Odločitev Gibanja Svoboda, SD in Levice o nakupu patrij razkriva zlaganost koalicijskih strank, ki so nasprotovale nakupu boxerjev v času (prejšnje) vlade Janeza Janše, negospodarno delovanje slovenske vlade, politično blefiranje stranke Levica in – kot pravi vodja opozicije Janez Janša – ironijo zgodovine.
Golobova vlada je sprejela odločitev o nakupu in dobavi osemkolesnih bojnih vozil Patria, nameravajo jih kupiti 106. Vse to samo prek javnega naročila, s postopki pogajanja s finsko vlado oziroma z obrambnim ministrstvom za srednjo bojno bataljonsko skupino in izvidniški bataljon. Nakup je ocenjen na 695 milijonov evrov. Robert Golob je ta nakup napovedal že pred meseci, kar je prav tako v nasprotju s preglednostjo in porabo javnega (davkoplačevalskega) denarja.
Leta 2008 trikrat cenejši nakup
Če gremo še dlje v zgodovino, smo priča naslednjemu: Leta 2008 se je takratna (druga) Janševa odločila za nakup 135 vozil Patria za 278 milijonov evrov, a je bilo to narobe, priča smo bili politično-sodnemu konstruktu, Janeza Janšo so neupravičeno zaprli. Zdajšnja vlada pod vodstvom Roberta Goloba pa se je odločila, da bo kupila 106 vozil Patria, in to za 695 milijonov evrov. Cena vozila v letu 2008 je bila 2,06 milijona evrov, v letu 2025 je cena 6,55 milijona evrov. Torej trikrat dražje vozilo. Treba je poudariti, da so bile v letu 2008 dogovorjene še pomembne druge ugodnosti, ki jih zdaj ni. Dele vozil bi namreč izdelovali v Sloveniji.
Zelo hitijo, ker smo v predvolilnem letu
Golobova vlada nakupu oklepnih modularnih vozil 8×8 namenja veliko pozornosti. Prejšnji teden so se na seji seznanili z informacijo o podpisu pisma o nameri s finskim obrambnim ministrstvom o podpori pri nabavi oklepnih modularnih vozil 8×8. V sporočilu za javnost so zapisali, da je ministrstvo za obrambo, ki ga po novem vodi nekdanji tržiški župan in nekdanji poslanec Gibanja Svoboda Borut Sajovic, vlado seznanilo z informacijo o nakupu oklepnih modularnih vozil 8×8. In nadalje: “Na podlagi odločitve vlade ministrstvo za obrambo začenja s postopkom nabave oklepnih modularnih bojnih kolesnih vozil 8×8, ki jih namerava kupiti pri proizvajalcu tovrstnih vozil, podjetju Patria Land Oy, Finska.” Dodali so še podatek o podpisu pisma o nameri, s katerim se izraža volja in namera obeh strani po tovrstnem sodelovanju. In še: “Podpis pisma o nameri ne predstavlja nobene finančno ali pravno zavezujoče obveznosti med podpisnikoma, niti po mednarodnem niti po nacionalnem pravu.” Ali to drži, bomo šele ugotavljali. Pri tej vladi se nikoli ne ve.
Nejasnosti, številna odprta vprašanja
Zanimivo ali pa skrb zbujajoče je, da v vladi oz. v tranzicijski levici naklonjenih medijih tem novicam ne namenjajo (pre)velike pozornosti. V opozicijski stranki NSi pa so v četrtek “zaradi mnogih nejasnosti v postopku” zahtevali sklic parlamentarne komisije za nadzor javnih financ, na kateri želijo dobiti odgovore o načrtovanem nakupu oklepnikov Patria. Poudarili so, da bo Slovenija za več denarja dobila manj. Slednje je razvidno tudi iz podatkov v infografiki, ki jo objavljamo posebej. Skoraj 700 milijonov evrov namerava vlada Roberta Goloba porabiti za nakup 106 oklepnikov, kar je trikrat dražje od tistih v letu 2008, povrh vsega pa je postopek netransparenten.
