Poslanec Hoivik še enkrat povsem razorožil Sukičevo

Datum:

“S tem zakonom o dodatkih na pokojnine za izjemne umetnike vi talate bombončke in temu bodo rekli ljudje dovolj, kajti nismo videli še R od reforme, ki jo pripravljate,” je bil v soočenju s poslanko Levice Natašo Sukič v oddaji 24ur Zvečer kritičen poslanec SDS Andrej Hoivik, ki je med drugim opomnil, da je bila zadnja izredna uskladitev pokojnin izvedena v času tretje Janševe vlade.

V zvezi z neuspelim predlogom SDS za razrešitev poslanke Nataše Sukič z mesta podpredsednice DZ je poslanec Andrej Hoivik uvodoma povedal, da se je pokazala moč koalicijskih poslancev, “ki je nadvladala nad močjo resnice, faktov in dejstev”. Za slovensko javnost je ponovil, da je bil po ZPIZ2, ki ga je sprejela takrat Janševa vlada brez glasu proti, vsak upokojenec na boljšem za 125 evrov mesečno. “To znese v 12-ih letih 18 tisoč evrov več, kot bi dobili, če bi takratni zakon iz časa Ropove vlade obveljal,” je dodal in spomnil, da so tudi pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) pokazali, da je bil ta odmerni odstotek leta 2012 samo matematični preračun in da so se takrat pričele neto pokojnine zviševati.

Sukičeva je vztrajala, da je predlog za njeno razrešitev predstavljal predpripravo na njihov referendum. Potem ko je priznala, da je bilo dejanje zamrznitve padanja pokojnin leta 2012 dobro dejanje, saj bi bilo drugače stanje pozneje še slabše, je pozvala, da naj povedo ljudem, kako se na neki točki zamrzne pokojnine, “eno leto pred tem po referendumu skupaj s sindikati pa zruši pokojninsko reformo, kjer bi bil ta odmerni odstotek za dva odstotka višji”. “Torej bi bila odmera pokojnin višja. Potem pa še v tistem letu 2012 pred sprejemom pokojninske reforme sprejmeš ZUJF, ki je zamrznil usklajevanje pokojnin z rastjo plač, zamrznil plače, dodatkov ni bilo več. In sedaj mi razložite, kako je po vsem tem lahko pokojnina višja za 125 evrov,” je vztrajala navkljub drugačnim dejstvom.

Hoivik je na račun izrečenega izjavil, da se je poslanka Levice zopet zlagala. Spomnil je namreč, da ni bila SDS tista, ki je sprožila tedaj referendum, ampak Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. “Oni so bili tisti in takrat mislim, da več kot 70 odstotkov je bilo proti takratnemu zakonu in zaradi tega je tudi razpadla potem Pahorjeva vlada in na oblast je prišel Janez Janša, ki pa je skupaj složno s sindikati in tudi z opozicijo uskladil ta zakon,” je spomnil poslanec in dodal, da če bi besede poslanke držale, bi bili poslanci takratne opozicije najbrž proti ZPIZU2.

Uzakonjajo dodatke za 0,01 odstotka upokojencev v višinah med 1200 in 2400 evrov mesečno
“Aktualna vlada, torej stranka Levica, ki je na ministrstvu za kulturo in na ministrstvu za delo, ki ureja pokojnine, je uzakonila dodatke za 0,01 odstotka upokojencev v višinah med 1200 in 2400 evrov mesečno, medtem ko se je po ZPIZU-2 pokojnina za vseh preostalih 99,99 odstotka uskladila za 4,5 odstotka,” je povedal v znak kritike in pokazal konkretni prikaz, koliko več bodo dobili navadni upokojenci in koliko več kulturna elita. V zvezi z ZUJF pa je spomnil, da je ta zamrznil prav te dodatke, ki se podeljujejo več let, in potem je ustavno sodišče presodilo, da jim mora država vrniti te dodatke. “Najbolj glasna je bila takrat gospa Svetlana Makarovič.”

