Kako so varnostniki Bidna, Trumpa in celo Putina ogrožali svoje varovance

Datum:

Lociranje varnostnih služb svetovnih voditeljev je mogoče preko znane fitnes aplikacije, razkriva poročilo francoskega časopisa Le Monde. Po objavljenih ugotovitvah je urad francoskega predsednika Emmanuela Macrona svojim varnostnim agentom prepovedal uporabo aplikacije.

Priljubljeno aplikacijo uporabljajo tudi agenti tajnih služb, ki varujejo svetovne voditelje, s čimer pa močno ogrožajo njihovo varnost. Le Monde poroča, da je aplikacija razkrila tudi najbolj skrite lokacije ameriškega predsednika Joeja Bidna, nekdanjega predsednika Donalda Trumpa in celo ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Strava je predvsem med tekači in kolesarji priljubljena aplikacija, ki uporabnikom omogoča beleženje in deljenje svojih telesnih aktivnosti znotraj skupnosti. Uporabnikom omogoča tudi, da beležijo in delijo fizične aktivnosti s prijatelji, družino ali komer koli – odvisno od nastavitev zasebnosti. A očitno svoje športne podvige in zemljevide poti, ki so povezani s telefoni ali pametnimi urami, delijo tudi pripadniki ameriške in francoske tajne službe in celo Putinovi telesni stražarji.

Primer beleženja gibanja v aplikaciji (foto: Wikipedia)

V preiskavi, ki se je sprožila po zaskrbljenosti glede količine geolociranih podatkov, ki so jih delili uporabniki Strave, najbolj priljubljene športne aplikacije, je časopis poročal, da je zlahka identificirala lokacije varnostnega osebja, ko je spremljala njihove aktivnosti po vsem svetu. Vključeni so bili tudi agenti, ki so bili prisotni na dveh atentatih na Trumpa, in častniki, ki so ščitili Putina, tekli pa naj bi v bližini dveh domnevno Putinovih dvorcev.

Foto: EPA

Podatki so razkrili hotele in zbirališča, ki so javnosti pogosto neznani. Enako metodo zbiranja podatkov bi lahko uporabili za določitev lokacije nekdanje in sedanje prve dame, Melanie Trump in Jill Biden.

Novinarji časnika so identificirali 26 ameriških agentov, 12 članov francoske GSPR, varnostne skupine predsedstva republike, in šest članov ruske FSO ali zvezne službe za zaščito, ki so bili vsi zadolženi za predsedniško varnost. Vsi so imeli javne račune na Stravi in ​​so zato svoje gibanje sporočali na spletu, tudi med službenimi potovanji. Le Monde telesnih stražarjev iz varnostnih razlogov ni identificiral po imenu.

Kljub ukazom nadrejenih, naj ne razkrijejo svojih lokacij v aplikaciji, ki ima 120 milijonov uporabnikov, so vojaški in policijski uslužbenci zasebno športni navdušenci in “ne razmišljajo o zaščiti svojih dejavnosti, ampak jih objavijo”, piše Le Monde. “Macronovi telesni stražarji nevede delijo svoje lokacije na spletu, zasebno in uradno,” poroča britanski The Times.

Foto: EPA

Ameriška tajna služba je glede razkritij francoskega časnika ostala redkobesedna. Osebju je prepovedana uporaba osebnih naprav na delovnem mestu, vendar ne more prepovedati uporabe izven delovnega časa.

Varnostna tveganja, povezana z aplikacijami za fitnes, kažejo na potrebo po boljših predpisih o tem, kako lahko tehnološka podjetja uporabljajo potrošniške podatke, meni Ibrahim Biggili, računalniški znanstvenik in profesor kibernetske varnosti na državni univerzi Louisiana. Za MSN je dejal, da bi se te podatke v aplikaciji lahko izkoristilo zlonamerno – za sledenje morebitnim žrtvam, za zalezovanje, rope in druga kazniva dejanja. Meni, da bi morala vlada strogo regulirati uporabo in hranjenje teh podatkov.

T. B.

Sorodno

Zadnji prispevki