Slovenija se ponaša z dolgo zgodovino uspehov na področju politike in gospodarstva, vendar njen nekdanji bleščeči ugled postaja vse bolj zamegljen, poroča nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kljub nekaterim pohvalam iz preteklosti poročajo, da se Slovenija v zadnjih letih sooča z hudimi izzivi.
“Velike poplave leta 2023 so razkrile pomanjkljivosti pri črpanju sredstev, gospodarska rast pa se upočasnjuje. Nemški dobavitelj Mahle zmanjšuje svojo prisotnost v Sloveniji, kar odraža nižjo konkurenčnost. EU je znižala napoved rasti za Slovenijo v letu 2024 na 1,4 %,” kritično poroča Frankfurter Allgemeine Zeitung.
V zadnjem času so se v Sloveniji pojavili nekateri novi negativni dejavniki. Poudarjajo predvsem to, da finančna sredstva za odpravo posledic hudih poplav spomladi niso bila porabljena. Poleg tega so se reforme v gospodarski in socialni politiki, ki jih je obljubila vlada, zamaknile, kar ni dobro, pravijo analitiki. Ankete kažejo na veliko nezadovoljstvo z vlado.
Nemški časopis še omenja novo stranko Demokrati Anžeta Logarja. “Logar poudarja pomen konkurenčnega gospodarstva in obljublja, da ne bo uvedel novih davkov za podjetja.”
Pomanjkanje konkurenčnosti in znižana napoved rasti
Za nemškega proizvajalca avtomobilskih delov Mahle je to že prepozno, poročajo. Podjetje namreč zmanjšuje več kot tretjino od 1700 delovnih mest v Šempetru pri Gorici in preseljuje proizvodnjo v Bosno in Hercegovino. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je to označila za šok. Podobni primeri kažejo na pomanjkanje konkurenčnosti Slovenije, kar podjetjem otežuje poslovanje. EU je prav tako znižala svojo napoved rasti za Slovenijo letos s 2,3 % na 1,4 %.
Tudi inflacija ostaja izziv
Zrinka Živković Matijević iz Raiffeisenbank International je za Slovenijo med ključnimi ukrepi za izboljšanje konkurenčnosti izpostavila reformo zdravstvenega in pokojninskega sistema, povečanje produktivnosti, boljše upravljanje državnih financ, hitrejše uvajanje inovacij in boljšo kvalifikacijo delovne sile. Inflacija prav tako ostaja izziv.
Negativne posledice visoke rasti plač
Ekonomisti namreč opozarjajo na visoko rast realnih plač in napovedujejo, da bodo cene po izteku državnih ukrepov za podporo energiji konec leta znova izrazito narasle, še pesimistično poroča nemški časopis.
Sara Kovač