Državni zbor ima zopet v delu zloglasni “zakon o štempljanju”. Odbor DZ za delo je danes obravnaval predlog novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti in mu prižgal zeleno luč, poroča STA. Kakšnih monumentalnih sprememb pa ni. Med predlaganimi spremembami, ki so jih zahtevali delodajalci, je črtanje evidentiranja odmora za malico. V opoziciji predlog podpirajo, so pa spomnili, da so na neživljenjskost zakona opozarjali že pred dvema letoma.
Ministrstvo za delo v predlogu novele redefinira osebe, za katere je ob zaposlenih delavcih treba voditi evidence, tako da bolj jasno določa, da je to potrebno za tiste, ki opravljajo začasno in občasno delo dijakov in študentov, začasno ali občasno delo upokojencev ter začasno ali občasno delo v kmetijstvu, je danes v DZ dejal državni sekretar na ministrstvu za delo Igor Feketija.
Predlog ob tem prinaša izrecno določilo, da evidence niso potrebne za poslovodne osebe. Poleg tega je predvideno črtanje evidentiranja podatka o izrabi in obsegu izrabe odmora med delovnim časom, vpisovanje določenih podatkov pa bo po novem dovoljeno mesečno, in ne več dnevno oz. tedensko. Pa je to dovolj?

Karmen Furman: koalicija na neživljenjskost opozarja že dve leti
Poslanka SDS Karmen Furman je spomnila, da so vladno koalicijo že leta 2023 opozarjali, da je zakon neživljenjski, da ga s takšno vsebino ne bodo mogli izvajati, trikrat pa so predlagali tudi odpravo prejetih sprememb in vedno znova so jih s strani koalicije zavrnili.
“In ne samo zavrnjenih, doživeli smo tudi grobe očitke na naš račun, namreč da se gremo nekakšen politični PR, kako je ta zakon oziroma takratna sprememba potrebna in nujna, da bodo inšpekcijske službe lažje odpravljale kršitve, ki se pojavljajo v praksi. Zdaj danes pa očitno vidimo, da je bil zakon oz. sprememba v pretežnem delu zavrnjena s strani strank koalicije zgolj zato, ker so pač spremembo predlagali v opoziciji,” je povedala.
Da je zakon neumen, so opozarjali tako delodajalci kot celo delavci
Furmanova je opozorila, da je bila zadnja sprememba tega zakona iz decembra leta 2023, ko so še tretjič v poslanski skupini SDS predlagali, naj neumnosti, ki se dogajajo v praksi odpravijo, da so neumnosti, so opozarjali ne samo delodajalci, ampak celo delavci.
Po dveh letih koalicija potrjuje predloge opozicije, ki jih je prej zavračala
Danes pa imamo na dnevnem redu spremembo zakona, ki pravzaprav spreminja prav to, kar se vam je takrat pred dvema letoma zdelo ključno, je povedala Furmanova. Se pravi, prav tisto, na kar so v Slovenski demokratski stranki najbolj opozarjali in trikrat pripravili predloge, toda takrat so SDS obtoževali, da se gredo PR.
.@Karmen_Furman: Danes obravnavamo zakon o t.i. štempljanju, ki spreminja prav to, kar se vam je pred dvema letoma zdelo ključno. To je dnevni vnos evidenc, zdaj se bodo lahko vpisovale mesečno, in črtate vnos časa odmora in počitka med delom. Po 2 letih ste ugotovili, da se to,… pic.twitter.com/XCPvILqZxv
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) March 12, 2025
Po dveh letih, pa so – tako Furmanova – v koaliciji vendarle uspeli ugotoviti, da tega, kar so uzakonili v praksi, ni možno izvajati. V opoziciji imajo več stika z realnostjo, ki ga v koaliciji očitno nimajo. Ustanovili so celo delovno skupino za “štempljanje”, ki se je sedaj po dobrih dveh letih vendarle prebila do tega, ne pa da imamo danes pred sabo spremembe, s katerimi bomo potrjevali ravno to, kar so v opoziciji že trikrat predlagali.
Odbor je sicer predlog novele, ki jo DZ obravnava po skrajšanem postopku, danes potrdil s 13 glasovi za in z nobenim proti.
Mitja Iršič