V Slovenijo prihaja parlamentarna misija, ki bo preverila stanje demokracije, vladavine prava in medijske svobode, ki so sicer pod Golobovo vlado v prostem padu. Kot je sporočila evropska poslanka Romana Tomc, so pritiski na neodvisne institucije, nepotizem in korupcija način delovanja vladajoče koalicije.
V Ljubljano v ponedeljek prihaja delegacija evropskih poslancev iz vrst poslanske skupine Evropske ljudske stranke, najmočnejše politične skupine v Evropskem parlamentu. Obisk delegacije na visoki ravni je prvi od ukrepov, ki jih je pred mesecem dni napovedala evropska poslanka Romana Tomc, ki je tudi podpredsednica politične skupine Evropske ljudske stranke.
Člani misije se bodo srečali s predstavniki institucij in drugimi posamezniki. Tomčeva je pri tem dejala, da misija v Slovenijo prihaja z jasnim ciljem. “Želimo izvedeti, ali v Sloveniji še vedno deluje sistem zavor in ravnovesij, sistem delitve oblasti. Mnogi namreč izvršni oblasti očitajo poskuse vplivanja na izvršilno in sodno vejo oblasti pa tudi na medije. Gre za očitno erozijo, ki vzbuja zaskrbljenost tudi v Bruslju. Ta se mora končati, kajti ogrožena ni le Slovenija, ampak tudi temeljne vrednote EU”.

Cilj misije je pridobiti neposredno razumevanje razmer v Sloveniji. “Če vlada, ki jo sestavljajo skrajno leve stranke, ogroža demokracijo ali temeljne svoboščine države, bo skupina ELS ukrepala na evropski ravni. Pravna država ni stvar pogajanj,” pa je pri tem opozoril predsednik skupine ELS, evropski poslanec Manfred Weber.
Misija se bo tako sama prepričala, kaj se v Sloveniji dogaja na področju medijev, policije, korupcije, na področju vplivanja na neodvisne institucije, in seveda tudi, recimo, kaj se dogaja v državnem zboru preiskovalnih komisij, tudi zato, da napadajo novinarje.
Ugotovitve misije bodo po besedah Tomčeve imele posledice za Slovenijo. Želi pa si, da še preden pride do tega, misija ugotovi, da je nekaj narobe, pozove vlado, da spremeni stvari, ker ti pozivi, tudi z resolucijami v Evropskem parlamentu, so zelo močni. “Videli smo, kaj se je zgodilo, ko vlada že v letošnjem letu ni upoštevala poziva Evropskega parlamenta, odbora za peticije, da posreduje primeren odgovor na to, zakaj je ukinila dan spomina na žrtve komunizma”, je izpostavila in dodala, da se jim je zgodilo, da so sedaj dobili resolucijo in stvari bodo šle naprej. “Skratka tega ni za zanemarjati. Priporočila bodo zelo jasna in zelo močna.”
A. G.