V Siriji se odvijajo poboji, ki so po navedbah skupine za človekove pravice v zgolj treh dneh zahtevali več kot 1300 življenj. Med smrtnimi žrtvami so številni civilisti, ki so postali kolateralna škoda spopadov med silami, povezanimi z novo sirsko vlado, in tistimi, ki so zvesti odstavljenemu diktatorju Bašarju al Asadu.
Javno so se odzvale tudi krščanske cerkve, ki so ostro obsodile brutalna dejanja in pozvala k hitremu ustvarjanju pogojev za narodno spravo med sirskim ljudstvom.
Kljub obljubam uporniškega voditelja in začasnega predsednika Ahmeda al-Sharaa, da bo nova vlada zaščitila vse manjšine, se je izkazalo, da so bile to zgolj prazne besede. Alaviti, ki so bili nekoč steber Asadovega režima, so zdaj tarča maščevalnih napadov, pri čemer se nova oblast očitno ne zmore ali noče učinkovito odzvati. Sirski observatorij za človekove pravice poroča, da so med žrtvami 830 civilistov, skupaj z 231 pripadniki sirskih varnostnih sil in 250 alavitskimi skrajneži. Observatorij navaja, da so številne smrti posledica usmrtitev in pokolov, ki so bili izvedeni kot povračilo proti alavitski skupnosti.
“Ta fotografija prikazuje vas v Siriji, ki je bila popolnoma masakrirana. Ko se Izrael brani, izbruhne ogorčenje. Ko pa so izbrisane celotne sirske vasi, svet obmolkne,” je poleg grozovite fotografije zapisal na X profil Višegrad24.
Kje je zdaj mednarodna skupnost? Odsotnost mednarodnega posredovanja le še poglablja razkol in omogoča nadaljevanje nasilja. Krščanske cerkve so javno obsodile brutalna dejanja in pozvale k narodni spravi, a njihovi pozivi odmevajo v prazno. Vse kaže, da je nova sirska vlada, ki jo vodi Hayat Tahrir al-Sham, izgubila nadzor nad situacijo. Njihova nezmožnost vzpostavitve policijskih ali vojaških struktur dodatno poglablja kaos.
Spopadi, ki so izbruhnili v četrtek v obalni provinci Latakija, ko so alavitski napadalci iz zasede ubili 16 pripadnikov vladnih sil, so sprožili oster odziv nove oblasti. Sledilo je pošiljanje okrepitev v Latakijo in sosednji Tartus ter uvedba policijske ure. Vendar pa ti ukrepi niso prinesli miru – število civilnih žrtev se je skokovito povečalo, ljudje so bili ustreljeni iz neposredne bližine.
“Radikalni islamski skrajneži zbirajo in ubijajo kristjane v Siriji. Kje so vse samooklicane organizacije za človekove pravice?” je objavil profil na X.
Očitno je, da so v konflikt vpletene tudi druge oborožene skupine, ki pod krinko maščevanja izvajajo napade na alavitsko sekto, s čimer dodatno netijo že tako nevarno situacijo. Voditelji alavitov opozarjajo, da je njihova skupnost v Latakiji in Tartusu tarča napadov že več tednov, kar le še potrjuje, da besede Ahmeda al-Sharaa o zaščiti manjšin ostajajo le politična retorika.
Odziv krščanskih voditeljev
V javnem pismu so se odzvali krščanski voditelji, ki so zapisali: “V zadnjih dneh je bila Sirija priča nevarnemu stopnjevanju nasilja, brutalnosti in umorov, kar je povzročilo napade na nedolžne civiliste, vključno z ženskami in otroki. Domovi so bili oskrunjeni, njihova svetost zanemarjena in lastnina izropana – prizori, ki jasno odražajo neizmerno trpljenje, ki ga je preživelo sirsko ljudstvo.
Krščanske Cerkve ostro obsojajo vsako dejanje, ki ogroža državljanski mir, obsojajo poboje nad nedolžnimi civilisti ter pozivajo k takojšnjemu prenehanju teh grozljivih dejanj, ki so v ostrem nasprotju z vsemi človeškimi in moralnimi vrednotami.
Cerkve tudi pozivajo k hitremu ustvarjanju pogojev za narodno spravo med sirskim ljudstvom. Pozivajo k prizadevanjem za vzpostavitev okolja, ki olajša prehod v državo, ki spoštuje vse svoje državljane in postavlja temelje za družbo, ki temelji na enakopravnem državljanstvu in pristnem partnerstvu, brez logike maščevanja in izključevanja. Hkrati potrjujejo enotnost sirskega ozemlja in zavračajo vsakršne poskuse njegove delitve. Cerkve pozivajo vse vpletene strani v Siriji, da prevzamejo svoje odgovornosti, končajo nasilje in iščejo miroljubne rešitve, ki podpirajo človeško dostojanstvo in ohranjajo nacionalno enotnost.
Molimo, da bi Bog zaščitil Sirijo in njene ljudi ter da bi mir zavladal po vsej deželi.
JANEZ X. grški pravoslavni patriarh Antiohije in vsega vzhoda
MOR IGNACIJ APHREM II. sirski patriarh Antiohije in vsega vzhoda ter vrhovni poglavar vesoljne sirske pravoslavne cerkve
YOUSSEF ABSI melkitski grškokatoliški patriarh Antiohije in vsega vzhoda”
A. H.