Predsednik vlade je slavnostno otvoril maketo

Datum:

Kemijski inštitut načrtuje gradnjo novih prostorov, v katerih bo deloval Center za tehnologije genske in celične terapije ter še nekaj drugih laboratorijev. Načrte so predstavili tudi predsedniku vlade Robertu Golobu, ki je “slovesno otvoril” maketo objekta. Začetek gradnje je predviden za drugo polovico tega leta. Vrednost projekta je 30 milijonov evrov.

Tako predsednik vlade kot minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič sta se na delovnem obisku seznanila z načrti za začetek gradnje novih prostorov. Golobu so na obisku prepustili “čast”, tako da je odkril maketo območja, kjer bodo zrasli novi prostori, nad čimer je bil Golob, sodeč po njegovem izrazu, izredno navdušen.

“Takole ploskamo malim otrokom, ko prvič naredijo potičko v kahlco … Iiiii, bravo Golob, bravooo,” je videoposnetek komentirala uporabnica družbenega omrežja X. Eden od uporabnikov je zapisal: “Besede in dejanja ne gredo ravno z roko v roki pri Golobovi @vladaRS. No, vsaj hišico na maketo je dal. Tudi to nekaj šteje. #Bagola mu zagotovo ploska, da PV ne bo preveč izgorel od napora.”

“Navdušen sem nad tem, kar vidim, po tem, kar slišim, ne zaostajamo, ravno obratno. Najlepše je, ko lahko raziskovalci rezultate svojega dela ponudijo domači javnosti. Zdi se mi, da te to kot raziskovalca najbolj izpolni,” je nato dejal Golob.

V Centru za tehnologije genske in celične terapije (CTGCT) bo sicer potekal razvoj novih, personaliziranih načinov zdravljenja. Tako želijo raziskovalci v sodelovanju z zdravniki bolnikom z redkimi genskimi boleznimi in rakavimi obolenji omogočiti hitrejši dostop do naprednih oblik zdravljenja, kot sporočajo s Kemijskega inštituta. Za to bodo potrebna strokovna znanja s področja sintezne biologije, nevrobiologije, genetike in imunologije, ki jih razvijajo na Kemijskem inštitutu, pa tudi medicinska stroka z ljubljanskega kliničnega centra. “Center bo tako predstavljal pomemben most med biomedicinskimi raziskavami za napredno zdravljenje in njihovim prenosom do pacientov,” je zapisal Kemijski inštitut.

Prostorski prikaz – pogled iz jugovzhodne smeri (Foto: Kemijski inštitut)

Prva faza gradnje se bo začela v drugi polovici leta. Takrat bodo porušili staro stavbo nekdanje Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, nato bodo začeli graditi. Skupna vrednost projekta znaša 30 milijonov evrov. Pol bo prispevala Evropska unija, pol pa ministrstvo, pristojno za visoko šolstvo, znanost in inovacije. V projektu sodelujejo tudi številne tuje ustanove: Univerzitetni kolidž Londona (UCL), Univerzitetni medicinski center Utrecht, Univerzitetna bolnišnica Charité iz Berlina in Tehnična univerza Dresden.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Gre pri zastrupitvi vode v Maximarketu za namerno sabotažo upokojencev?

V zadnjih dneh je javnost pretresla novica o fekalni...

Trumpove vzajemne carine pretresajo tudi evropsko gospodarstvo

Uvedba Trumpovih novih "vzajemnih" carin je močno pretresla svetovno...