V centralni Franciji v nacionalnem strelskem centru v Châteaurouxu se je 49-letni parastrelec Franček Gorazd Tiršek zavihtel do naslova paralimpijskega prvaka v disciplini z zračno puško stoje v kategoriji R4. Za najuspešnejšega člana slovenske ekipe v Parizu je to že peta medalja na njegovih četrtih igrah v karieri, a prva zlata.
V kvalifikacijah šesti
Tekmovanje v Châteaurouxu je potekalo v dveh delih. Ob 13.30 se je začel redni del, kvalifikacije, kjer je Tiršek zasedel 6. mesto, v finale, od 16.15 naprej, se je uvrstilo osem najboljših.
V finalu, začel se je ob 16.15, je bil Tiršek izvrsten. Če odmislimo prvi strel: 9,8. Za tem je bil iz strela v strel bolj zbran, predvsem pa lovil konkurenco. Z dvema zvrstnima streloma, 10,7 in 10,8, se je prebil na prvo mesto (po 18. strelu) in potem vodstva do konca ni več izpustil. Najbližje je bil domačin Tanguy de la Forest, Slovenec je imel po 20. strelu 0,1 kroga naskoka, po 22. pa 0,3 kroga. Na koncu je Tiršek zmagal z 0,2 kroga prednosti. Dosežek 253,3 v finalu pa je tudi nov paralimpijski rekord, prejšnjega je imel z 252,8 Šved Philip Jonsson iz Tokia. Danes se branilec te zmage ni uvrstil v finale. Bron je dobil Korejec Huntae Seo.
“Manjkalo mi je zlato, velikokrat sem bil blizu. Verjel sem in vztrajal, v tej medalji je 20 let predanosti, garanja in trdega dela,“ je po osvojeni zlati, tudi z nekaj solza v očeh, dejal Tiršek in potem še povedal: „Verjetno sem eden najmočnejših tekmovalcev, ko gre za osredotočenost. Ko sem s prvim strelom zadel 9.8, sem si rekel: medalja je tvoja. Nisem več popuščal. Uspeh pa je še toliko večji, če vemo, da so Francozi vse vložili v ta finale, da bi vzeli zlato. Imajo izvrstnega strelca Tanguy de la Forest, ki beleži vrhunske rezultate. Sem pa ga tudi lani premagal v finalu na EP, letos sem to ponovil na paralimpijskih igrah.“
Peto odličje
Danes je Tiršek v svoji paradni disciplini prišel do svoje četrte, skupaj že pete paralimpijske kolajne. Drugi je bil tako v Londonu 2012, Riu 2016 kot v Tokiu pred tremi leti. Eno bronasto medaljo ima še v disciplini zračna puška leže R5 iz Tokia pred tremi leti.
- kolajna, 15. zlata
Slovenski športniki so po zaslugi Tirška zdaj v seštevku medalj na igrah, tako tistih, ko so še nastopali v nekdanji skupni državi, kot igrah v obdobju samostojnosti, pri številki 53. Tirškova medalja je 52. na poletnih igrah (15. zlata), ena je tudi z zimskih.
Še dve tekmi
Tirška čakata še dve tekmi: v nedeljo, 1.9., zračna puška leže v kategoriji R5, v sredo, 4.9., pa R9 malokalibrska puška leže. Tirškov nastop si je danes v družbi Damijana Lazarja (predsednika Zveze ŠIS-SPK) in dr. Bora Štrumblja (vodje slovenske paralimpijske delegacije) ogledal tudi mag. Dejan Židan, državni sekretar, pristojen za notranji trg, šport in lesarstvo na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport.
Po prvo zmago
Odbojkarice sede v soboto ob 12. uri igrajo 2. tekmo predtekmovanja. Na drugi strani bodo igralke Ruande, ki je na prvenstvo prišla kot prvakinja afriškega prvenstva, Slovenija pa si je vstopnico priigrala na kvalifikacijskem turnirju na Kitajskem. Uvodoma sta v Parizu obe reprezentanci izgubili: s po 0:3 je Slovenija klonila proti Kanadi, Ruanda pa proti Braziliji. Ekipi sta se v preteklosti že merili: zadnji obračun sega v leto 2022. Na svetovnem prvenstvu v Sarajevu je Slovenija v četrtfinalu porazila Ruando s 3:0. Naše odbojkarice so bile četrte na svetu, Ruanda je pristala na osem.
Slovenija ni bila kos Kanadi, svetovnim podprvakinjam, ki so pokazale dinamično in moderno igro. Slovenija je najbolj navdušila v 2. nizu, ko je dobro kljubovala, v nadaljevanju pa je spet do izraza prišla Kanada.
„Ruanda je povsem druga ekipa. Kanadčanke so hitre in močne, Ruanda pa je po drugi strani bolj nepredvidljiva, ker ne igra tako čiste odbojke. Zato bo z njimi naša naloga težka. Tekmo s Kanado smo prespali; pogledali smo, kar je šlo narobe. Predvsem pa je treba resetirati glave. Zdi se mi, da so nas glave na prvi tekmi turnirja malce izdale. Upam, da bomo poletele na krilih navijačev,“ se nadeja kapetanka reprezentance Lena Gabršček, ki je hvaležna vsem, ki navijajo za Slovenijo doma in v Parizu.
Tekme Slovenije v predtekmovanju:
29.8.
Kanada – Slovenija 3:0 (25:11, 25:21, 25:12)
31.8.
Slovenija – Ruanda (12.00)
2.9.
Brazilija – Slovenija (14.00) (prenos na TV Slovenija 2)
Potek tekmovanja
Format vključuje predkrog in fazo z eno eliminacijo, kar skupaj obsega 36 tekem. V predkrogu bo osem ekip razdeljenih v dve skupini (A in B) po štiri ekipe. Vsaka ekipa bo igrala s tremi drugimi ekipami v svojem bazenu. Razvrstitev bo temeljila na številu zmag, pri čemer bodo izenačeni rezultati določeni glede na osvojene točke, set količnik, točkovni količnik in medsebojne rezultate. Prvi dve ekipi iz vsake skupine se bosta uvrstili v polfinale, pri čemer se bodo zmagovalci potegovali za zlato medaljo, poraženci pa za bron. Tretje ekipe v svojih skupinah se bodo pomerile za 5. ali 6. mesto, četrtouvrščene ekipe pa za 7. ali 8. mesto.
