Predstavniki zdravništva so pripravili predlog spremembe kazenskega zakonika, ki bi zdravnikom in zdravstvenim delavcem omogočil večjo varnost pri opravljanju svojega dela. Začeli so zbirati podpise, nato pa naleteli na vrsto tehničnih težav. S peticije je začelo izginjati večje število podpisov, na neki točki je bila ta celo umaknjena s spleta.
“Kafka? Orwell? Ne, Vlada RS”, so na družbenem omrežju X zapisali Mladi zdravniki, ogorčeni nad odnosom ministrstva za digitalno preobrazbo, ki z levo roko jemlje resnost in namen svojega dela pri peticiji, ki jo je vložila Zdravniška zbornica Slovenije. Po tem, ko je bila peticija spet na voljo, naj bi bili zbrani vsi podpisi, a kot pravijo Mladi zdravniki “kako ob vseh kolobocijah verjeti številki?”
Zdravniki morajo za predlog spremembe zakonodaje do 8. julija zbrati 5 tisoč podpisov. Zbirajo jih tako v fizični kot elektronski obliki, a kaj ko se zdi, da pri zbiranju podpisov in beleženju le-teh digitalizacija več kot očitno zataji, je poročal Planet TV.
Sprejetje zakonodaje bi omogočilo, da bi se nasilje nad zdravniki lahko preganjalo po uradni dolžnosti. Predstavniki zdravništva so prepričani, da bi jim to, v luči serije nasilnih izpadov zoper njih v zadnjih letih, omogočilo varnejše delo.
Dr. Bojana Beović je ob tem pojasnila, da so pripravili natančna navodila, tudi posnetke o tem, kako podpisati peticijo. Pri podpisih se namreč dogajajo nenavadne težave na vladnem portalu e-uprava. Konec maja so beležili 2033 podpisov, dva dni kasneje pa zgolj 1877, 11. junija pa vloga sploh ni bila več na voljo, ker naj bi rok potekel.

Na ministrstvu za digitalno preobrazbo so se za tehnične pomanjkljivosti upravičili tako: “vloga je ponovno dostopna, za nevšečnosti se opravičujemo”
“Zelo pitijsko, 12 dni ni bilo dostopno,” je nad odnosom ogorčena dr. Kopčavar Guček.
Da gre za norčevanje iz zdravnikov meni tudi predsednik SDS Janez Janša, ki je ob tem na X zapisal: “Norčujejo se iz vas, nas in države. @MladiZdravniki. Predstavljajte si medijski in politični stampedo, če bi toliko podpisov umanjkalo, ko jih je zbiral prvorazredni @8Marec“
Norčujejo se iz vas, nas in države. @MladiZdravniki
Predstavljajte si medijski in politični stampedo, če bi toliko podpisov umanjkalo, ko jih je zbiral prvorazredni @8Marec. https://t.co/yFk9OBKsbd
— Janez Janša (@JJansaSDS) June 17, 2024
Da je zakon pomemben za vse zdravstvene delavce, zlasti medicinske sestre, ki so največkrat prve v stiku s pacienti in so bile v zadnjem letu večkrat tarča njihovih napadov je za Planet TV povedala ena izmed predlagateljic spremembe kazenskega zakonika dr. Nena Kopčavar Guček.
Pravi, da je bil namen predloga, da po zgledu drugih držav, kot so Francija, Španija, Velika Britanija, Amerika, Hrvaška, Slovaška, da se omogoči zdravstvenim delavcem – vsem , ne le zdravnikom – boljšo zaščito pred nasiljem in to je status uradne osebe.
Volivci svojo podporo kampanji, ki se glasi “Ne! Nasilju v zdravstvu”, lahko oddajo s podpisom obrazca preko spletne strani e-uprava ali obrazca na katerikoli upravni enoti.
A.H.