Minister Maljevac pobegnil pred neprijetnimi vprašanji o dolgotrajni oskrbi

Datum:

Vse bolj se približuje 1. julij, ko bomo pričeli plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo. Ker pa ne pričakujemo, da bodo načrtovane storitve januarja 2026 sploh zaživele, novemu prispevku številni nasprotujejo. Sam minister Simon Maljevac pa se je, sodeč po informacijah, ki krožijo na družbenih omrežjih, očitno raje odločil za umik kot pojasnjevanje situacije.

Medtem ko sistem dolgotrajne oskrbe še vedno ni ustrezno vzpostavljen, je v okviru Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk-1) predvidena prispevna stopnja v višini enega odstotka za delavce, enega odstotka za delodajalce in enega odstotka za upokojence. Tisti, ki so hkrati delavci in delodajalci, bodo primorani plačevati kar dva odstotka bruto plače.

Predsednik socialne zbornice Iztok Mrak je na srečanju ponedeljkovega socialnega kluba o dolgotrajni oskrbi, ki so ga organizirali sami, izpostavil, da je “med zapisanimi besedami na papirju in realnostjo v praksi precejšen razkorak”. Meni, da ostaja precej perečih vprašanj, med katerimi so “pomanjkanje kadrov, financiranje, komunikacija med različnimi deležniki in informiranje izvajalcev o izvajanju naslednjih faz zakona”. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je na okrogli mizi po navedbah STA sicer priznal, da je veliko ovir pri izvajanju zakona, vendar to ni nobeno presenečenje v navezavi na kompleksnost dolgotrajne oskrbe. Meni, da se kadrovskih težav ni treba bati, temveč da je treba le iti naprej po začrtani poti.

Foto: Socialna zbornica Slovenije

Udeleženka dogodka izrazila kritiko
Za ministra so vprašanja, povezana z izvajanjem dolgotrajne oskrbe, očitno strašljiva. V zvezi z njegovo udeležbo na omenjenem dogodku v kristalni palači v Ljubljani se je na družbenem omrežju Facebook namreč razgovorila ena od udeleženk. “V ponedeljek, 10. 3. 2025, sem bila udeleženka na klubu socialne zbornice o dolgotrajni oskrbi. Gospod Maljevac me res nikoli ne preseneti in zato me niti več ne razočara … Ko je povedal svoje in ko je ugotovil, da bo moral odgovarjati na vprašanja, na katera ne ve odgovora, ker je smotan kot noč, je ušel,” je izpostavila in ga označila za “navadno revo”.

V nadaljevanju svojega zapisa je izpostavila, da v navezavi z dolgotrajno oskrbo ni znano še nobeno dejstvo. “Nič. Deležniki, ki postavljajo vprašanja, odgovorov ne dobijo. Ve se samo, da se bo plačeval s 1. 7. enoodstotni prispevek za dolgotrajno oskrbo, kar se bo dvignilo do 10 odstotkov, sigurno. Maljevac ni dorasel ničemur, mogoče kakšni slikanici o kazanju lulčkov za otroke v vrtcih. To je pa to. Tole s stanovanji … Aja, tudi Rim se ni zgradil v enem dnevu, dajmo ne pričakovat nekaj takega, je preveč,” je zapisala v znak kritike. Ob tem je dodala, da je minister na srečanju povedal le to, da je ministrstvo, pristojno za solidarno prihodnost, najelo piarovsko službo, in sicer z namenom komuniciranja o informacijah.
Udeleženka meni, da bo ta “diplomatsko nalagala glup folk”. “In to je povedal čisto odprto, ker si bodo izmišljevali, in pri tem je prosil za pomoč in razumevanje, zakaj se dolgotrajna oskrba 1. julija ne bo začela izvajat, kot bi se morala glede na načrt … Aja, verjetno je kriv Janša,” je zaključila v znak kritike.

Kritik v javnosti ne manjka
Največja opozicijska stranka SDS vztraja, da se upravičeno pojavljajo dvomi, ali bo pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, ki naj bi začela veljati 1. julija 2025, dejansko zaživela ali bo ostala zgolj mrtva črka na papirju. Njeni predstavniki prav tako opozarjajo na situacijo v domovih starejših občanov, kjer se soočajo tako s finančnimi kot kadrovskimi težavami, vendar se vlada na to ne odzove ustrezno. Ker ob obstoječih obremenitvah uvaja nov prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki bo le še dodatno poslabšal socialni in gmotni položaj slovenskih državljanov ter gospodarstva, se stranka zavzema za ukinitev prispevka za dolgotrajno oskrbo.

V zvezi s tem pa so med drugim kritični tudi v združenju delodajalcev. Sprašujejo se, “ali je višina prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki se bo začel pobirati s 1. julijem, določena pravilno”. “Po našem mnenju za dolgotrajno oskrbo zbiramo preveč sredstev glede na to, kaj smo kot družba sposobni ponuditi ljudem, ki potrebujejo te storitve,” je za STA povedal generalni sekretar združenja Miro Smrekar. Slednji si želijo konkretne odgovore o tem, kako bodo porabili sredstva. “Že takoj julija bo ljudi zanimalo, kaj bodo dobili za plačani prispevek. Državljani si zaslužimo odgovor,” je izpostavil in predlagal zamik za pobiranje omenjenega prispevka.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Poslanka ogorčena nad policijsko obravnavo lastnikov zemljišč na območju kanal C0

"Spoštovani, kot predsednica preiskovalne komisije, poslanka in državljanka sem...

Marta Kos zopet k Vučiću, ta od nje “ne pričakuje ničesar”

Evropska komisarka za širitev, Marta Kos, danes prihaja v...

Koroški Slovenci zahtevajo spoštovanje svojih pravic

Združenja koroških Slovencev pred prihajajočo 70. obletnico podpisa avstrijske...