Hamas je svojega voditelja v Gazi Jahjo Sinvarja imenoval za naslednika nekdanjega političnega vodje Ismaila Hanije, ki so ga prejšnji teden ubili v Teheranu. S tem Hamas krepi radikalno pot, ki jo je ubral 7. oktobra, ko je napadel izraelske civiliste.
Sinvar je sicer glavni arhitekt najbolj uničujočega napada na Izrael v zadnjih desetletjih, ko so teroristi pobili 1.139 ljudi, od tega 815 civilistov. Od začetka vojne se skriva za civilisti v Gazi in tako kljubuje izraelskim poskusom uboja.
“Islamsko odporniško gibanje Hamas oznanja izbiro poveljnika Jahja Sinvarja za vodjo političnega biroja gibanja, ki bo nasledil poveljnika mučenika Ismaila Hanijeha, naj se ga Alah usmili,” je sporočilo gibanje v kratki izjavi.
Izrael se medtem pripravlja na napad Irana
Novico o imenovanju, ki je prišla, ko se Izrael pripravlja na verjeten napad iz Irana po umoru Hanije v Teheranu, so pozdravili s salvo raket iz Gaze. Slednje so izstrelile skupine skrajnežev, ki se še vedno borijo proti izraelskim enotam.
“Imenovanje pomeni, da se mora Izrael zaradi rešitve vojne v Gazi soočiti s Sinvarjem,” je za Reuters dejal regionalni diplomat. Ta je seznanjen s pogovori, ki sta jih posredovala Egipt in Katar, njihov cilj pa je zaustavitev spopadov v Gazi in vrnitev 115 Izraelcev in tujih talcev, ki so še vedno zadržani v enklavi.
Zadnji pomemben Hamasov mož
Sinvar, ki je polovico svojega odraslega življenja preživel v izraelskih zaporih, je bil Hamasov najmočnejši voditelj, ki je ostal živ po atentatu na Hanija, zaradi česar se je regija znašla na robu širšega regionalnega konflikta. Iran je namreč obljubil ostro maščevanje. Izrael ni prevzel odgovornosti za atentat, vendar je dejal, da je ubil druge visoke voditelje, in sicer vključno z namestnikom Hamasove vodje Salehom al-Arourijem in Mohamedom Deifom, vojaškim poveljnikom gibanja.
Sinvar se bo kmalu pridružil drugim teroristom
Glavni tiskovni predstavnik izraelske vojske in kontraadmiral Daniel Hagari je za napad 7. oktobra okrivil Sinvarja in dejal, da ga bo Izrael še naprej zasledoval. “Obstaja samo eno mesto za Jahja Sinvarja in to je poleg Mohammeda Deifa in preostalih teroristov 7. oktobra,” je povedal televiziji Al-Arabiya. “To je edino mesto, ki ga pripravljamo zanj,” je izpostavil.
61-letnega Sinvarja, rojenega v begunskem taborišču v mestu Khan Younis na jugu Gaze leta 1961, so leta 2017 izvolili za voditelja Hamasa v Gazi, potem ko je med Palestinci pridobil sloves neusmiljenega izvajalca in neizprosnega sovražnika Izraela. Sinvarja je rekrutiral Hamasov ustanovitelj, tj. šejk Ahmed Jasin, ki ga je postavil za vodjo notranje varnostne enote, znane kot Al Majd. Njegova naloga je bila najti in kaznovati osumljence kršitve islamskih moralnih zakonov ali sodelovanja z izraelskimi okupatorji. Zaradi položaja je sčasoma pristal v konfliktu z izraelsko oblastjo.
Sinvarja so leta 1988 zaprli zaradi umora štirih Palestincev, ki jih je obtožil odpadništva oz. sodelovanja z Izraelom, in sicer skladno z izraelskimi sodnimi zapisi. Več kot dve desetletji je preživel v izraelskem zaporu, kjer se je naučil hebrejščine in razvil razumevanje izraelske kulture in družbe. Juval Bitton, izraelski zobozdravnik, ki ga je zdravil, ko je bil v priporu, in ki je razvil odnos z njim, je dejal, da je Sinvar prikrito delil prevedene strani, da so zaporniki lahko proučevali protiteroristične taktike. Sinvar se je rad imenoval za “poznavalca zgodovine judovskega ljudstva”.
Po izpustitvi iz zapora se je poročil in imel otroke. V javnosti je malo govoril o svoji družini, vendar je nekoč pripomnil, da so bile “prve besede, ki jih je izgovoril [njegov] sin, ‘oče’, ‘mati’ in ‘dron’.”
Njegova trda linija nakazuje na to, da bo nasprotoval sporazumu o prekinitvi ognja z Izraelom, ki bi končal spopade v Gazi in omogočil vrnitev približno 115 talcev, živih in mrtvih, ki so še vedno v ujetništvu v Gazi. Izraelski in ameriški obveščevalci so priznali, da želi Sinvar vzdrževati vojno v Gazi toliko časa, kolikor bo treba, da bi zmanjšal Izraelov mednarodni ugled in poškodoval njegov odnos z njegovim glavnim zaveznikom, tj. Združenimi državami Amerike.
Dolgo je veljal za enega od najvplivnejših voditeljev militantne skupine, ki ima izjemno moč, medtem ko sam ostaja skrit v tunelih pod Gazo. Torkov izbor za Hamasovega najvišjega diplomatskega voditelja utrjuje njegovo moč.
“Nobene odločitve ni mogoče sprejeti brez posvetovanja s Sinvarjem,” je dejal Salah al-Din al-Avavdeh, Hamasov član in politični analitik, ki se je spoprijateljil s Sinvarjem, ko sta bila oba zaprta v Izraelu v 90-ih letih. “Sinvar ni navaden vodja. Je močna oseba in arhitekt dogodkov,” je dodal al-Avavdeh.
I. K.