Potem ko smo lahko kar nekaj časa s strani premierja Roberta Goloba poslušali, da ima Slovenija zagotovljenih 50 milijonov evrov nepovratnih evropskih sredstev za superračunalnik, s tem pa se je slednji hvalil celo v nagovoru v Združenih narodih, sedaj celo mediji priznavajo, da je šlo za zavajanje, saj se bo Slovenija v resnici pridružila že obstoječemu projektu.
“V preteklih mesecih so bila naša ministrstva zelo uspešna pri pogovorih z Evropsko komisijo. Danes lahko povem, da je dogovorjeno, da bo superračunalnik, ki bo stal v Mariboru, pridobil 50 milijonov nepovratnih sredstev iz Evropske unije in k temu bo država Slovenija dodala dodatnih 50 milijonov. S tem bomo zgradili enega najzmogljivejših superračunalnikov v Evropi v vrednosti več kot 100 milijonov,” se je premier junija hvalil med obiskom Dravskih elektrarn v Mariboru.

Nato je bilo mogoče slišati, da se je tedanji ministrici za digitalni prehod Emiliji Stojmenovi Duh, ki je marsikomu ostala v spominu na račun neuspešnega razdeljevanja računalnikov, pripisalo zasluge, da bomo prišli do evropskih sredstev za superračunalnik. O superračunalniku pa smo se lahko, kot že rečeno, naposlušali med premierjevim govorom v Združenih narodih. “Slovenija razvija napredno digitalno rešitev, ki povezuje opazovanje Zemlje s pomočjo superračunalnika in umetne inteligence, ki bo pomagala pri predvidevanju poplav in suše,” je namreč izjavil.
Nato je prišlo do spremembe zgodbe, da je naša država v zaključni fazi pogovorov za pridobitev tega denarja, vendar tudi to ni bilo res. Konec oktobra je namreč zaokrožila novica, da je Slovenija sprejela odločitev o sodelovanju z italijanskim “superračunalniškim” centrom Cineca HPC iz Bologne ter da je namen omenjenega sodelovanja, da se Slovenija prijavi na evropski razpis za visokozmogljive računalnike. S tem se je izkazalo, da so nam vseskozi prodajali bučke.

Italijanski projekt prišel do evropskih sredstev
O tem, da so bile izjave premierja v zvezi s superračunalnikom zavajajoče, se ne pretvarja nihče več. Slovenska tiskovna agencija, po kateri vsebine povzemajo vsi slovenski mediji, sedaj poroča, da je italijanski projekt superračunalnika s slovensko udeležbo prišel do evropskih sredstev. Kot navajajo, je bil omenjeni projekt “t. i. tovarne umetne inteligence, ki bo v Bologni nastal okoli novega superračunalnika” skupaj s še šestimi tovrstnimi projekti (projekti v Barceloni, Stuttgartu in Atenah ter v finskem Kajaaniju, luksemburškem Bissnu in švedskem Linköpingu) uspešen na prvem roku evropskega razpisa.
Prispevali bomo 5 milijonov evrov
Poleg Slovenije pri italijanskem projektu po navedbah STA sodeluje tudi Avstrija. Slovenska “vlada je konec oktobra sprejela odločitev, po kateri se je Slovenija znotraj projekta zavezala k sofinanciranju nakupa novega superračunalnika v višini pet milijonov evrov”. Sorazmerno z vloženimi sredstvi bo imela Slovenija dostop do zmogljivosti tega superračunalnika. V omenjeni zadevi gre sicer za projekt v približni vrednosti 430 milijonov evrov. Superračunalniške zmogljivosti se bo uporabilo za namene podpore “naprednih raziskav in razvoja inovacij”, zlasti na področju umetne inteligence.
Na prvem evropskem razpisu je tako uspelo priti do evropskih sredstev prav vsem prijavljenim projektom, ki so skupno ocenjeni na 1,5 milijarde evrov tako nacionalnih kot tudi evropskih sredstev. Polovica omenjenih sredstev se bo financirala preko programa za digitalno Evropo in programa Obzorje Evropa.
S sofinanciranjem in sodelovanjem pri italijanskem projektu naj bi si Slovenija po mnenju vlade povečala možnost izbire samostojne prijave projekta, ki je načrtovana za drugi rok evropskega razpisa, februarja naslednje leto. “Ta bo obsegala dva sklopa. Prvi je namenjen gradnji novega superračunalnika, prilagojenega aplikacijam s področja umetne inteligence, ob sedežu družbe Dravske elektrarne Maribor in hidroelektrarni Mariborski otok v Mariboru, drugi pa obsega vzpostavitev tovarne umetne inteligence,” je izpostavljeno in dodano, da je projekt ocenjen na približno 100 milijonov evrov.
Ž. N.