“V Celovcu že en teden prekuhavajo vodo in iščejo vir onesnaženja pitne vode. Zoran Janković bi lahko odšel na strokovno ekskurzijo,” je po družabnem omrežju X v luči nespametne gradnje kanala CO v Ljubljani komentiral arhitekt Andrej Čufer in ob tem opomnil, da se sicer v Celovcu nahaja tudi “sedež firme, ki je proizvedla cevi za kanal C0 in jih že vrsto let vgrajujejo po Koroškem”.
“Zame je to nični kanal, to že ime pove. Pri projektiranju niso upoštevali nevarnosti požara. Vsak požarni inšpektor, če bi imel malo vesti, bi to lahko takoj ustavil. Mislim, da bi bilo edino pošteno – da bi se ta kanal dobesedno ponovno izkopal in odstranil, da ne bo kdaj kasneje prišlo do ideje, da ga spet podaljšalo in spojijo,”, je Andrej Čufer opozarjal že lani. Letos pa je na seji parlamentarne preiskovalne komisije o nezakonitostih in zlorabah pri gradnji kanala C0 opozoril na možnost kontaminacije vode v primeru naravnih katastrof. Med “verjetnimi scenariji ogrožanja vodonosnika” je naštel degradacijo tesnil in izpuščanje na spojih kanala, kar bi vodilo v uhajanje odplak, posledično pa tudi do slabšanja kakovosti podtalnice. “Oni s tem ne obremenijo sebe ali svojih otrok, potres se lahko zgodi čez tri generacije ali pa čez 30 let. Tudi predor Mont Blanc je funkcioniral z manjšimi “požarčki”, dokler se nista vžgala moka in maslo, potem pa je bila katastrofa. Tukaj ni možno, da se takšna katastrofa ne bi zgodila,” je povedal Čufer, ki je opozoril, da bi lahko potres povzročil lome na več mestih, tako pa bi kineta začela delovati kot “škarje”, nakar bi začele odplake nenadzorovano uhajati v podtalnico na celotni dolžini kinete. V primeru poplav pa bi lahko skupaj z brežino odneslo tudi cevi.
Kako nevarna je gradnja omenjenega drekovoda, pa že kar nekaj časa opozarjajo tudi številni drugi strokovnjaki. Spomnimo, da so zdravniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana lani napisali pismo o nasprotovanju gradnji kanalizacijskega kanala čez vodovarstveno območje v Ljubljani. Za pismo so se odločili, ker odločevalci ne upoštevajo jasnega odklonilnega mnenja ministrstva za zdravje s stališčem NIJZ, da je trasa kanalizacijska kanala na odseku med Črnučami in Brodom povsem nesprejemljiva zaradi prevelikega tveganja za zdravje ljudi. Nestrinjanje z izgradnjo kanalizacijskega kanala je podprl tudi strokovni svet UKC Ljubljana.
Morda pa bi lahko vsaj nedavni dogodek iz Celovca za ljubljanskega župana predstavljal nekakšno svarilo, do kakšnih posledic lahko pride v primeru onesnaženja vode v Ljubljani. V Celovcu so bile namreč v četrtek ugotovljene prve nepravilnosti pri vzorcih pitne vode, v nadaljevanju pa se je zaznavalo presežke mejnih vrednosti nevarnih bakterij in so tamkajšnji zdravstveni organi priporočili ukrep 3-minutnega prekuhavanja vode. Tamkajšnje komunalno podjetje pa se je med tem spravilo v proces iskanja vzroka onesnaženja.
Komunalno podjetje v Celovcu je v luči razmer šlo v razdeljevanje brezplačne pitne vode. Poklicni gasilci so na dvorišču komunalnega podjetja uredili točko za razdeljevanje vode. Dve paleti negazirane vode sta bili že v soboto na sedežu javnega komunalnega podjetja v Celovcu, še štiri palete pa se je še naknadno dostavilo za prizadete, ki si niso mogli pravočasno dopolniti zalog pitne vode. V mnogih trgovinah z živili v Celovcu so zaloge ustekleničene vode pošle. Tekom vikenda je medij ORF poročal, da bodo varnostni okrepi ostali v veljavi vsaj do ponedeljka.
