V intervjuju za 24ur je včeraj predsednik vlade Robert Golob nanizal vrsto laži in napačnih napovedi oziroma sprememb, ki naj bi jih povzročil Zakon o zdravstveni dejavnosti, pravi stroka. Golob meni, da bo zakon pomembno vplival na čakalne vrste v slovenskem zdravstvu, s čimer se zdravniki sicer strinjajo, vendar ne, da se bodo zmanjšale, ampak da se bodo povečale.
Cilj Roberta Goloba je, da loči javno zdravstvo od zasebnega in prepreči, da bi zdravniki, zaposleni v javnih bolnišnicah, ki pacientom ne namenjajo dovolj pozornosti, pošiljali paciente v svoje zasebne ordinacije. “Zakon bo vplival tudi na čakalne vrste, ustavil bo dosedanjo prakso, ko nekdo, ki je zaposlen v javni bolnišnici, tam dela malo ali celo nič, iz javne bolnice pa vozi paciente v svoje zasebno podjetje. S tem umetno ustvarja čakalno vrsto.”
Rok Ravnikar je bil prav tako kritičen do tega, da jim je Golob dejal, da zdravniki delajo “malo ali celo nič.“ “Z vsem dolžnim spoštovanjem – za predsednika vlade se pa res ne spodobi, da za tako resno temo, kot je nujna zdravstvena reforma, uporablja ulični besednjak.”
Federico V. Potočnik je prav tako med tistimi, ki ostro kritizirajo zakon, in se je odzval na izjavo Goloba, ki je dejal, da so odzivi javnih zavodov, javnih bolnišnic in večine koncesionarjev na zakon pozitivni. “Niti enega pozitivnega komentarja nisem slišal od kolegov. Kaj pa sem slišal? “Nori so,”, “pa kaj imajo od tega, da uničijo, kar je ostalo (javnega zdravstva)?”, “hvala Bogu so tako nesposobni, da jim ne bo uspelo.”
Zdravniki sicer še opozarjajo, da se težave ne skrivajo v njihovem pomanjkanju volje za delo, ampak v tem, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne plačuje storitev, ko preseže letno kvoto. To pomeni, da zdravniki v javnem sistemu ne morejo izvajati dodatnih posegov, saj bi to za njihove delodajalce pomenilo finančno izgubo. To pomeni, da kljub pripravljenosti pacientov, da storitev ponovno plačajo, storitve ne morejo prejeti, kar bo v resnici podaljšalo čakalne vrste, namesto da bi jih skrajšalo. Če bi dejansko obstajali zdravniki, ki delujejo tako, kot trdi Robert Golob, bi jih bilo mogoče kazensko preganjati, saj je tovrstna praksa nezakonita. Ključna težava torej ni v zdravnikih, temveč v sistemu ZZZS, ki ne zagotavlja storitev, za katere zavarovanci že plačujejo.
Golob spet laže. Vrste se ne ustvarjajo zato, ker zdravniki ne bi želeli delat. Ustvarjajo se zato, ker ZZZS, ko svojo letno kvoto doseže, ne plača več za storitev. Zato te storitve zdravnik v javni mreži ne more opraviti. Če bi jo, bi delodajalcu naredil izgubo, ker, kot rečeno,… https://t.co/fM9Ekgd5VN
— Vasja (@VasjaBocko) September 13, 2024
Številni strokovnjaki menijo, da bo Golobova reforma privedla do tega, da bodo zdravniki, ki so pripravljeni opravljati več dela tudi v popoldanskem času, zapustili javni sektor, zato bodo čakalne dobe še daljše.
Golob je dvoživka
Kritiki prav tako opozarjajo na ironičnost Golobovih besed o poslanstvu v javnem sektorju. “Kdor ima poslanstvo v javnem sektorju, ga bo moral tam tudi uresničevati,” je dejal in poudaril, da je tudi njegovo poslanstvo v “javnem sektorju”. Pa ga kljub temu izpolnjuje v privatnem sektorju prek svojega podjetja Star Solar, ko državi prodaja elektriko in polni svoje žepe.
Čeprav je reforma predstavljena kot ključna rešitev za čakalne vrste, stroka pravi, da se ne bo izboljšala dostopnost do zdravstvenih storitev, ampak se obeta nov val odhodov zdravnikov iz javnega sektorja.
A.G.