Zaradi slabih razmer na kliničnem oddelku za hematologijo UKC Ljubljana kritično primanjkuje medicinskih sester. Pravijo, da so razmere obupne. Predstojnik oddelka Samo Zver vlado poziva, naj medicinsko osebje za delo primerno plača.
Samo Zver, ki se večkrat obiskuje s premierjem Robertom Golobom, ki zdravnike zmerja s paraziti, je za TVS še povedal, da bi na oddelku za normalno delovanje potrebovali 80 medicinskih sester, trenutno pa jih je zaposlenih 50. Zaradi pomanjkanja medicinskih sester sta ponoči za 24 kritičnih pacientov odgovorni dve sestri, je katastrofalne razmere opisal Zver.

Za koga so se borili sindikalisti?
Kriza v zdravstvu se torej nadaljuje kljub nedavno sprejeti plačni reformi javnega sektorja, ki naj bi po besedah oblastnikov, vsem povišala plače. A očitno temu ni tako, saj se vrsta nezadovoljnih vztrajno daljša. Predvsem tistih, ki so bili manj privilegirani, medtem ko so se z zakonom nekatere plače najvišjih funkcionarjev skoraj podvojile. Tako se bo največ dvignila plača ljubljanskega župana in sicer iz sedanjih 4811 na 8072 evrov.
Kot je pojasnil ekspert na področju javne uprave, dr. Miro Haček, pri plačni reformi ni šlo za reformo v pravem pomenu besede, temveč je šlo pri tem zgolj za povišanje plač političnim funkcionarjem in vodilnim javnim uslužbencem, med katerimi je tudi večina sindikalistov, ki so vodili pogajanja. A očitno ne za depriviligirane. Haček namreč ocenjuje, da tem niso dvignili plač niti za toliko, da bi pokrili stroškov inflacije. Dobili so namreč zgolj drobtinice, medtem ko so vodilni “poskrbeli za svoje riti”.
Ker gre v resnici za reformo zgolj za politične funkcionarje in vodilne javne uslužbence (med katerimi je tudi večina sindikalistov, ki so vodili pogajanja). Za ostale pa zgolj drobtinice, ki niti inflacije ne pokrijejo. Povedano preprosto, poskrbeli so za svoje riti.
— Miro Haček (@MHacek) March 23, 2025
C. Š.