Zaradi očitno zelo razširjene kontaminacije pitne vode v prestolnici zvezne dežele Koroške je bilo neposredno prizadetih nekaj več kot 100.000 ljudi. Član uprave mestnega komunalnega podjetja Erwin Smole je sporočil, da bo treba počakati na rezultate najnovejšega vzorčenja. “Hkrati so uslužbenci našega mestnega komunalnega podjetja na terenu, da preverijo, ali se kje na omenjenem območju kaj gradi, kar bi lahko to povzročilo, ali pa se je morebiti dogodila kakšna druga nesreča, o kateri preprosto niso poročali.” Smole je napovedal, da bodo prav tako preverili tudi hidrante. “Najprej bomo opravili meritve vzorcev, nato pa opravili vizualni pregled sistema. V zahodnem delu smo vsaj del oskrbe preusmerili,” je povedal in dodal, da se trudijo, da se sistem čimprej stabilizira.
Med vzroki onesnaženja so omenjali, da je povsem možno, da je do slednjega prišlo v primeru, če se je med izkopom morebiti poškodovala kanalizacijska cev ali vodovodna cev za pitno vodo. Smole je prav tako zagotovil, da budno bdijo nad zagotavljanjem kvalitete pitne vode. Redno, najmanj vsake tri tedne, vzorčijo 20 merilnih mest v Celovcu in okolici. Poleg tega je pregledanih tudi vseh 1800 hidrantov. V uporabi so posebni sistemi za odkrivanje puščanja, je še povedal direktor Smole. Ob tem je zagotovil, da na vsakem gradbišču pred in po posegu opravi meritve z namenom, da se prepreči morebitno onesnaženje. “Obstaja veliko gradbišč, ki smo jih ponovno preverili,” je zagotovil in dodal, da je dejstvo, da pa obstajajo tudi gradbišča gospodarskih subjektov ali zasebnikov, kjer lahko pride do napak.
Situacija še naprej kaotična
Za sredo je bila predvidena seja celovškega občinskega sveta, na kateri bi se izčrpno informirali o trenutnem stanju onesnaženosti pitne vode. Vendar je bil ta sestanek iznenada odpovedan, poroča der Standard. Kot je mogoče slišati, je celovška pitna voda vsaj od prejšnje srede onesnažena z enterokoki, torej fekalnimi bakterijami. Ti lahko povzročijo drisko pri majhnih otrocih, starejših ali ljudeh s slabim zdravjem. Odkar je na voljo pozitivni izvid testa, po vsem mestu še naprej velja priporočilo, da se vodo iz pipe pred pitjem prekuha, vendar je tuširanje, umivanje zob ali umivanje rok varno tudi z neobdelano vodo.
Mar se bodo odločevalci le zbudili ali se je res vedno treba učiti na lastnih napakah, za katere pa bodo plačali drugi? Do kontaminacije pitne vode v Ljubljani namreč lahko pride iz res tako različnih razlogov. Res težko pa je sicer razumeti, kako jih ni že zdramilo nedavno pričanje specialistke medicine dela, prometa in športa, predstojnice kliničnega inštituta za medicino dela pri UKC Ljubljana, katere subspecializacija je poklicna in okoljska epidemiologija prof. dr. Metode Dodič Fikfak, ki je v primeru gradnje kanala C0 dala jasno vedeti, da ne gre več za tveganje za zdravje ljudi, ampak za dejstvo. Puščanje kanalizacije je namreč nekaj, kar celo standard dopušča. “S tem se nam tveganje spremeni v realnost,” je bila jasna in dala vedeti, da je predviden potek povezovalnega kanala C0 na odseku med Črnučami in Brodom z vidika vplivov na zdravje ljudi nesprejemljiv.
Ž. N.