[Video] Nekoč so mu rešili zdravje, danes jih naslavlja s paraziti

Datum:

Premier Robert Golob brez zavor javno žali zdravnike. Označil jih je že za gnila jabolka in celo zatrdil, da nekateri zdravniki delajo malo ali nič. Kot kaže, pa z vladnim bojem proti tako imenovanim dvoživkam še ni zaključil. V nedavnem intervjuju je namreč zdravnike, ki opravljajo dvojno prakso, označil za parazite.

Robert Golob je sicer pred vstopom v politiko zatrjeval, da bo v slovenski politični prostor prinesel drugačno politiko, kjer bo prostor za dialog in spoštovanje, vendar so zdravniki kmalu na svoji lastni koži izkusili, da je šlo zgolj za prazne besede. Še huje pa je, da se je oblast spravila v hujskaštvo, ki ga je pričela s pomočjo sebi poslušnih medijev širiti v javnosti, in sicer z namenom, da bi zdravnike prikazala kot glavne krivce za težave slovenskega zdravstva. Vse to je seveda počela z namenom, da bi preložila krivdo s svojih ramen.

Na vprašanje medija N1, povezano z zakonom o zdravstveni dejavnosti, ki bo zdravnike silil v odločitev, ali bodo delali v javnem ali zasebnem zdravstvu, in obstoječe kritike na račun tega je premier med drugim povedal, “da bodo ti, ki so bili dobesedno paraziti na sistemu, si polnili zasebne žepe, hkrati pa niso oddelali svojega v javnem, pač sprejeli odločitev in bodo pač morali iti iz sistema”. Označbo nekoga s parazitom večina prepozna kot sovražni govor, obstajajo pa nekateri, ki to očitno prepoznajo le tedaj, ko kdo kritizira njih.

Zdravniki so mu rešili zdravje
Takšne žaljive označbe ne bi človek pričakoval od nikogar, kaj šele od premierja neke države, ki je po ustavi demokratična in je celo država članica Evropske unije. Na družbenih omrežjih je razburila marsikoga, še posebej, če človek vzame v obzir, kako zelo so se zdravniki sicer zavzeli zanj, ko je novembra 2023 potreboval operacijo kile. V zvezi z operacijo, ki je potekala brez zapletov in je bila zaključena v predvidenem času, je namreč v. d. strokovnega direktorja UKC Ljubljana Gregor Norčič po poročanju Siola v zahvali zdravstvenemu osebju povedal, “da so mnogi na delovno mesto prišli že pred začetkom delovnega časa oziroma so ostali tudi po dežurni službi, da so lahko predsedniku vlade nudili nujno zdravljenje”.

Muževič: “Primitivno in žaljivo!”
Premierju je sicer v navadi, da ko napada zdravnike, zraven ne postreže z nekimi konkretnimi dokazi za te trditve. V zvezi z najnovejšim napadom na zdravnike se je oglasil predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine dr. Igor Muževič, ki je označbo zdravnikov za parazite označil za primitivno in žaljivo. “Golob zdravnike, ki opravljajo dvojno prakso, poimenuje za parazite. Kako ta primitivna in žaljiva označba, nevredna položaja, s katerega prihaja in ne temelji na nobenih podatkih in dejstvih, pa se kljub temu ponavlja ter odmeva v medijskih trobilih, vpliva na vzdušje, odnose in delovanje v zdravstvu, si lahko mislimo,” je izpostavil uvodoma v svojem zapisu na X in dodal, da je dvojna praksa sicer prisotna v vseh državah Evropske unije.

Muževič pojasnjuje, da je dvojna praksa v Sloveniji prisotna nekje od leta 1995. Po letu 2004 pa se je ta pričela pojavljati pogosteje. Kljub temu, da ne obstajajo raziskave, ki bi dokazale, kakšen vpliv ima dvojna praksa na delovanje zdravstvenega sistema (obstaja le ideološko teoretiziranje), pa vemo, da se je ob (kljub, zaradi, nekaj vmes?) povečevanju liberalizacije dela v zdravstvu dostopnost in kakovost dela v zdravstvu v Sloveniji od leta 1995 povečevala,” ob tem poudarja. 

