Elon Musk je predstavil idejo o dividendi ministrstva za vladno učinkovitost (DOGE), predlog, ki bi ameriškim davkoplačevalcem poslal čeke v vrednosti 5000 dolarjev. Plačila bi se financirala z denarjem, ki ga DOGE pričakuje, da bo prihranil s svojimi prizadevanji za zmanjšanje vladnih zapravljanj in goljufij.
Čeke bi ameriškim davkoplačevalcem lahko razdelili že poleti 2026 po temeljitem pregledu javne porabe s strani DOGE. Medtem ko je Musk dejal, da bo zamisel o dividendah delil s predsednikom Donaldom Trumpom, je poudaril, da uravnoteženje zveznega proračuna ostaja glavna prednostna naloga DOGE.
Dividendni načrt DOGE
Zamisel o dividendi DOGE je nastala iz pisma Jamesa Fishbacka, ki je orisal, kako bi lahko DOGE vrnil prihranke davkoplačevalcev ljudem. Fishback je predlagal, da DOGE vzame 20 odstotkov od dveh milijard dolarjev, ki jih je DOGE sprva želel privarčevati, in jih povrne 79 milijonom gospodinjstev v ZDA kot ček za vračilo davka. Cilj, kot je dejal Fishback, je nadomestiti davkoplačevalcem za zlorabo njihovih težko prisluženih davčnih dolarjev.

Musk se je na predlog odzval
V odgovoru na Fishbackovo pismo, objavljeno na X, je Musk dejal, da bo “preveril idejo pri predsedniku”. Vendar je Musk poudaril, da je prednostna naloga DOGE uravnoteženje proračuna. Na spletnem mestu DOGE je navedeno, da je z odkrivanjem goljufij, ponovnimi pogajanji o zveznih pogodbah in zmanjševanjem delovne sile prihranil približno 55 milijard dolarjev.
V intervjuju za Fox News je Musk dejal, da si je zastavil dolgoročni cilj zmanjšanja primanjkljaja za eno milijardo dolarjev, pri čemer je poudaril, da je nadzor nad primanjkljajem ključnega pomena za preprečitev bankrota ZDA.
“Splošni cilj je poskusiti iz primanjkljaja odpisati trilijon dolarjev,” je dejal Musk. “Če ne bo pod nadzorom, bo Amerika bankrotirala. To je zelo pomembno, da ljudje razumejo. Država ni nič drugačna od posameznika. Če posameznik pretirava, lahko posameznik bankrotira in tudi država.”
Ogromen javni dolg
Preden je predsednik Donald Trump prevzel položaj, je kongresni urad za proračun napovedal, da se bo primanjkljaj leta 2025 povečal na 1,9 trilijona dolarjev. Od letošnjega proračunskega leta, ki se je začelo oktobra, je primanjkljaj že pri 711 milijardah dolarjev.

“V projekcijah CBO je zvezni proračunski primanjkljaj letos 1,9 bilijona dolarjev, zvezni dolg pa se bo leta 2035 povečal na 118 odstotkov BDP. Gospodarska rast se bo upočasnila, inflacija pa upadla v naslednjih dveh letih; oba ostajata zmerna po letu 2026,” pravi poročilo.
Nadaljnji primanjkljaj vpliva na državni dolg, ki je decembra 2024 znašal 36,22 bilijona dolarjev. Plačila obresti na ta dolg so pred kratkim presegla izdatke ministrstva za obrambo, kot poroča politični trust Svet za zunanje odnose. Primanjkljaj ZDA je posledica porabe zvezne vlade, ki presega znesek, ki ga zbere v prihodkih. V proračunskem letu 2024 je vlada porabila 1,83 trilijona dolarjev več, kot je zbrala.
I. K.