Marksistična kloaka: Mladi NOB in klub dunajskih študentov v lokalu Barbare Rajgelj

Datum:

V ljubljanskem lokalu Pritličje v središču mesta, katerega solastnica je znana levičarska aktivistka Barbara Rajgelj, se bo konec tega tedna odvil tematsko-pogovorni večer. Na njem bosta sodelovali predstavnici Kluba slovenskih študentk in študentov na Dunaju. Če morda koga omenjeno sodelovanje preseneča, naj ne spregleda, da se je ta klub v Avstriji že soočil z očitki, da goji ekstremna marksistična stališča.

Ustanovitev Kluba slovenskih študentk in študentov na Dunaju sega v leto 1923. Potem ko so nacisti leta 1941 prepovedali delovanje vseh slovenskih društev, je leta 1946 klub vnovič zaživel. Ker klub ni razpolagal z lastnimi prostori, so se srečevali v kavarnah. Leta 1961 se je omenjeni klub preimenoval v Klub slovenskih študentov na Dunaju in čez deset let prišel do lastnih prostorov, kjer imajo sedež še danes.

Dogodek poteka v soorganizaciji Mladih za vrednote NOB
Zveza združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije (ZZB NOB Slovenije) je tista, ki prek uradnega profila na družabnem omrežju X promovira tokratni dogodek v ljubljanskem lokalu Pritličje, ki bo v soboto, 16. marca, ob 17. uri. Poleg tega, da delijo, kot kaže, nekatera stališča, je razlog za to promocijo mogoče poiskati tudi v tem, da je soorganizatorka dogodka mladinska organizacija ZZB NOB (Mladi za vrednote NOB). Ker je znano, da je primarni namen soorganizatorja krepitev in prenos vrednot NOB na mlajšo generacijo, v vabilu na dogodek ni povsem jasno, o čem točno bo tekla beseda. Mogoče pa je logično sklepati vsaj, v katero smer bo zajadrala diskusija. Še posebej zaradi izbire prostora, kjer bo vse skupaj potekalo. “Tematsko so naša težišča antifašizem, feminizem, vprašanja različnih manjšin (med drugim koroških Slovenk in Slovencev)” pa sicer Klub slovenskih študentk in študentov na Dunaju navaja na svoji uradni spletni strani.

Študentski klub, ki navaja, da želi združiti slovensko govorečo mladino in vse, ki se skupno z njimi želijo “učiti slovensko, peti v zboru, hoditi na demonstracije, igrati lutke ali se poglobiti v politične teorije in prakse”, je marsikoga še posebej razočaral lani, ko je priredil zabavo ob stoti obletnici delovanja. Spomnimo, da na omenjeni zabavi ni šlo brez zastave nekdanje socialistične Jugoslavije. S tem ko so se mladi fotografirali ob omenjeni zastavi, so po mnenju marsikoga klub popeljali na pot, ki je po 100 letih le še bleda senca svojih ustanoviteljev. S tem so namreč v Avstriji, kamor so Slovenci v preteklosti zaradi pomanjkanja surovin doma hodili kupovat dobrine, kot sta na primer pralni prašek in kava, promovira ideje propadlega socializma. Pri tem ni zanemarljivo, da je šlo tedaj za državo, ki je sistematično kršila pravice svojih državljank in državljanov.

Foto: Klub slovenskih študentk in študentov na Dunaju
Pred več leti so na Facebookovem profilu delili zgornjo sliko, s čimer so dali vedeti, da so migranti skupaj z družinami več kot dobrodošli (posnetek zaslona FB KSŠŠD)

Na spletni strani študentskega kluba, ki se je konec leta 2022 na enem izmed občnih zborov preimenoval v Klub slovenskih študentk*študentov na Dunaju zaradi želje po večji inkluzivnosti, “saj naj bi odstranitev besede “in” in gender zvezdica kazala, da so rdeča vrata odprta za vse ljudi”, je med drugim razvidno, da se je njihov študentski klub znašel pod plazom kritik Avstrijske svobodnjaške stranke (FPŐ). Zaradi očitka, da gojijo ekstremistična levičarska stališča, sta celo občinska svetnika na lokalni ravni (Maximiliana Kraussa in Stefana Bergerja) predlagala ukinitev financiranja omenjenega kluba. Študentski klub je predlog seveda sprejel z ogorčenjem in ga označil za napad na slovensko manjšino v Avstriji (čeprav gre tukaj za podlo skrivanje za celotno manjšino, ki zagotovo ne skriva enakih prepričanj). Ob tem so še pojasnili, da je v luči naraščajočih glasov v prid desnim in skrajno desnim strankam njihovo “antifašistično delo in delo proti zgodovinskemu revizionizmu še naprej pomembno in aktualno“. Izpostavili so še, da je mesto Dunaj tri leta zapored prispevalo sredstva za prireditve z levičarsko vsebino, kot sta Feministična pomlad in Antifašistična zima. Nazadnje so Antifašistično zimo priredili januarja letos, kar kaže na to, da je klub še kako aktiven. Dandanes je dejansko vedno težje najti študentska združenja, ki ne širijo levičarskega aktivizma.

Foto: FB Klub slovenskih študentk*študentov na Dunaju

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Zamolčano ob dnevu svobode tiska

Ob svetovnem dnevu svobode tiska, ki je bil včeraj,...

Grims danes v Idriji predstavlja knjigo Zmaga dobrega

Branko Grims bo danes, v soboto, 4. maja 2024,...

Bodo hutijevci potopili svetovno gospodarstvo?

Jemenski uporniški hutijevci so  zagrozili, da bodo tarče njihovih...