Nizkoogljična stanovanja za otroke v Ukrajini

Datum:

SOS Children’s Villages Denmark (SOS DK) je pripravil nov projekt za pomoč pri reformi sistema otroškega varstva v Ukrajini, k sodelovanju pa povabil številne partnerje. Naslov projekta je Children’s Living Places in je odgovor na pereče izzive Ukrajine v sektorju otroškega varstva, ki ga zaznamuje trajajoča vojna. Združeval bo nizkoogljično zasnovo stavb in načela družbene trajnosti.

                   

Z omenjenim projektom želijo ustvariti nova družinska okolja v Ukrajini, ki bodo služila boljši oskrbi otrok ter predstavljala alternativo številnim državnim ustanovam. Še preden je februarja 2022 izbruhnila vojna, je bilo v Ukrajini namreč največ otrok v Evropi, ki živijo v institucionalnem varstvu. Približno 100.000 ukrajinskih otrok živi v neki obliki domov za otroke.

Na treh različnih lokacijah v Ukrajini

Projekt bo tako obsegal skupek stavb na treh različnih lokacijah v Ukrajini. Vsak takšen kompleks bo združeval domove za rejniške družine, skupne rekreacijske in družabne prostore za prebivalce in lokalno skupnost ter socialne centre, ki bodo ponujali duševno zdravstveno in socialno podporo rejniškim družinam ter družinam v okolici.

Mads Klæstrup Kristensen, generalni direktor SOS Children’s Villages Denmark, pravi: “Vojna v Ukrajini je prizadela milijone otrok, številni med njimi so ostali brez starševske oskrbe, zaščite in varnega prostora, ki bi ga lahko imenovali dom. Naša prednostna naloga je zagotavljanje pravic in zadovoljevanje potreb otrok po vsem svetu, želimo si, da se razvijajo in odraščajo v varnem domu. S tem projektom želimo spodbuditi boljše načine fizične, čustvene in socialne oskrbe otrok brez starševskega varstva ter pomagati pri prehodu proti deinstitucionalizaciji varstva otrok s prikazovanjem novih, celostnih in alternativnih rešitev.”

Znotraj obstoječih lokalnih sosesk

Stavbe bodo zgrajene po konceptu Living Places, ki ga je razvila Skupina VELUX v sodelovanju z arhitekti iz podjetja EFFEKT in inženirji iz podjetja Artelia. Koncept prikazuje, kako je mogoče zgraditi stroškovno ugodne domove z znatnim zmanjšanjem ogljičnega odtisa in prvovrstno notranjo klimo ter slediti petim ključnim načelom: da morajo biti domovi zdravi, prilagodljivi, preprosti, da se bodo čez čas delili in da jih je mogoče razširiti.

Stavbni kompleksi bodo zgrajeni znotraj obstoječih lokalnih sosesk, kar bo omogočilo boljše vključevanje novih družin v lokalno skupnost in obratno. Poleg fizične infrastrukture bo projekt vključeval tudi zagotavljanje celovitih podpornih storitev, kot sta podpora na področju duševnega zdravja in socialna podpora.

Projekt z vplivnimi akterji v gradbeni industriji, ki spodbujajo spremembe

Za pomoč pri uresničevanju ciljev projekta Children’s Living Places sta SOS DK in SOS UA zbrala koalicijo najvplivnejših akterjev v gradbeni industriji. Projekt financira Fundacija Villum – del Fundacija VELUX, Fundacija Viessmann, Fundacija Grundfos in Fundacija Bitten & Mads Clausen, medtem ko Skupina VELUX prispeva s svojim konceptom Living Places. Donatorji v naravi so Fundacija Somfy, DOVISTA, Flügger in VELUX Ukrajina, medtem ko Kromann Reumert in EIFO podpirata projekt s svojim pravnim in finančnim znanjem.

Lars Petersson, izvršni direktor skupine VELUX, pravi: ”Ker je vojna povzročila uničenje brez primere po vsej državi, želimo prispevati k bolj trajnostnemu načinu obnove domov v Ukrajini. Z našim konceptom Living Places dokazujemo, da je mogoče zgraditi zdrave domove z nizkim ogljičnim odtisom. Veseli smo, da lahko prispevamo k temu vplivnemu projektu, ki pomaga zagotoviti obetavnejšo prihodnost otrokom brez starševskega varstva v Ukrajini. Naš prispevek je sicer kaplja v morje, a otroci, ki bodo živeli v novih domovih, bodo odraščali v okolju, ki spodbuja zdravje in dobro počutje. Upamo, da bo ta projekt pomagal navdihniti druge, da ukrepajo – tako v smislu podpore obnove Ukrajine kot tudi na področju preoblikovanja gradbene industrije.

Projekt Children’s Living Places služi kot odličen primer, kako združiti socialno trajnost z zdravimi domovi z nizkimi emisijami ogljika. Sicer je dolgoročen cilj projekta navdihniti ukrajinske lokalne in nacionalne odločevalce ter pritegniti dodatne partnerje, ki bi pomagali pri dodatni širitvi tega projekta. Poleg tega želijo spodbuditi vzpostavitev bolj zdravih življenjskih prostorov z enostavnim sledilnim in trajnostnim načrtom za pomoč rejniškim družinam in otrokom po vsej državi.

C. Š.

Sorodno

Zadnji prispevki

Tranzicijska levica nas je z davki naredila nekonkurenčne in revnejše

Ne glede na to, kako si socialisti želijo, da...

Neposredni napad vlade na slovenski jezik – ta ukinja poseben status materinščine

Ministrstvo za izobraževanje je predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje...