Možnost popravnega izpita koalicije; Levice “neživljenjskost” zakona ne zanima

Datum:

Na današnjem dnevnem redu državnega zbora je tudi predlog novele, s katerim v SDS predlagajo črtanje nedavno uvedenih zakonskih sprememb na področju evidentiranja delovnega časa. V poslanski skupini SDS ne vidijo ovir, da vladajoča koalicija predloga ne bi sprejela, glede na to, da nekateri tudi sami ne vidijo smisla v njegovem izvajanju.

Poslanska skupina SDS je v sredini novembra po skrajšanem postopku v parlamentarni postopek vložila novelo zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Prvak stranke SDS Janez Janša je ob tem dodal, da s to potezo vladi ponujajo “možnost popravnega izpita”, da pa tega potrebujejo, je priznal celo gospodarski minister Matjaž Han.

Stranka SDS je vladi predlagala črtanje vseh devetih členov zakona, s katerimi je vlada spremenila sistem “štempljanja”. To so med drugim beleženje dodatnih podatkov o delovnem času, obveščanje delavca o podatkih iz evidence ter višje globe in pooblastilo inšpektorjem za izrekanje glob v razponu. Po spremembi “štempljanja”, ki je povzročila pravi kaos, so se oglasili ne le delodajalci, ampak celo minister za gospodarstvo Matjaž Han, ki je priznal, da so spremembe neizvedljive in neživljenjske in da so “mogoče tukaj naredili napako”, ki jo je potrebno popraviti.

Razpravo o predlogu SDS bodo poslanci v državnem zboru opravili danes. Vlada je mnenje o predlogu, ki ga je sprejela na 160. dopisni seji, medtem poslala v državni zbor. Kršitve zakona najpogosteje zaznavajo v gradbeništvu, predelovalni dejavnosti, trgovini in gostinstvu. Po njihovih navedbah so to tudi panoge z najbolj kritičnim odnosom do zakona.

“Glede na nedavne izjave ministra in predsednika vlade ni ovir, da koalicija zakona ne bi podprla,” je med drugim zapisala poslanska skupina SDS, ki se je sklicevala na Hanove besede v videoposnetku.

Spomnimo, da t. i. “zakon o štempljanju”, drastično posega v beleženje evidence delovnega časa in povzroča dodatno birokratsko navlako tako za delodajalce kot (predvsem) delojemalce, ki bodo morali po novem beležiti vsak odhod z dela kot tudi malico in “mini pavzo”. Vsaka minuta se mora beležiti kot v kakšni Orwellovi distopiji 1984. Gre za nekakšno simboliko socialistične birokracije, ki jo v slovenski prostor vnaša vladajoča stranka koalicije – Levica, hkrati pa zakon predstavlja tudi prestižno moč Levice v koaliciji – kljub nepriljubljenosti zakona, je ta začel veljati.

Levica deluje nedemokratično
Kljub nestrinjanju celo znotraj koalicije pa vlada na nedemokratičen način ne popušča in Levica še vedno uveljavlja svojo voljo. Ocenili so namreč, da v tem trenutku ni potrebe po spremembi zakona, ne glede na to, kako neživljenjski je. Ne le to, za potrebe “ovajanja” so vzpostavili tudi poseben elektronski predal, kjer zbirajo pobude in predloge o zaznanih težavah, ki se pojavljajo v praksi. Na podlagi tega bodo ocenili, ali so potrebne kakršnekoli spremembe.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki

Največ denarja iz medijskega sklada za Odlazkove medije

Ministrstvo za kulturo je pod vodstvom Aste Vrečko iz...

Tragedija v Staršah, umrl je 14-letnik

V Staršah žalujejo. 14-letni voznik motornega kolesa je izgubil...