Na začetku marca je Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto objavil listo upravičencev za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem. A ob tem se pri marsikomu poraja vprašanje, zakaj so pri skladu anonimizirali imena prejemnikov neprofitnih stanovanj.
V konkretnem primeru gre za dodeljevanje neprofitnih stanovanj, ki so predmet javnega razpisa za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem z dne 14. 5. 2024. Samo dodeljevanje je potekalo skladno s prednostno listo z dne 4. 3. 2025, pri čemer se je sledilo “površinskim normativom neprofitnih stanovanj, ki so predmet javnega razpisa”.
Oblikovali dve listi upravičencev
4. marca letos sta bili s strani Javnega stanovanjskega sklada Mestne občine Novo mesto objavljeni dve ločeni prednostni listi upravičencev za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem. Lista A za “udeležence/ke, ki glede na dohodek gospodinjstva po 9. členu Pravilnika o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem niso zavezanci/ke za plačilo varščine”, in lista B za za “udeležence/ke, ki so glede na dohodek gospodinjstva po 9. členu Pravilnika o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem zavezani/e plačati varščino za dodeljeno stanovanje.”
Iz list pa že, kot rečeno, ni mogoče poimensko razbrati, kdo so tisti, ki so se uspeli z zadostnim številom zbranim točk uvrstiti med upravičence. 133 je takih, ki se jih je uspelo uvrstiti na listo A, 26 pa na listo B. Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto v obrazložitvi pojasnjuje, da so se pri dodelitvi stanovanj upoštevala merila in pravila iz javnega razpisa ter stanovanjski površinski normativi iz 14. člena Pravilnika o dodeljevanju neprofitnih stanovanj v najem. Kot pravijo, se je dogodila situacija, ko stanovanja niso prejeli upravičenci enočlanskih družin, ki so na prednostni listi zasedali višja mesta kot dvo- in tročlanske družine. Nižje uvrščeni člani več članskih družin pa so do stanovanja vseeno prišli. “Eden ključnih razlogov je bila razpoložljivost primernih stanovanj glede na velikost in tip stanovanja. Pri dodelitvi se je namreč upoštevalo, da mora stanovanje čim bolj ustrezati velikosti in potrebam posameznega gospodinjstva,” so jasni.

Družinske in socialne okoliščine so prav tako igrale vlogo pri dodeljevanju prostih neprofitnih stanovanj. Pravilnik namreč nalaga, da imajo prednost tisti s slabšimi stanovanjskimi razmerami, večjim številom družinskih članov in tisti, ki živijo v slabših socialnih zdravstvenih razmerah. “Postopek dodelitve je bil izveden skladno s pravili in merili, pri čemer je bila ključna skrb namenjena pravičnosti in racionalnosti pri dodelitvi stanovanj,” v zvezi z dodelitvijo stanovanj poudarja višja svetovalka za stanovanjske zadeve Lara Jedlovčnik.
Kje se skriva razlog za anonimizacijo?
Z namenom transparentnosti porabe javnega denarja marsikdo meni, da bi bilo več kot primerno, da se objavi ime in priimek upravičenca do neprofitnega stanovanja. “Vlada, zahtevamo imena in priimke!!!! Mi to plačujemo!!! Kot vam plače!!!!…”; “Z namenom transparentne porabe javnega denarja je primerno, da se objavi ime in priimek upravičenca do neprofitnega stanovanja. Do sedaj se anonimizacija še ni zgodila in ni opravičena …,” sta primera komentarjev, ki sta se v zvezi z anonimizacijo pojavili na družabnem omrežju X. Marsikdo pa se tudi sprašuje, ali se razlog za to skriva v tem, da se prikrije, komu gredo stanovanja v največji meri. Ker nas zanima, kakšen je pravi razlog, smo na Javni stanovanjski sklad Mestne občine Novo mesto naslovili novinarsko vprašanje v zvezi s tem. Ko odgovor prejmemo, ga objavimo.
S. K.