Čeprav poslanec ni zatrdil, da je Levica uzakonila dodatke, ki so jih tedaj zamrznili, je Sukičeva navedla, da Levica teh dodatkov ni prav nič uzakonila, ker ta zakon datira v leto 1974 in so te dodatke zmeraj dodeljevali. Povedala je, da je bil z njimi najbolj radodaren minister Simoniti, ki je v prejšnjem mandatu dodelil sedem takšnih posebnih pokojnin za posebne dosežke v umetnosti. Prav tako je dodala, da je Računsko sodišče zahtevalo, da je potrebno postaviti normative, da bo nek okvir, znotraj katerega je urejeno dodeljevanje dodatkov. Ministrica pa da naj bi zgolj naredila to. “Ta njihov referendum teh dodatkov ne bo ukinil, ampak samo ukinil red pri tem, in bo pustil, da dalje vlada kaos,” je vztrajala in med drugim opomnila, da bo za referendum šlo 5 milijonov evrov. Nato je v zagovor dodatkov zatrdila, da 99,9 odstotka ljudi pač ne predstavlja umetnikov s posebnimi dosežki in da se ji ne zdi prav, da se konkretne umetnike šikanira in ustvarja gonjo proti njim.

Ne gre za gonjo proti umetnikom, ampak visokim dodatkom
Hoivik je poudaril, da se nikakor ne gredo gonje proti umetnikom. Se pa gredo gonjo proti tem dodatkom v višinah med 1200 in 2400 evrov mesečno. Poslanec SDS je potrdil, da je Simoniti res dodelil dodatke v letih 2021 in 2022, prav tako pa tudi ministrica Vrečko. “Proti temu nismo protestirali. Protestiramo pa, da se je uzakonil sedaj zakon, ki širi ta krog upravičencev za neživljenjsko delo, ampak za enkratni dosežek.” Izpostavil je primer Maje Smrekar, umetnice, ki je tudi na referendumskem letaku SDS, dobila je tako mednarodno nagrado kot tudi nagrado Prešernovega sklada, in bo tako upravičena do teh povprečno 1200 evrov vsak mesec.

V času Golobove vlade ni bilo izredne uskladitve pokojnin
“Če bi Levica res želela dobro za vseh 100 odstotkov upokojencev, bi ta zakon usklajevala oziroma pripravila skupaj s svojo pokojninsko reformo, ki jo mora državni zbor potrditi do konca letošnjega leta,” je vztrajal poslanec SDS, ki je opomnil, da je žalostno, da tako Sukičeva kot premier zavajata, čeprav sta sicer naravoslovca in točno poznata številke. Opomnil je, da je premier zavajal v ponedeljek glede gradnje stanovanj, in Sukičevo povprašal, čemu v času njihove vlade ni bilo izredne uskladitve pokojnin, ki jo je napovedoval Mesec.

Sukičeva je pričela vztrajati, da so za upokojence naredili cel kup stvari, da je težko vse skupaj našteti. Omenila je energetski dodatek, enkratni dvig prihodkov v višini 4,5 odstotka, omenila izredno in redno uskladitev pokojnin, pri čemer je navedla, koliko je znašal odstotek v primeru redne uskladitve. Pri čemer ni skrivala zadovoljstva nad odstotkom iz lanskega leta. Hoivik jo je opomnil, da izredne uskladitve pokojnin niso izvedli, saj je bila zadnja izvedena v času tretje Janševe vlade. “Minister Mesec je po visoki inflaciji (7-odstotni) leta 2021 obljubil, da bo izredno uskladil pokojnine. Do tega ni prišlo. S tem zakonom o dodatkih na pokojnine za izjemne umetnike vi talate bonbončke in temu bodo rekli ljudje dovolj, kajti nismo videli še R od reforme, ki jo pripravljate,” je še navedel v znak kritike.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kakšni dogovori so v ozadju gradbenega sektorja in kdo vleče niti?

Glavni izvajalec del na drugem tiru med Divačo in...

Zdravniki: Žalitve kažejo na podlost Golobovega značaja in nedržavniško držo

Premier Golob, je do zdravnikov že večkrat izkazal popoln...

Trgovinske vojne so proizvajalke recesij

Trumpova druga administracija je tako v levih kot desnih...

Zašli so v čas medsebojnih sporov

Te dni močno odmeva izjava predsednika ZDA Donalda Trumpa,...