“Gospod predsednik mimo vseh norm mednarodnega prava, ki naj bi jih poznal, ugotavlja, vsaj tako razberem iz medijev, da je Ukrajina vojno izgubila in da je čas za pogajanja. Gospod predsednik je, kot kaže, pozabil na osnovno načelo ex iniuria ius non oritur. Protipravna dejanja ne morejo ustvarjati pravno veljavnih naslovov ali statusov. Še bolj zaskrbljujoče pa je, da bi gospod predsednik, ki je vrsto let prebil kot visoki funkcionar v OZN, moral vedeti, kaj pomeni agresija,” je za naš medij dejal mednarodni pravnik dr. Miha Pogačnik.
Politična in pravna stališča nekdanjega predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka so včasih naravnost srhljiva, čeprav gre za uglednega pravnega strokovnjaka in izjemnega poznavalca mednarodnega prava. Njegov uradni življenjepis razkriva kopico kariernih izkušenj, tudi na področju diplomacije. Posebej obetavno se zdi njegovo dolgoletno službovanje v OZN-u – leta 1992 je dr. Türk celo odpotoval v New York kot prvi veleposlanik Republike Slovenije pri OZN. Deloval je tudi v Varnostnem svetu.
Ob koncu uspešno opravljenega dela v Varnostnem svetu je generalni sekretar OZN Kofi Annan dr. Danila Türka povabil k sodelovanju na mesto njegovega pomočnika za politične zadeve. Več kot petletno delo je med drugim vključevalo analitične in svetovalske dejavnosti v zvezi s kriznimi žarišči, kot so v tistem času bila: Balkan (zlasti Kosovo in Makedonija), Palestina, Libanon, Afganistan, Irak, Mjanmar, Severna Koreja, Vzhodni Timor, Kolumbija, Haiti, Venezuela in še nekatera druga.
Kitajsko-ruski agent Danilo v akciji. Sramota. https://t.co/ZFaO86xDqm
— Jan 🇪🇺 (@janponiz) March 28, 2025
Pozneje je na ljubljanski pravni fakulteti deloval kot profesor za mednarodno pravo, od maja 2006 pa je bil celo prodekan Pravne fakultete. 11. novembra 2007 je bil dr. Türk na splošnih volitvah izvoljen za predsednika Republike Slovenije. Je tudi prejemnik številnih viteških odlikovanj in priznanj (več – tukaj). Gre torej za mednarodno priznanega strokovnjaka, toda ko spremljamo njegove besede in dejanja, človek včasih dobi vtis, da gre za nekoga, ki je diplomiral kvečjemu v politični šoli ZKJ Josip Broz Tito v Kumrovcu.
Ali Türk legitimira agresijo?
Zdi se, da gre za osebo, ki ne ve, da sta se v 20. stoletju zgodili dve svetovni vojni, ki sta ključno zaznamovali razvoj mednarodnega prava, predvsem pa uveljavili stališče, da državnih meja ni dopustno spreminjati s tanki in topovi. Sprašujemo se, ali gre za legitimiranje agresije. Türk pa je vseeno izjavil: “Ukrajina nima nobenih možnosti, da si povrne ozemlja, ki so trenutno pod ruskim nadzorom.” Hkrati bivši predsednik meni, da mora nekdo povedati, da je Ukrajina doživela poraz.

“Agresija je zločin in njene posledice so nične, to ve vsak študent!”
Mednarodni pravnik Miha Pogačnik: “Ko tole od Türka preberem, nimam besed. Vso pravo, vsa znanost, vsi akademski napori tretjine stoletja mi gredo pod vprašaj. Agresija je zločin (ius cogens, erga omnes) in njene posledice so nične. To ve vsak študent. Dekan Pravne fakultete bi ga moral brcniti, da bi zletel v Ljubljanico.”
Celoten komentar mednarodnega pravnika Mihe Pogačnika:
“Nad izjavami predsednika Dr. Türka sem preprosto zgrožen. Tu ne govorimo o neukem posamezniku, ampak o strokovnjaku za mednarodno pravo in bivšem predsedniku države, Republike Slovenije. Gospod predsednik mimo vseh norm mednarodnega prava, ki naj bi jih poznal, ugotavlja, vsaj tako razberem iz medijev, da je Ukrajina vojno izgubila in da je čas za pogajanja.

Gospod predsednik je, kot kaže, pozabil na osnovno načelo ex iniuria ius non oritur. Protipravna dejanja ne morejo ustvarjati pravno veljavnih naslovov ali statusov. Še bolj zaskrbljujoče pa je, da bi gospod predsednik, ki je vrsto let prebil kot visoki funkcionar v OZN, moral vedeti, kaj pomeni agresija. Gre za zločin, ki je po mednarodnem pravu (skupaj z vojnimi zločini in zločini proti človeštvu, ki jih vsakodnevno vrši Rusija v Ukrajini) predmet univerzalne jurisdikcije. Ruski zločinci bodo odgovarjali. Morda jih bo imel priložnost zastopati.”
Domen Mezeg