Šest razlogov, zakaj je potrebno Muslimansko bratovščino na zahodu prepovedati

Datum:

Med obiskom ene od držav na Bližnjem vzhodu se je novinar Michael Youssef srečal z visokim muslimanskim uradnikom, ki ga je vprašal: “Doktor Youssef, mi lahko poveste, zakaj je Muslimanska bratovščina prepovedana kot teroristična organizacija v Savdski Arabiji, Bahrajnu, Združenih arabskih emiratih in Egiptu — v ZDA pa lahko nemoteno deluje?”

Youssef mu je odgovoril: “Edini možen odgovor sta neumnost in nevednost.”

Uradnik je Muslimansko bratovščino videl kot grožnjo ne le zahodni civilizaciji, temveč tudi stabilnosti lastne države. Ni razumel, zakaj ZDA dovoljujejo takšno grožnjo znotraj svojih meja. Avtor poziva k spremembi – in vsak posameznik lahko k temu prispeva. Youssef je v šestih točkah povzel, zakaj je potrebno Muslimansko bratovščino prepovedati tudi na zahodu.

1. Cilj Muslimanske bratovščine je svetovna dominacija

Muslimanska bratovščina je islamistična organizacija, ustanovljena leta 1928 v Ismailiji ob Sueškem prekopu. Njen ustanovitelj, egiptovski učitelj Hassan al-Banna, je želel odstraniti vse neislamske vplive in vzpostaviti globalni islamski kalifat.

Začetna skupina je štela le sedem članov, a je v nekaj desetletjih zrasla v mednarodno mrežo, ki je danes prisotna po vsem muslimanskem svetu, v Evropi in ZDA.

Muslimanska bratovščina (Foto: epa)

Njihov logotip prikazuje dve prekrižani sablji in koranski poziv iz sure 8:60: “Pripravite se!” — kar je jasna referenca na džihad. Leta 2001 je londonska revija bratovščine nosila geslo: “Naše poslanstvo: svetovna dominacija.” Po napadih 11. septembra so geslo umaknili, a cilji ostajajo.

Leta 2004 je nekdanji vrhovni vodja Muhammad Mahdi Othman Akef izjavil: “Popolnoma verjamem, da bo islam osvojil Evropo in Ameriko, saj ima islam logiko in poslanstvo.”

2. Zgodovina bratovščine je prežeta s krvjo

Leta 1939 je al-Banna ustanovil vojaško krilo, t. i. “Tajni aparat”. Med drugo svetovno vojno je organizacija sodelovala z nacisti in širila antisemitistično literaturo, vključno z Mein Kampf.

Po vojni je skupina izvajala atentate in teroristične napade na Jude, kristjane in egiptovske politike. Leta 1948 je ubila takratnega predsednika vlade Mahmuda Fahmija Nokrashija, nato pa je egiptovska vlada ubila al-Banno.

Leta 1954 je bratovščina poskušala ubiti Gamal Abdel Nasserja, ki je nato okrepil represijo nad njimi. Mnogi člani so pobegnili v Katar.

Foto: X

3. Bratovščina se lažno predstavlja kot miroljubna

Od 70. let dalje si Muslimanska bratovščina prizadeva za beljenje svojega imidža preko dobrodelnosti. A to je le krinka za širjenje šeriatskega prava in podrejanje zahodnih družb.

Kljub javnemu mirovništvu je organizacija povezana z mnogimi nasilnimi skupinami, kot so Hamas, Al Kaida, ISIS in Egiptovski islamski džihad. Po podatkih BBC Al Jazeera pogosto deluje kot govorniški kanal bratovščine.

Bratovščina ima dolgoročno strategijo: vpliv na javno mnenje, politiko in kasneje tudi uporabo nasilja za dosego ciljev.

4. Bratovščina bi morala biti označena kot teroristična organizacija

Senator Ted Cruz že več kot desetletje poskuša, da bi bila Muslimanska bratovščina uradno razglašena za tujo teroristično organizacijo. Čeprav je predstavil štiri predloge zakonov, so bili vsi zavrnjeni.

16. julija 2025 je Cruz predstavil nov zakon Muslim Brotherhood Terrorist Designation Act, skupaj s sen. Tomom Cottonom, Johnom Boozmanom, Rickom Scottom, Ashley Moody in Daveom McCormickom. Predstavnika Mario Díaz-Balart in Jared Moskowitz sta predstavila isto zakonodajo v predstavniškem domu.

Ameriški senator Ted Cruz (foto: EPA)

5. Muslimanska bratovščina prikriva vezi s Hamasom

Cruz opozarja, da bratovščina neposredno podpira Hamas, ki je 7. oktobra izvedel najhujši pokol Judov po holokavstu in ubil ali ugrabil vsaj 53 Američanov. “Bratovščina predstavlja resno grožnjo nacionalni varnosti ZDA. Naši zavezniki na Bližnjem vzhodu in v Evropi so jih že označili za teroristično organizacijo – ZDA bi morale storiti enako,” je dejal Cruz.

6. Bratovščina ima vplivne zaveznike

Zakon bo naletel na močan odpor. Dobro financirani katarski možganski trusti, mediji, univerze in PR agencije bodo trdile, da je bratovščina miroljubna organizacija.

I. K.

Sorodno

Zadnji prispevki