Z več kot 500 iranskimi droni, nadzvočnimi balističnimi in drugim nekoliko počasnejšimi raketami je Rusija znova udarila po Ukrajini. Protizračni obrambi ni uspelo ustaviti desetih balističnih raket (od enajstih), je pa ustavila večino dronov in počasnejših raket Iskander-K. Sedem ciljev je z vojaškim letalom F-16 uničil pilot Maksim Ustemenko, čigar letalo so nato zadeli. Pilotu se ni uspelo izstreliti in je umrl. Ukrajinski mediji, ki poročajo o izgubljenem letalu F-16 in umrlem pilotu, ne pišejo, s čim so letalo sestrelili.
Poročilo o padcu letala F-16, ki naj bi ga pilot uspel še usmeriti izven naseljenega območja, je takšno:
Ukrainian F-16 pilot Maksym Ustymenko was killed overnight while repelling a large-scale Russian air attack. He downed 7 targets before his jet was hit. He guided the aircraft away from a populated area but couldn’t eject in time — according to the Air Force. pic.twitter.com/D71KTsL8T4
— WarTranslated (@wartranslated) June 29, 2025
V zadnjih dneh so Ukrajinci ruski vojski na letališčih z droni uničili dve vojaški letali Su-34, dva pa poškodovali. Vojaška letala Su-34 so veliko sodobnejša od letal F-16. V Rusiji so jih od leta 2006 izdelali približno sto. Ukrajinci so uničili tudi tri helikopterje Mi-8, Mi-26 in Mi-28, a uničenje še ni uradno potrjeno in dokazano s posnetki. Skupaj s helikopterji naj bi uničili tudi sistem protizračne obrambe Pantsir S1.
The Ukrainian SBU conducted another successful operation against a Russian air base.
Forces of the SBU struck the Marinovka airbase in the Russian Volgograd region. The operation resulted in two Su-34 destroyed. Another two airplanes were heavily damaged.
Russian channels have… pic.twitter.com/OrD972tL1j
— (((Tendar))) (@Tendar) June 27, 2025
Doslej so Ukrajinci izgubili štiri vojaška letala F-16, ki so nekaj generacij starejša od letal Su-34, v pol stoletja so proizvedli več kot štiri tisoč teh ameriških letal. V štirih padlih letalih F-16 so umrli trije ukrajinski piloti. Prvi je pred tokratno nesrečo umrl pilot Aleksej Mes, in sicer lanskega avgusta na dan, ko je Ukrajincem z letalom F-16 prvič uspelo sestreliti ruske rakete.
Letošnjega aprila je umrl pilot Pavlo Ivanov. Nad regijo Sumi (v bližni Kurska) so ga sestrelili Rusi, ki so nad letalo izstrelili več izstrelkov, in sicer verjetno iz sistema S-400. Dobavo teh so v teh dneh Rusi znova prepustili Indiji, ker jih Rusija potrebuje v spopadih v Ukrajini, ki jim jih serijsko uničuje. Tretje letalo F-16 so izgubili maja, vendar se je pilot uspel rešiti. Razlog strmoglavljenja ni jasen.
Letalo F-16 je v rabi že skoraj pol stoletja, vojske zahodnih držav jih nadomeščajo z letalom F-35. Norvežani so okoli trideset vojaških letal F-16 prodali Romuniji, druge pa podarili Ukrajini. Da jih bosta v Ukrajino skupaj poslali enainšestdeset, sta napovedali Danska in Nizozemska. Prva letala F-16 so Ukrajinci dobili sredi lanskega leta.
Med neverjetnimi posnetki z vojnih območij je danes predvsem tisti, ki prikazuje, kako dron uniči severnokorejski tovornjak z večcevnim raketometom. Pri tem se ena od raket sproži in poleti skozi kabino vozila, v kateri so vojaki, ki upravljajo sistem. Dva zatem skočita iz kabine, preden vozilo eksplodira.
Quite spectacular footage. A Ukrainian FPV drone struck an armed North-Korean-made M1991 MLRS, triggering one of the missiles. The horizontally launched missile crossed the truck cabin, giving the Russian truck crew a sunburn for life. Final explosion included.
Source: @usf_army pic.twitter.com/EjVv5ur92r
— (((Tendar))) (@Tendar) June 27, 2025
Iranski droni in severnokorejski raketometi kažejo, da napad na Ukrajino in s tem poskus destabilizacije Evrope nista le Putinov projekt. V vojaškem napadu na Ukrajino neposredno z orožjem pomaga Iran, Severni Korejci pa tudi z vojaki, sodeluje pa še več držav, ki so vse po vrsti podobne diktature.
Spletni časopis, Peter Jančič
