Marta Kos očitke o mobingu še naprej vztrajno zavrača in trdi, da je na veleposlaniškem položaju dobivala najvišje ocene za svoje delo

Datum:

Slovenska kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos, ki je praktično čez noč postala super kandidatka, vztrajno zavrača vse očitke na račun neprimernosti njene kandidature. Trdi, da je očitek o njenem sodelovanju z nekdanjo Službo državne varnosti neresničen, znano pa je tudi, da je po prehodnem odhodu z vrha veleposlaništva v Bernu na očitke, da je njenemu odhodu botroval mobing, vztrajno zatrjevala, da je pravi razlog predstavljalo nestrinjanje z vodenjem zunanje politike.

Spomnimo, da je junija 2020, v času tretje Janševe vlade, odjeknila novica o odstopu Marte Kos z mesta veleposlanice v Švici, kamor je bila imenovana septembra 2017. Medtem ko se je  kot razlog omenjalo nestrinjanje z novo zunanjo politiko, so nam insajderji z zunanjega ministrstva povedali, da se je slednja za odstop odločila po tem, ko je “bil zoper njo znotraj zunanjega ministrstva odrejen nadzor”. In to na podlagi menda zelo resnih prijav mobinga, ki naj bi ga izvajala nad sodelavci.

Čez nekaj mesecev obrnila ploščo
V luči obtožb, ki se navezujejo na vodenje veleposlaništva v Bernu, pa ne gre pozabiti na vsebino pogovora, ki ga je Kosova imela za Dnevnik pred štirimi leti, v mesecu novembru. Kot je pojasnila, “je odstopila zaradi nezaupanja delodajalca njeni presoji o delu ene osebe na veleposlaništvu in priporočila, naj svoje ambiciozno vodenje veleposlaništva prilagodi sposobnostim zaposlenih”. Po navedbah STA pa je prav tako izrazila prepričanje, da naj bi jo poskušali  “z izrednim nadzorom diskreditirati”. Takšno prepričanje naj bi imela zaradi načina izvedbe nadzora, kar so sicer na zunanjem ministrstvu, ki a je tedaj vodil dr. Anže Logar, zavrnili.

Prej omenjeni medij je delil informacijo, da je “pritožba zoper Kosovo ene od zaposlenih na veleposlaništvu, ki je ob letnem ocenjevanju dobila oceno dobro, kar naj bi bilo sicer slabo, ker na MZZ več kot 90 odstotkov zaposlenih dobi oceno odlično”, privedla do inšpekcijskega nadzora na veleposlaništvu, ki ga je Kosova vodila. Medtem ko je omenjena oseba Komisijo inšpekcijskega nadzora zaprosila, da ji odobrijo mirovanje pogodbe o delu za obdobje 10 mesecev, kar je bilo nato tudi odobreno, je bila Kosova deležna treh priporočil.

Marta Kos. (Foto: Bobo)

“Večja pozornost mehkemu vodenju, okrepljeno delovanje v smeri dobrih medsebojnih odnosov, pri zastavljenih ambicioznih ciljih pa naj bi upoštevala sposobnosti in obremenitve sodelavcev,” je bilo po navedbah prej omenjenega medija zapisano v priporočilih. Tako odobritev mirovanja pogodbe kot prejeta priporočila v okviru inšpekcijskega nadzora sta predstavljala ključna razloga za njen odhod. Njena odstopna izjava je na zunanje ministrstvo romala deset dni potem, ko je ta v vpogled prejela priporočila. V luči tega je slovenska kandidatka za evropsko komisarko dala vedeti, da bi na ministrstvu morali po njeno zaupati oceni dela, ki jo podala glede ene od zaposlenih oseb. “95 odstotkov oseb na MZZ dobi oceno odlično. Pri meni ni bilo tako,” je zatrdila v svoje opravičilo in dodala, da naj bi bile podane ocene realne. V zvezi s pred meseci podanim razlogom, da različni pogledi na vodenje zunanje politike predstavljajo glavni razlog za odhod, pa ni želela spregovoriti.

Pestro na zaslišanju
Kosova je bila na zaslišanju za komisarko pred odborom DZ za zadeve EU soočena z navedbo o predhodnem odhodu z veleposlaništva v Švici v luči številnih prijav o mobingu. Kosova je v zvezi s tem izpostavila, da sama res ne ve, od kod informacija, da je “morala veleposlaništvo predčasno zapustiti” in med drugim dodala, da je podala odstopno izjavo.

“Nisem rekel, gospa kandidatka, da ste morali oditi, ampak da ste predčasno odšli. Se pravi, če sami odstopite, to pomeni, da ste predčasno odšli. In bom prebral, kar je Reporter objavil že takrat, ko so bili proti naši vladi in so že vas hvalili, tako kot vas, to vlado, seveda hvalijo zdaj. Njihovi viri so nam dejali, da so takrat uslužbenci veleposlanici Kosovi očitali mobing nad sodelavci tako na veleposlaništvu v Bernu kot pred tem v Berlinu. Veleposlaništvo naj bi vodila s trdo roko, na podrejene naj bi pogosto vpila, jih poniževala, ščuvala enega proti drugemu, nadzirala njihovo zasebno življenje, jim prepovedovala medsebojno druženje in tako naprej,” je Kosovi v znak odgovora dejal poslanec Žan Mahnič. V zvezi z navedenim pa je Kosova odgovorila, da se očitno preveč zanaša na poročanje medijev. “Nobenega postopka za mobing proti meni ni bilo in v vseh letih na veleposlaniškem položaju sem dobivala najvišje ocene za svoje delo, kar pomeni nad pričakovanji,” je še med drugim dodala na zaslišanju. Slednja pa naj sicer ne bi mela težav s tem, da pride do razkritja sklepov inšpekcijskega nadzora, ki javnosti nikoli niso bili razkriti.

Marta Kos (Foto: STA)

Ker Kosova vztrajno zatrjuje, da naj obtožba mobinga ne bi botrovala njenemu odhodu, smo se vendarle odločili takratnega zunanjega ministra Logarja povprašati glede nadzora v zezi s tem, ki ga je slednji odredil. Zanimalo nas je, ali so bile podane obtožbe potrjene in ali je iz tega razloga tudi prišlo do odstopa. Ko odgovor prejmemo, ga objavimo naknadno.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Golob in njegove laži – mu je policija zadala smrtni udarec?

Pretekli teden je bil za predsednika vlade Roberta Goloba...

Bolivija: Moralesovi gverilci zasedli vojašnico

Privrženci nekdanjega bolivijskega predsednika, radikalnega socialista Eva Moralesa, so...

[Video] Sv. Urh postal kraj laži in stalinističnega gromovništva

Poslanec Gibanja Svoboda je na sv. Urhu pred skromnim...

Ste že slišali za poslanko Almo Intihar? Mesca prosi za pravico do odklopa

V vsakem sklicu državnega zbora se najdejo poslanci, ki...