Tisti, ki je sredi meseca v poznih večernih urah vdrl v pisarno novinarja in voditelja javne RTVS dr. Jožeta Možine, ni znal pojasniti motiva, kaj je tam sploh iskal.
Pred dvema tednoma smo poročali o tem, da je bil eden najbolj znanih obrazov javne RTVS dr. Jože Možina priča več kot nenavadnemu dogodku, v katerega je bil vpleten njemu nenaklonjeni zaposleni. “PRAVKAR … petek zvečer, RTV je prazna, izjemoma tako pozno končujem delo, ko nenadoma v mojo pisarno vpade meni nenaklonjeni zaposleni – in povsem presenečen, da sem ga zalotil, ne zna pojasniti, kaj je ob 22ih iskal v moji pisarni. Osramočen odide. Kaj se dogaja? Smo res tako daleč?” je namreč Možina zapisal na družabnem omrežju X.
V zvezi z vohljanjem smo se z novinarskimi vprašanji obrnili na javno RTVS. Povprašali smo jih, ali so bili z incidentom seznanjeni, če lahko razkrijejo identiteto “vohljača” in kakšne ukrepe izvajajo, da preprečujejo “mobing” aktivistične skupine novinarjev nad ostalimi zaposlenimi. Iz Službe za komuniciranje RTV Slovenija pa so nam odgovorili naslednje: “Ob morebitnih uradnih prijavah ima RTV Slovenija ustaljene postopke za reševanje delovnih vprašanj in zagotavljanje profesionalnega delovnega okolja.”
Tisti večer rezervnega ključa pisarne pri receptorju ni bilo
Možina pa je sedaj razkril še nekatere druge podrobnosti v zvezi z incidentom, pri čemer pa ni razkril identitete tistega, ki mu je ponoči vdrl v pisarno. “Ta, ki je vstopil, niti vodstvu ni znal pojasniti motiva, kaj je tam iskal. Pa tudi trkal ni,” je izpostavil in dodal, da rezervnega ključa njegove pisarne tisti večer pri receptorju dokazano ni bilo, ključ se je “pojavil” v ponedeljek.
Gre za zaposlenega v desku TVS
Receptor se po besedah Možine ne spomni, kdo je ključ vzel, niti kdo ga je vrnil, Možina pa poudarja, da je bil tisti večer v pisarni slučajno. “Če je kdo preverjal evidenco prisotnosti, je kazalo, da me ni,” je pojasnil in v zvezi z vprašanji, ki jih je deležen okrog identitete moškega, ki je vdrl v pisarno, pojasnil, da gre za osebo, ki dela v desku TVS. “Ni javna oseba in ga na tej točki ne izpostavljam,” je poudaril.

Odkar so z vladno novelo zakona “depolitizirali” javno RTVS, se je pričelo šikaniranje in odpuščanje tistih, ki jih smatrajo za t. i. “janšiste”. Temu pa je sledila tudi cenzura. Tej se ni izognil niti Možina, ki predstavlja trn v peti tistim, ki jih je na RTVS je*eno več. Odgovorna urednica informativnega programa TV Slovenija Polona Fijavž je namreč lani samodržno odpovedala njegov intervju s koordinatorko Pohoda za življenje Uršo Cankar Soares. Poročanja o “vohunjenju” za sodelavcem, ki ti ni po volji, je daleč od normalizacije odnosov, ki naj bi jo Golobov zakon prinesel v praksi. Gre namreč za prakso, ki je značilna za pretekle nedemokratične čase, ki bi jo morali kot država članica EU pustiti za sabo.
Ž. N.