Avstrijska družba SeneCura prodaja sedem domov za starejše, ki tvorijo drugo največjo zasebno mrežo v Sloveniji.
Ministrstvo za solidarno prihodnost, ki o prodaji ni bilo obveščeno, je od koncesionarja zahtevalo pojasnila do petka zjutraj, saj SeneCura ni poročala o nameri prodaje, kar krši koncesijsko pogodbo, poroča N1 Slovenija.
Preberite še: Ministra ob predstavitvi zakona o dolgotrajni oskrbi: Skrb za starejše je prednostna naloga tega mandata, saj si to zaslužijo!
Minister Simon Maljevac je izpostavil tveganja prepuščanja oskrbe starejših trgu, saj nekatere koncesije niso privedle do izgradnje domov, druge pa so bile preprodane. Prenos koncesij sicer ni dovoljen.
Ministrstvo pa pod Maljevcem krepi javno mrežo domov, saj novih koncesij ne podeljuje in jih ne namerava. Maljevac pričakuje informacije o kupcih in izpolnjevanju obveznosti, zlasti za nedelujoče objekte.
Vse bolj nevzdržne razmere: birokrati na ministrstvu dirigirajo cene
V priloženem videoposnetku je eden od nekdanjih direktorjev DSO Jaka Bizjak pojasnil, zakaj se je odločil za odhod s svoje pozicije. V kratki izjavi je izpostavil vse bolj nevzdržne razmere.
Med drugim je dejal, da primanjkuje delavcev, potencialno pa se slabšajo tudi pogoji za stanovalce. Problem je tudi vse bolj nepredvidljivo okolje (denimo cene). Težava je, ker sedaj birokrati na ministrstvu določajo po svoje, kakšne morajo biti cene. To pa se lahko pozna na kakovosti bivanja starostnikov (hrana, gretje, število zaposlenih) itd.
Domen Mezeg