Nov razrez mest v delovnih telesih državnega zbora bo poslanski skupini nepovezanih poslancev, sicer nesojenih Demokratov, prinesel 10 mest, od tega eno podpredsedniško mesto. V opozicijskih SDS, od koder prihaja večina “nepovezanih”, predloga zaenkrat ne komentirajo – v preteklosti so vse sredobežne poslance pozvali k vrnitvi mandatov.
Poslanske skupine bodo sicer morale sporočiti svoja stališča o predlogu do torka, so za STA navedli v kabinetu predsednice državnega zbora. Poslanci Logar, Irgl in Novak bi sicer največ mest odtrgali poslanski skupini SDS in Svobodi, od koder tudi izvirajo. Največ bi sicer izgubila SDS.
Po neuradnih informacijah se SDS naj ne bi bila pripravljena odreči svojim mestom. Danes v največji opozicijski stranki predloga še ne komentirajo. Predsednik SDS Janez Janša je sicer po Logarjevem izstopu iz SDS zapisal, da bi pričakuje po odstopni izjavi iz SDS tudi izjavo “o odstopu poslanca Anžeta Logarja oziroma vrnitvi poslanskega mandata ter izpolnitev ostalih obveznosti iz 7. in 8. člena Pogodbe o kandidaturi za poslanca Državnega zbora RS.”
Svoboda se prav tako še ni odzvala. Vodje poslanskih skupin dogovora še niso dosegle, bodo pa predlog novega razreza predstavile poslanskim skupinam v prihodnjem tednu.
In kako naj bi bil videti prihodnji razrez mest v delovnih telesih? “Najbolj logičen in utemeljen predlog je, da poslanske skupine pošljejo predloge mest v odborih, ki smo jih v svojih prejšnjih poslanskih skupinah zasedali poslanci stranke Demokrati. S tem se tudi najbolj elegantno reši aktualna nadproporcionalna zastopanost posameznih poslanskih skupin,” je prepričan Logar.
Prejšnji teden je za STA navedel, da bi želeli sodelovati na odborih za zunanjo politiko, odboru za finance, odboru za notranje zadeve, odboru za zdravje, odboru za gospodarstvo in v obeh nadzornih komisijah KNOVS in KNJF.
Razrez mest v delovnih telesih mora odsevati velikost posamezne poslanske skupine in razmerje med poslanci koalicije in opozicije. Vsaka poslanska skupina bi morala predvidoma imeti vsaj eno mesto v posameznem delovnem telesu. To pomeni, da ni nujno, da nepovezani poslanci dejansko tudi dobijo mesta v parlamentarnih odborih in komisijah, poroča STA.
S. K.