Poljski predsednik Andrzej Duda je amandma zakona, s katerim si vlada prizadeva razveljaviti domnevno sporne reforme svoje predhodnice glede imenovanja sodnikov v državni pravosodni svet, poslal v obravnavo ustavnemu sodišču, je danes sporočil njegov urad. S tem je začasno preprečil “depolitizacijo” pravosodja, kot si to prizadeva vlada Donalda Tuska.
Poljski državni pravosodni svet je pristojen za imenovanje sodnikov in varovanje neodvisnosti sodstva. Leta 2018 je prejšnja vlada pod vodstvom stranke Zakon in pravičnost (PiS) spremenila proces imenovanja sodnikov v ta organ, tako da odtlej 15 od 25 članov sveta imenuje parlament in ne več sodniki.
Prejšnja vlada je bila zaradi sporne reforme pod drobnogledom Evropske komisije, evropsko sodišče pa je razsodilo, da takšna ureditev vzbuja upravičene dvome o nadaljnji neodvisnosti poljskega sodstva.
Tusk “depolitizira” sodstvo
Nova vlada pod vodstvom premierja Donalda Tuska se je zavezala, da bo ponovno vzpostavila neodvisnost sodstva in predlagala amandma, ki bi razveljavil spremembe stranke PiS. Podobno, kot je Golob trdil, da bo z “depolitizacijo” očistil RTV in policijo janšizma. Predlog so podprli poslanci, a ta za zdaj še ne velja, saj ga predsednik Duda ni podpisal.
Kot je danes sporočil urad predsednika, je Duda predlog poslal v obravnavo ustavnemu sodišču. V svoji prošnji je navedel, da določbe predloga vzbujajo dvome glede ustavnosti predlagane volilne pravice sodnikov, postavljajo pod vprašaj predsednikovo pristojnost imenovanja sodnikov in načela neodvisnosti sodstva, poroča poljska tiskovna agencija PAP.
C. Š.