Na področju dostopnosti in kakovosti zdravstvenega sistema (HAQ indeks) smo po besedah zdravnika med letoma 2010 in 2015 ujeli ter rahlo prehiteli povprečje zahodnoevropskih držav. To pravi, da se je vzdrževalo vsaj do leta 2019. Svoje trditve pa je potrdil tudi s spodnjim grafom in dodal, da nam je to uspelo s povprečno bistveno manj zdravniki na prebivalca in s povprečno bistveno manj izdatkov za zdravstvo na prebivalca.

Vir: X@igor_muzevic

V nadaljevanju je Muževič pojasnil, da imamo v naši državi nadpovprečne težave s čakalnimi dobami. A kot pravi, nismo prvaki v EU. Večina držav ima pomembne težave s čakalnimi dobami. Čakalne dobe sicer niso enostavna kategorija za spremljati. Zato spremljamo in primerjamo tudi stopnjo nezadovoljenih zdravstvenih potreb.” Tudi tu smo po njegovih besedah zaradi čakalnih dob podpovprečno “dobri” glede na EU. “Vendar se je od leta 2017, ko smo začeli podatke meriti tako kot v drugih državah, do začetka pandemije, stopnja nezadovoljenih zdravstvenih potreb iz leta v leto pomembno zniževala. Ob/kljub/zaradi povečanja liberalizacije dela,” pojasnjuje. 

Poudarja, da nas je pandemija na račun slabih kadrovskih in materialnih rezerv v zdravstvu nadpovprečno prizadela. “Nezadovoljene potrebe v zdravstvu so se drastično povečale. Povsod v EU, pri nas pa še bolj,” izpostavlja in dodaja, da se je po pandemiji stanje pričelo izboljševati. “Pospešek je prinesel Bešičev eksperiment spodbujanja liberalizacije dela s plačevanjem vseh storitev, ki je pokazal, da se je v tem obdobju odstotek nezadovoljenih zdravstvenih potreb prebivalstva pomembno zmanjšal, najbolj med najrevnejšo skupino prebivalstva, celo v tolikšni meri, da se je prvič zgodilo, da ljudje z najnižjimi dohodki bolje ocenjujejo dostopnost do zdravstva kot ljudje z najvišjimi dohodki.” Pri tem pa dodal, da gre tukaj seveda za doživljanje na subjektivni ravni. V tem času je odstotek nezadovoljenih potreb v EU v povprečju naraščal. To je vse, kar bi rad sporočil,” je zaključil in dodal, da sam sicer ni nikoli opravljal dvojne prakse in da se ga oblika dela niti najmanj ne tiče.

Predsednik sindikata zdravnikov družinske medicine dr. Igor Muževič (Foto: STA)

Premier je v konkretnem intervjuju zdravniško stavko označil za politično in se tako kot ministrica za zdravstvo pohvalil s skrajševanjem čakalnih vrst. Že ministričina izjava je precej hitro naletela na demanti iz zdravniških vrst. Sicer pa podatki NIJZ razkrivajo, da se je število čakajočih nad nedopustno čakalno dobo občutno povečalo. Več – tukaj. Omenjena izjava premierja je vidno razburila vidnega predstavnika največje opozicijske stranke SDS Aleša Hojsa, ki je premierja označil za “škodljivega lanžnivca” in “narcisoidnega psihopata”. Ob tem pa je prav tako spomnil, da je sicer tudi Bobnarjeva ob primopredaji govorila, da bo imela dva mandata. Po njegovih besedah se polni sebe prej ali slej razpočijo.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Poslanka ogorčena nad policijsko obravnavo lastnikov zemljišč na območju kanal C0

"Spoštovani, kot predsednica preiskovalne komisije, poslanka in državljanka sem...

Marta Kos zopet k Vučiću, ta od nje “ne pričakuje ničesar”

Evropska komisarka za širitev, Marta Kos, danes prihaja v...

Koroški Slovenci zahtevajo spoštovanje svojih pravic

Združenja koroških Slovencev pred prihajajočo 70. obletnico podpisa avstrijske...

Putin zavrača premirje

Kremelj je danes zavrnil možnost 30-dnevne prekinitve ognja v...