Nizozemska je zdaj tudi uradno zaprosila Evropsko komisijo, naj jo izvzame iz pravil EU o azilu. Ministrica Marjolein Faber je obvestila Komisijo, da Nizozemska želi “opt-out” na področju azila, je zapisala na X. Načrt o tem je bil predstavljen že julija. Evropska komisija nad tem ni navdušena, a Nizozemski ni mar, četudi bi morala EU zaradi tega spremeniti pravila.
Nizozemska vlada premierja Dicka Schoofa je pred nekaj dnevi napovedala svojo namero, da bo zaprosila za klavzulo o izvzetju iz pravil Evropske unije o migracijah in azilu v najkrajšem možnem času. Kot kaže, niso želeli čakati predolgo.
“Moramo se vrniti k lastni azilni politiki!” je ob fotografiji, na kateri podpisuje pismo, zapisala ministrica Faber. Prošnja za zavrnitev azila je bila ena od prvih namer, ki jih je objavila štiristrankarska nizozemska koalicija.
Ik heb zojuist de @EU_commission geïnformeerd dat ik voor Nederland een migratie opt-out binnen Europa wil. Wij moeten weer gaan over ons eigen asielbeleid! pic.twitter.com/lHrIkC3FVX
— Marjolein Faber (@MinisterAenM) September 18, 2024
Nizozemska stremi k drastičnemu zmanjšanju obsega migracij
V svojem pismu Komisiji je Faberjeva zapisala, da si nova nizozemska vlada “prizadeva drastično zmanjšati obseg migracij na Nizozemsko“, da bi “izpolnila naše ustavne dolžnosti – zagotoviti javna stanovanja, zdravstveno varstvo in izobraževanje”. Po njenih besedah je za dosego tega cilja potrebna izključitev. “Dokler Nizozemska nima take izjeme, menimo, da je hitra uveljavitev Evropskega pakta o migracijah in azilu bistvenega pomena za povečanje evropskega nadzora nad migracijami in omejevanje pritoka migrantov na Nizozemsko,” je dodala.
Načrt o njihovi nameri je bil predstavljen julija, potem ko je Schoof prevzel položaj, zahteval pa bi ponovno prilagajanje zelo občutljive zakonodaje in bi lahko odprl vrata za podobne zahteve. Evropska komisija nad idejo ni bila navdušena, češ da je zakonodaja sprejeta, spremembe pa da bi lahko povzročile krizno situacijo. A koliko bolj krizna je ta še lahko glede na to, da se vse evropske države soočajo z vedno večjim številom ilegalnih migrantov, medtem ko stopnja varnosti državljanov drastično upada?
Strinjati se mora vseh 27 držav
Irska in Danska imata takšno izvzetje od podpisa Maastrichtske pogodbe leta 1992 in lahko zato odstopata od pravil EU o azilni politiki, poroča NU.nl. Da bi Nizozemski omogočili izvzetje, bo potrebna sprememba pogodbe, kar pa bo mogoče narediti le, če se s tem strinja vseh 27 držav članic EU. Tega argumenta ne bo lahko podati. Izjema za Nizozemsko bi pomenila, da bi morale tudi druge države članice sprejeti nizozemski delež prosilcev za azil.
T. B.