Te dni boste v dominantnih medijih brali, da je v ponedeljek psihopat v Southportu v Angliji do smrti zabodel tri otroke in ranil več drugih britanski mladoletnikov, in sicer z nožem. Mediji so zamolčali, da gre za potomca migrantov iz Ruande. Domačinom je medtem prekipelo in so se spopadli s policijo.
Nekaj pred 12. uro so na ulici Hart Street v mestu Merseyside po poročilih o napadu z nožem na prizorišče, znano po tečajih plesa in joge za otroke in mlade matere, poklicali reševalce. Moški s kapuco je vstopil na delavnico in napadel udeležence, pri čemer je umoril dva otroka, devet drugih pa zabodel. Dve odrasli osebi naj bi bili v bolnišnici v kritičnem stanju, potem ko sta pogumno poskušali zaščititi mlajše žrtve. Fotografije, ki krožijo po družbenih omrežjih, nazorno prikazujejo poškodbe nekaterih mlajših žrtev, od katerih so bile nekatere stare le šest let.
Mediji prikrivajo poreklo storilca
Policija je v ponedeljek potrdila, da so policisti v mestu Merseyside aretirali 17-letnika, za katerega so trdili, da ni povezan s terorizmom. Osrednji mediji so opisali, da fant živi v vasi Banks blizu Southporta, sicer pa je bil rojen v valižanski prestolnici Cardiff. Policija ga še naprej zaslišuje in ostaja v priporu.
Fanta zaradi pravnih razlogov ni mogoče imenovati, vendar je časopis The Telegraph pozno v ponedeljek poročal, da je osumljenec sin priseljencev. S starši se je iz Ruande pri šestih letih preselil v Southport. Na spletu je krožilo ime posameznika, povezanega z islamsko vzgojo.
Kot iz grozljivke
Tisti, ki so bili v ponedeljek na prizorišču, so povedali, da je bilo “kot prizor iz grozljivke”. Lokalni lastnik podjetja Colin Parry je za PA povedal: “Matere zdaj prihajajo sem in kričijo.”
“Slabo se počutim. To je dobesedno nekaj hiš nižje od mene,” je dejala lokalna prebivalka v glasovnem zapisu, ki je medtem postal viralen. “Tam je počitniški klub, vrtec in nekdo je pravkar vstopil in zabodel vse otroke,” je izpostavila. Ob tem se je obupano vprašala: “Na cesti je mrtva deklica. Vstopili so in zabodli otroke. Kdo to dela?”
Otroška bolnišnica Alder Hey v Liverpoolu je razglasila incident in starše pozvala, naj svojih otrok ne pripeljejo v bolnišnico, če ni nujno, saj so bili preobremenjeni z obravnavanjem žrtev.
Po napadu so britanski politiki in kraljeva družina izrazili sožalje, premier Keir Starmer pa je novico označil za “grozljivo in globoko šokantno”.
Domačini so se spopadli s teroristi
Ljudem je bilo prikrivanja dovolj. Izgredniki so sinoči vzklikali “English till I die” (Anglež bom dokler ne umrem), so se sinoči spopadli s policijo pred mošejo v Southportu, blizu mesta, kjer je etnični Afričan umoril tri otroke.
Jezna skupina – za katero policija “verjame, da podpira angleško obrambno ligo” – je začela metati predmete proti mošeji komaj uro po tem, ko se je na tisoče zbralo na bdenju ob 18. uri, da bi se spomnili žrtev.
Policija je končno izdala imena treh žrtev: kot šestletno Bebe King, sedemletno Elsie Dot Stancombe in devetletno Alice Dasilva Aguiar.
Le nekaj metrov stran od čustvenega bdenja je bil ločeno aretiran 32-letni moški, potem ko so ga ob 18.55 na ulici Eastbank Street ujeli pri nošenju noža.
Na bližnji ulici St Luke’s Street je množica moških obkolila islamski kulturni center Southport Mosque in začela obmetavati ruševine v policiste, ki so se postavili v zaščitno vrsto okoli stavbe.
Skupinoj, od katerih so mnogi nosili maske in puloverje, so okoli 19.45 videli napadati muslimansko bogoslužje – vključno z razbijanjem oken – po tem, ko je policija izdala opozorilo zaradi “napačnega” imena domnevnega napadalca, ki se širi po spletu.
Policija se brani, da so nasilje spodbudile lažne spletne trditve, da je bil osumljenec prosilec za azil, ki je v Združeno kraljestvo prispel z ladjo. V resnici pa je prav policija janost zavajala s poreklom osumljenca, ko je zamolčala njegovo etnično pripadnost.
I. K.
