Na preiskovalni komisiji se nadaljujejo zaslišanja prič o primeru afere ukradenih otrok

Datum:

Ker se je v javnosti pojavilo veliko trditev in dokazov, da so se med letoma 1965 in 1991 tudi na območju Republike Slovenije dogajali primeri nezakonitih odvzemov otrok v porodnišnicah, je to vodilo do ustanovitve Preiskovalne komisije Državnega zbora o ugotavljanju in oceni dejanskega stanja v primerih ukradenih otrok. Danes bodo na seji zaslišane tri nove priče. 

V 70. in 80. letih naj bi na območju nekdanje Jugoslavije potekala trgovina z dojenčki, v okviru katere naj bi prodali več kot 20 tisoč dojenčkov. Po rojstvu ali nekaj dni po rojstvu naj bi otroci umrli, staršem pa je bilo nato onemogočeno, da bi otroke videli in jih pokopali. Poleg tega naj bi bila pomanjkljiva tudi sama dokumentacija.

Društvo izgubljeni dojenčki Beograda se z omenjeno tematiko intenzivno ukvarja. Spomnimo, da so pred leti obravnavali več deset primerov, ki so povezani z našo državo. V Srbiji je bil namreč sprejet zakon o ugotavljanju dejstev novorojenčkov, za katere obstaja sum, da so izginili iz porodnišnic ali zdravstvenih ustanov v Republiki Sloveniji. Na podlagi tega je bila tudi ustanovljena komisija, ki se ukvarja s preiskovanjem teh primerov.

“Mnoge matere vsa ta desetletja niso doživele epiloga oziroma zaključka svojih travm oziroma niso našle svojih otrok, ali pa se sedaj dogaja, da otroci iščejo matere. Ocenjujemo, da je primerno, da se ustanovi parlamentarna preiskava, in si želimo, da v najkrajšem času pospešimo postopke ter materam pomagamo, da izvedo, ali so njihovi otroci dejansko še živi, in da jih spoznajo ter se z njimi srečajo,” je pred ustanovitvijo komisije poudarila poslanka SDS Alenka Jeraj, ki tudi vodi omenjeno komisijo.

Cilj zaslišanj Preiskovalne komisije Državnega zbora je raziskati domnevno protipravno odtujevanje novorojenčkov v porodnišnicah oziroma seznanitev z nekaterimi dejstvi. Po navedbah STA se želi ugotoviti, “ali so nosilci javnih funkcij ali funkcij javnega sektorja morda kakor koli vplivali na omenjena dejanja”. Prav tako želijo priti na sled temu, “čigavi interesi so pripeljali do tega, da naj bi prišlo do kaznivih dejanj odvzema mladoletne osebe”, ugotoviti “povezave med posameznimi nosilci javnih funkcij in njihovo morebitno vpletenost v omenjene primere, pa tudi, ali in zakaj naj bi ti dopustili tovrstne primere in v čigavem interesu”.

Foto: Pixabay

V Sloveniji je pred leti, natančneje decembra 2019, odmeval primer 36-letnega Srba, ki je bil rojen v Kopru. Ta je preko zapestnice iz stare koprske porodnišnice uspel priti do rojstne matere, ki je vsa leta mislila, da je njen sin v porodnišnici preminil. Simona Šeremet Kalanj, katere mož naj bi tudi sam v določenem obdobju, zaradi domneve o posvojitvi, iskal podatke, povezane z zadevo, je v društvu Izgubljeni otroci Slovenije zbrala skupino prizadetih mater, ki domnevajo, da so jim bili njihovi otroci ukradeni. Do današnjega dneva je obravnavala že skoraj 60 primerov domnevno ukradenih otrok v porodnišnicah.

Do sedaj je preiskovalna komisija zaslišala že več prič, na tokratni 9. seji, ki bo delno zaprta, pa bodo zaslišani: Natalija Franko, Terezija Jelen in Jože Šeremet.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Politični analitik: Preiskava razpisa za prestrukturiranje premogovnih regij je nujna

Podeljevanje večmilijonskih zneskov na račun razpisa za prestrukturiranje premogovnih...

Je Golobova partnerka angažirala svojo prijateljico za promocijo medijskega zakona?

Znana slovenska vplivnica Katarina Benček je na družbenem omrežju...

Levičarski ekonomisti so mu napovedovali propad, zgodil pa se je gospodarski čudež

Levi ekonomisti so ob nastopu mandata predsednika Argentine Javierja...

Bomo to pustili?

Kako pomembna je svoboda govora, se ljudje zavemo šele,...