Predsednica in pravnica nasprotuje temeljni ustavni pravici

Datum:

“Spoštovana predsednica republike Nataša Pirc Musar, referendum je ustavno varovana kategorija. Da javno izražate, da to ni “poteza na pravem mestu”, je nepremišljena poteza,” je kritičen poslanec SDS Andrej Hoivik v zvezi s stališčem predsednice republike, ki je nenaklonjena referendumu o dodelitvi dodatkov k pokojninam za izjemne umetniške dosežke.

Vladajoči so ne dolgo nazaj potrdili dodelitev dodatkov k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, s katero bi določeni upokojeni posamezniki k pokojninam prejeli do kar 1500 evrov dodatka. Zakon so potrdili tudi potem, ko je nanj Državni svet RS izglasoval veto. To je vodilo do odločitve, da so v SDS napovedali zbiranje podpisov za naknadni zakonodajni referendum.

Referendum pa, kot kaže, ni po volji predsednici republike Nataši Pirc Musar, v izjavi za POP TV je namreč stopila v bran umetnikom in Golobovi vladi. “Tisti, ki da nekaj več, naj si tudi zasluži nekaj več. Če mi znamo nagraditi in ploskati vrhunskim športnikom, nimamo nobenih zadržkov, ko presmejejo nagrade za medalje, zakaj tega ne zmoremo pri kulturi,” je povedala in dodala: “Sklicati referendum za takšno stvar, bi rekla, da v moderni državi, ki razume, kakšen je pomen kulture in umetnosti in športa za državo, za narod, za skupnost, ni poteza na pravem mestu.”

Golobova vlada povrhu obremenila državljane
Stališče predsednice je zmotilo poslanca SDS Andreja Hoivika, ki je v svojem zapisu na družabnem omrežju X predsednico republike spomnil, da je referendum ustavno varovana kategorija. “Da javno izražate, da to ni “poteza na pravem mestu”, je nepremišljena poteza. Posebej glede na to, da z zakonom pridobivate vi velik del odgovornosti, saj bodo po novem dodatke k pokojnini prejemali tudi dobitniki vaših priznanj, ki jih lahko celo osebno določite vi,” je ob tem pojasnil.

V nadaljevanju je Hoivik pojasnil, zakaj je sam referendum na mestu. “Vlada RS in stranka Levica sta dvignili RTV-prispevek, čeprav še sploh ustavno sodišče ni odločilo, ali je ustaven; uvedli sta nov obvezni zdravstveni prispevek (ki prej ni bil), ki ga morajo po novem plačevati vsi upokojenci, hkrati pa bodo vsi upokojenci od 1. 7. 2025 mesečno plačali 1 odstotek od svoje neto pokojnine za dolgotrajno oskrbo,” je poudaril in dodal, da če se sešteje vse to, je pri povprečni pokojnini (leta 2024 je bila 900 evrov) na letni ravni 580 evrov manj pokojnine za povprečnega slovenskega upokojenca.

Medtem pa po besedah poslanca kulturna elita prejema dodatke po določbi novega zakona Aste Vrečko, ki bodo znašali med 1000 in 2000 evrov mesečno. “Čeprav je minister stranke SDS dr. Vasko Simoniti res podelil osem izjemnih pokojnin v letih 2021 in 2022, ista vlada Janeza Janše ni dvigovala davkov za upokojence, kvečjemu je zviševala splošno dohodnino in izredno usklajevala pokojnine ter kar trikrat namenila solidarnostne dodatke najnižjim pokojninam,” je še pojasnil.

Med kritičnimi tudi Janša
“Poteza na pravem mestu za Natašo Pirc Musar je izstavljanje fiktivnih računov na Rdečem križu oziroma samemu sebi. Za vaš denar. Referendum kot ustavna pravica državljanov pa to ni,” je v zvezi z nedavno predsedničino izjavo kritičen predsednik stranke SDS Janez Janša. Nekdanji minister in profesor dr. Žiga Turk je na družabnem omrežju X komentiral: “Demokratizem je, ko demokracija postane ideologija, ki razločuje med pravo in “napačno” demokracijo, med demokrati in “nedemokrati”. 

Da se še marsikdo ne strinja s stališči predsednice republike, pa kažejo tudi številni drugi komentarji na družabnem omrežju X, med katerimi so denimo: “Ko pravnica pove, da demokratično, pravno sredstvo ni na mestu …”; “NPM ni na pravem mestu!”; “Tovarišica pač ni predsednica vseh … Ona mora služiti interesom globoke države, ki jo je na ta položaj postavila, in to tudi zvesto počne. Naivno je od nje pričakovati kaj več!”.

Ž. N.

Sorodno

Zadnji prispevki

Maljevčev zaposleni je “dvoživka”?

V slovenski javni upravi se pod aktualno oblastjo znova...

Število novorojenih otrok v Sloveniji najnižje v zadnjih 102 letih

Število novorojenčkov v Sloveniji je v letu 2023 padlo...

Predstavitev protipoplavnih ukrepov za naselje Šmarje pri Jelšah

Šmarski potok s pritoki je osrednji vodotok, ki teče...