Vivek Ramaswamy, ki ga je novoizvoljeni predsednik Donald Trump skupaj z Elonom Muskom imenoval za vodenje novega oddelka za vladno učinkovitost, meni, da bi bilo potrebno ustaviti delovanje Zveznega preiskovalnega urada (FBI) in odpustiti 1,5 milijona državnih uslužbencev.
Tekom predsedniške kampanje je podjetnik Vivek Ramaswamy priznal, da si želi sprožiti “križarsko vojno” proti velikemu birokratskemu aparatu na Ministrstvu za izobraževanje in davčni upravi, prav tako pa ni skrival, da nasprotuje pomoči Ukrajini, Izraelu in Tajvanu.
Za zaprtje Zveznega preiskovalnega urada bi bila potrebna odobritev Kongresa. Ramaswamy je sicer odločen v načrtih, da v samo dveh letih zmanjša birokracijo. Oddelek, ki ga bo vodil skupaj z Elonom Muskom, bo dajal Beli hiši priporočila o tem, kako zmanjšati potratne izdatke v zveznem proračunu in odvečne predpise. V omenjeni zadevi gre sicer za zamisel milijarderja Muska, ki velja za enega najbližjih svetovalcev novoizvoljenega predsednika.
Ostri rezi v javno porabo
Trump je po poročanju medija The Telegraph dal obema rok, da do 4. julija 2026 predložita poročilo, pri čemer je napovedal, da bo s tem prišlo do drastičnih sprememb, saj bodo podani predlogi za obsežne strukturne reforme. Njuna priporočila bi spodbudila vladajoče, da se zavzame bolj podjetniški pristop ter zmanjša porabo in birokracijo. Trump je že izjavil, da si želi ukinitev Ministrstva za izobraževanje, upravljanje šol pa bi prepustil posameznim zveznim državam. Prav tako bi šel v zdesetkanje tistega, kar imenuje “globoka država” – karierne zvezne uslužbence, za katere pravi, da prikrito sledijo lastnim načrtom.
Nekateri, zlasti Trumpovi nasprotniki, izpostavljajo ironijo v tem, da v oddelku za učinkovitost državne porabe sodelujeta premožna posameznika, kot sta Musk in Ramaswamy. Ramaswamy je milijarder, farmacevtski podjetnik in nekdanji republikanski predsedniški kandidat. Slednji si v primeru FBI-ja želi, da bi se del proračuna v višini 11,4 milijarde dolarjev prerazporedilo med tajno službo in obrambno-obveščevalno agencijo. Njegov slogan v kampanji se je glasil: “Ugasni!”

Na Muskovem dnevnem redu so proračunski rezi v višini 2 bilijonov dolarjev, kar je nekaj manj kot tretjina ameriške vladne porabe v višini 6,75 bilijona dolarjev. Po Muskovem načrtu bi vladajoča oblast šla v zmanjšanje števila agencij in s tem birokracije s približno 400 na samo 99. Vendar pa kritiki teh idej in ekonomisti menijo, da je matematično nemogoče najti dva bilijona dolarjev.
Ž. N.