Poslanci bodo danes začeli še zadnje redno plenarno zasedanje letos. Uvodoma je državni zbor na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki pa je tokrat nagovorila večinoma prazne klopi.
Sejo so pred začetkom zapustili poslanci iz poslanske skupine SDS, njen nagovor pa ni zanimal niti ministrov, kot tudi ne predsednika vlade Roberta Goloba, saj nikogar od njih ni bilo.
Predsednica republike Pirc Musar državni zbor na lastno pobudo nagovarja drugič od nastopa funkcije. Kmalu po nastopu mandata je napovedala, da si želi vsako leto ob koncu leta nagovoriti državni zbor. Navadno ob njenem nagovoru ne manjkajo ne ministri ne predsednik vlade, vendar so zamere očitno še precej globoke.
Začela z napadom na opozicijo
Sicer pa je v svojem nagovoru izpostavila pereča vprašanja, je pa za začetek nekaj besed posvetila zlorabam komunikacije na družbenih omrežjih. Kot svež primer je navedla objavo domačih naslovov sodnic in sodnikov, kar je po njenih besedah implicitno spodbujalo k nasilju. To je označila za nesprejemljivo, ob tem pa ni mogla mimo kritike primerjave pravosodja z mafijo. Po njenih besedah so take izjave nedopustne, čeprav obstajajo objektivna dejstva, ki vzbujajo dvom v slovenski pravosodni sistem. Dodala je, da morajo sodniki in tožilci svoje delo opravljati varno in odgovorno.
Zakaj je opozicija obstruirala govor predsednice, je pojasnil Janez Janša na omrežju X:
Ko je @nmusar postala PR RS, je dejala, da ne bo molčala. Pričakovanja so bila visoka.
Vendar je molčala, ko so poslanci @vladaRS prvič v zgodovini z glasovanjem odvzeli besedo poslancu opozicije in 200.000+ volivcem.
Molčala je, ko so ukinili Muzej slovenske osamosvojitve.… pic.twitter.com/iL04rv9FSN
— Janez Janša (@JJansaSDS) December 16, 2024
Slovenija je za predsednico “varna država”
Pirc Musarjeva se je dotaknila tudi naraščajočega strahu pred migranti. Kljub nasilnim dogodkom, ki so se zgodili v zadnjem obdobju s strani tujih državljanov, predsednica pravi, d gre za “zlorabljanje strahu za ustvarjanje napačnih predstav o Sloveniji kot nevarni državi. “To, da se migrante prikazuje kot nevarne zveri, ki ogrožajo naše družbene vrednote, je neodgovorno in nevarno za kohezijo družbe. Kljub temu je Slovenija varna država, a živimo v času, ki postaja vse bolj nevaren.”

Glede mednarodnih odnosov je predsednica poudarila, da so odnosi Slovenije z drugimi državami na splošno dobri, vendar časi niso lahki. Opozorila je na “temne oblake”, ki prinašajo nove in nepredvidljive grožnje, med katerimi so hibridne oblike delovanja proti državam. “Destabilizacijski vplivi rušijo zaupanje v oblast, medije, finančni sistem ter energetiko. Zato moramo razvijati hitre odzive na tveganja in aktivno sodelovati v mednarodnih pobudah, ki preprečujejo takšne grožnje,” je dodala.
Posebej je poudarila pomen dobrih sosedski odnosov, ki so temelj za dvostranski in večstranski dialog. Slovenija ostaja pozorna na dogajanje v Zahodnem Balkanu, pri čimer je izpostavila pobudo Brdo-Brioni, ki podpira širitev Evropske unije na ta območja. Ob tem je izpostavila izzive, ki čakajo novo komisarko za širitev Marto Kos.
Dotaknila se je tudi globalnih zadev
Na globalni ravni je predsednica poudarila, da Evropa zaostaja v kritičnih tehnologijah in ni več vodilna na nobenem področju. Poročilo Maria Draghija, nekdanjega predsednika ECB, ki opozarja na nevarnost za evropsko blaginjo in svobodo, moramo vzeti resno. Pirc Musarjeva je opozorila na konfliktna žarišča po svetu, zlasti v Ukrajini in Gazi. “Izrael in Ruska federacija sta si različni državi, toda skupno jima je grobo kršenje ustanovne listine Združenih narodov. Slovenija upravičeno obsoja rusko agresijo in nevzdržen odnos Izraela do civilistov v Gazi, ki ima vse značilnosti genocida,” je bila ostra.
Zaključila je s pozivom k enotnosti Slovenije v mednarodnih odnosih in željo, da bi država dolgoročno gradila prihodnost za prihodnje generacije. Prav tako je opozorila na potrebo po rednem urejanju naših nacionalnih simbolov, vključno z dresi slovenskih športnikov. Ob koncu je predsednica izrazila upanje, da bodo politiki prihodnje leto delovali bolj vizionarsko, v korist vseh generacij, ki prihajajo za nami.
Spomnimo, da je bilo zadnje čase precej napeto, ker Pirc Musarjeva ni podprla Golobove izbire za guvernerko Banke Slovenije, o čemer smo pisali tukaj. Po neuspehu svojega prvega predloga Antona Ropa se je odločila, da razpisa ne bo ponovila in da bo iskala povsem novega kandidata. Nastop pred državnim zborom na lastno pobudo predsedniku republike omogoča poslovnik DZ. Skladno s tem je prva točka na dnevnem redu decembrske seje predsedničino mnenje in stališče, “povezano z oceno odpornosti Slovenije pri odzivu na spremembe in izzive doma in v svetu”.
T. B.