Navsezadnje pa tudi ni jasno, kaj točno bo Slovenija dobila za 695 milijonov evrov, kolikor je ocenjena vrednost nakupa 106 osemkolesnikov. Na to opozarjajo tudi v NSi in se sprašujejo, ali gre le za “lupino” ali za oklepnike z oborožitvijo. Drugo vprašanje pa je, ali bo oborožitvena postaja integrirana in preizkušena ali bo to kasneje dobavljalo slovensko podjetje Valhalla Turrets ali kateri drug izvajalec.
Na podlagi doslej znanega tudi ni jasno, kako je vlada sploh lahko prišla do ocene stroškov in kako bodo potekala pogajanja o nakupu in ali je končna cena vozila že znana. V Sloveniji ne vemo niti tega, ali je ministrstvo za obrambo že imelo stike s podjetjem Patria in finsko vlado. V NSi pa še opozarjajo, da v načrtih razvojnih programov manjka okoli 35 milijonov evrov. Toliko denarja ni rezerviranega. Zato je vse skupaj zelo čudno. Vprašanje je tudi, kdo bo v Slovenski vojski upravljal s 106 oklepniki, saj se vojska sooča z velikim pomanjkanjem kadra. Od vlade torej pričakujemo odgovore, teh pa ni.
Boxerji in 4 milijone evrov stroškov
Ob tem spomnimo še na načrtovani nakup boxerjev v času prejšnje vlade, ko je ministrstvo za obrambo vodil Matej Tonin. Če ne bi Golobova vlada nato odpovedala tudi ta nakup, bi Slovenija danes imela že 30 sodobnih osemkolesnikov, do konca prihodnjega leta pa 45. S tem bi bila omogočena možnost za oblikovanje srednje bataljonske bojne skupine. Namesto tega pa imamo le štiri milijone evrov stroškov zaradi umika iz Occarja in veliko obljub. Cena patruje zdaj višja tudi od cene boxerja, ki je stal 5,2 milijona evrov, zdajšnja patrija pa skoraj 6,6 milijona evrov. Hkrati ni jasno, ali zdajšnja cena za patrijo zajema tudi oborožitev. Cena boxerja je to upoštevala.
Ob vsem tem je ironično, da zdaj Golobovi napovedujejo prihranek pri nakupu (glede na boxerje) v višini 400 milijonov evrov. Kako so to izračunali, ne povedo. Je pa vse v slogu “svobodnjakov”.
Ekonomist Tomaž Štih: “Poštenost stane”
Tomaž Štih: “Prejšnjikrat smo za 135 oklepnikov Patria podpisali pogodbo v vrednosti 278 milijonov evrov; zdaj pa jih kupujemo 106 za 695 milijonov evrov in se trepljamo po ramenih, češ da smo ustvarili prihranek 400 milijonov evrov. Poštenost stane. Odkar se je slovenska socialistična vlada odločila kupiti patrije za trikratno ceno, v medijih niso več agresorski stroji za ubijanje, ampak gospodje.”
Janša: “Enaki vatli za vse. Svoboda”
Janez Janša, predsednik SDS: “Po 20 letih so tudi levaki ugotovili, da gre za dobre oklepnike, le da jih je takrat sestavljala Slovenija in jih tudi delno proizvajala doma, sedaj pa bo to popolnoma tuj produkt za 2-krat višjo ceno.” Janša je na družbenih omrežjih objavil tudi obvestilo tožilstvu, v katerem je zapisal: “Obstaja utemeljen sum, da je predsednik vlade Robert Golob ‘neznanega dne, na neznanem kraju, od neznane osebe in na neznan način prejel obljubo nagrade v neznani višini (vsoti) za druge osebe (tudi neznane)’. Preiskava in sodni postopki se bodo vlekli 14 let. Vmes bo obsojen, zaprt in nato oproščen ali pa bodo primer zastarali. Na koncu bo plačal 3-krat več sodnih stroškov, kot bo prisojena odškodnina. Ta bo znašala polovico vsote, ki jo je dobila Nataša Pirc Musar za oškodovanje, ker ni bila imenovana za direktorico RTV Slovenija. Ker to je Slovenija, prostor vladavine prava. Pravna država. Enaki vatli za vse. Svoboda.”
Vida Kocjan