Pirc Musarjeva gre “preko trupel” za imenovanje prijateljice na mesto predsednice KPK

Datum:

Ekstremno leva nevladnica Katarina Bervar Sternad bo nova predsednica Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Iz predsedniške palače so sporočili, da se bo kandidatka v sredo javno predstavila v palači, nato pa bo Nataša Pirc Musar podpisala ukaz o njenem imenovanju. Mandat bo prevzela 1. aprila.

Gre za dolgoletno direktorico Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), ki velja za blizko sodelavko in osebno prijateljico aktualne predsednice republike.

Prav s Pirc Musarjevo sta v preteklosti tesno sodelovali – med drugim pri pripravi sprememb kazenskega zakonika na področju posilstva, Pirc Musarjeva pa ji je decembra 2023 podelila tudi posebno priznanje za delo na področju človekovih pravic.

Mandat sedanjemu predsedniku KPK Robertu Šumiju se izteče konec marca 2026. Imenovanje vodje protikorupcijske komisije opravi predsednica republike neposredno, brez potrebe po soglasju DZ, kar po mnenju mnogih odpira vprašanja o morebitnem političnem vplivu in neodvisnosti institucije.

Bervar Sternad je bila že pred tem ena od favoritinj za položaj varuhinje človekovih pravic, a takrat ni dobila zadostne podpore. Tokrat pa se zdi, da je pot do vodenja KPK odprta – kljub opozorilom kritikov, da gre za tipičen primer kadrovanja po liniji osebnih vezi in leve ideološke usmeritve, kar lahko dodatno oslabi zaupanje javnosti v neodvisnost protikorupcijske institucije.

A.H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Migracije nemške davkoplačevalce stanejo več deset milijard evrov

Novi podatki nemškega zveznega finančnega ministrstva kažejo, da bodo...

Čestitke Janezu Janši dežujejo od vsepovsod

Po izvolitvi Janeza Janše za novega predsednika vlade je...