Vodenje političnih bojev v slovenskem medijskem prostoru ne predstavlja nič novega. Kljub temu se marsikomu zdi, da so na portalu 24ur.com tokrat šli predaleč, ko so v enem izmed člankov novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa označili za “obsojenega zločinca” in s tem zaradi političnega aktivizma dosegli dno.
“Novoizvoljeni ameriški predsednik in obsojeni zločinec Donald Trump je le dober teden po zmagi na volitvah začel s pohodom nad medije, ki o njem niso pisali le prijaznih zgodb, temveč so izpolnjevali svoje poslanstvo in o predsedniškem kandidatu poročali kritično”, je mogoče prebrati v uvodu članka z naslovom Trump nad medije, ki so poročali kritično: zahteva milijardno odškodnino. Pri označevanju Trumpa za obsojenega zločinca je mogoče zaznati politični aktivizem, ki je na meji zavajanja javnosti. Drži sicer, da je newyorška porota maja odločila, da je Trump skladno z vsemi 34 točkami obtožnice v povezavi s ponarejanjem poslovnih dokumentov kriv, vendar je ob tem treba priznati, da označba “zločinec” v resnici implicitno predpostavlja nekoga, ki je povezan z mnogo hujšimi kaznivimi dejanji, kot je denimo umor. Nedvomno gre za besedo, ki ima izrazito negativen pomen. Človek tako zlahka dobi občutek, da gre v konkretnem primeru za storilca najhujšega kaznivega dejanja.
“Se še kdo čudi, da Trump Slovenije še povohal ne bo? Za 24ur je obsojeni zločinec?! Če je bil obsojen za neko KD v zvezi z davki, gotovo ni obsojeni zločinec, ki bi koga ubil, pohabil ali kaj podobnega. Kdo je avtor članka? Tako poročanje škodi Sloveniji,” je v zvezi s tovrstnim poročanjem na družabnem omrežju X kritično izpostavil nekdanji minister za notranje zadeve dr. Vinko Gorenak.
Opredelitev zločina po SSKJ je izpostavljena na naslednji sliki.

Kot kaže, so nekateri pri nas v političnem boju pripravljeni iti res daleč, pri tem pa jim je očitno prav malo mar, kako lahko to vpliva na ugled Slovenije in njenih medijev. To je še posebej žalostno, ker je bodoča ameriška prva dama Melania Trump slovenskih korenin.

Tovrstno aktivistično poročanje na portalu 24ur.com v zvezi s Trumpom ne preseneča toliko tistih, ki so pred volitvami natančneje spremljali njegovo poročanje. Že naslovi, kot sta denimo Trump je nevarnejši: Pred očmi Harrisove pa se dogaja genocid in Harrisova Trumpa izzvala na test kognitivnih sposobnosti, so namreč že tedaj marsikomu “dali vedeti”, da v predsedniški tekmi bolj podpirajo Harrisovo.
Namesto da bi se osrednji slovenski mediji izognili svojim političnim preferencam in izkazali mero ponosa, da sta dogodku, ko je politični kandidat razglasil zmago na ameriških predsedniških volitvah, prisostvovala dva Slovenca, se raje odločajo za politično diskreditacijo. Poleg Melanie je bilo namreč mogoče videti tudi njenega očeta Viktorja Knavsa. Žalostno, vendar na resnično. Medij se obnaša tako, kot da Združene države Amerike ne bi predstavljale ene od najpomembnejših političnih zaveznic Slovenije.
S. K.