Politico: Marta Kos med kandidati, ki morda ne bodo preživeli zaslišanja Evropskega parlamenta

Datum:

Vsakih pet let ima Evropski parlament priložnost zavrniti katerega od kandidatov za komisarje Evropske komisije – in redko to priložnost izpusti. Na seznam tistih, ki morda ne bodo preživeli, je Politico uvrstil tudi slovensko nepotrjeno kandidatko Marto Kos.

Redko ima Evropski parlament večjo moč nad Evropsko komisijo, ta trenutek pa je ena od teh priložnosti. V naslednjih nekaj tednih bodo evropski poslanci zaslišali 26 kandidatov za komisarje, ki jih je nominirala predsednica Komisije Ursula von der Leyen. Vsi pa tega procesa morda ne bodo “preživeli”.

Od leta 2004 je Evropski parlament zavrnil vsaj enega kandidata v vsaki novi Komisiji. Skupno je sedem kandidatov vstopilo v Evropski parlament kot imenovani komisarji in odšlo kot navadni državljani. Leta 2004 je bil italijanski kandidat zavrnjen zaradi svojih izjav, medtem ko je latvijska kandidatka odšla, ker ni zadovoljivo pojasnila finančne nepravilnosti iz preteklosti. Leta 2009 je morala Bolgarka Rumana Jeleva odstopiti, ko so jo poslanci zavrnili zaradi povezav z lobističnim podjetjem in njene domnevne nekompetentnosti.

Blamaža za Slovenijo
Leta 2014 je slovenska kandidatka Alenka Bratušek izpadla po katastrofalnem nastopu pred odborom. Največ nepotrjenih primerov pa se je zgodilo leta 2019, ko so poslanci zavrnili tri komisarje.

Foto: STA

Če se Evropski parlament tudi letos odloči zamenjati katerega od članov ekipe von der Leyen, je Politico naredil seznam kandidatov, ki so najbolj ogroženi – med njimi pa je tudi Marta Kos.

Padla ambasadorka: Marta Kos
O Kosovi so napisali, da ni bila prva izbira vlade, ampak je prišla v ospredje šele takrat, ko je von der Leynova pritisnila na Slovenijo, naj imenuje kandidatko in ne kandidata Tomaža Vesela. “Čeprav se njene kvalifikacije zdijo obetavne, se bo verjetno soočila z vprašanji o njeni kompetentnosti. Leta 2020 je odstopila kot veleposlanica Slovenije v Nemčiji in Švici zaradi obtožb o nepravilnostih in štiritedenske preiskave, ki jo je izvedlo ministrstvo za zunanje zadeve,” so zapisali v Politicu.

Povezave z lobistično firmo ne bodo neopažene
Zapisali so še, da njene povezave z eno največjih lobističnih firm na svetu prav tako ne bodo ostale neopažene. Kosova je delala za globalno komunikacijsko svetovalno podjetje Kreab kot višja svetovalka, kjer je po navedbah podjetja ponudila “svoje poglobljeno znanje o vodenju, komunikaciji, vprašanjih spolov, političnih zadevah in zunanjih odnosih, zlasti v nemško govorečih državah in jugovzhodni Evropi.” Kosova je sicer povedala, da se ne vidi kot lobistka in da tudi ni navedena v registru transparentnosti EU.

Politico še meni, da bo Kosova morala pojasniti tudi obtožbe glede povezav z Udbo, komunistično tajno policijo v nekdanji Jugoslaviji.

Na seznamu tistih, ki morda ne bodo preživeli zaslišanja Evropskega parlamenta, so še Olivér Várhelyi iz Madžarske, Hadja Lahbib iz Belgije, Ekaterina Zaharieva iz Bolgarije in Glenn Micallef iz Malte.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Levica priznala, da se je hvalila s stanovanji, ki so projekt Janševe vlade

Slovenska javnost se spomni, kako se je minister za...

Pohod za življenje poln življenja

Danes je v središču Ljubljane potekal Pohod za življenje...

V izraelskem napadu ubit vodja vojaškega krila Hamasa, sirene odmevajo tudi v Haifi in severnem Izraelu

Izraelska vojska je ponoči znova napadla cilje teroristične organizacije...