V primeru spolnega napada je pri nas lahko kaznovana tudi žrtev …

Datum:

Na Danskem je v bližini azilnega centra v mestu Sønderborg migrant spolno napadel 17-letno dekle. Vrgel jo je na tla in začel slačiti, ona pa ga je uspela pregnati s solzivcem. Zdaj jo čaka 67 evrov globe, saj na Danskem uporaba solzivca ni dovoljena. V Sloveniji je posedovanje solzivca sicer dovoljeno, vendar pozor – če se boste ob morebitnem napadu obranili “premočno”, boste za to kaznovani tudi z do 500 evrov kazni.

Primer 17-letnega dekleta je na Danskem dvignil veliko prahu, poroča britanski Daily Mail. Javnost je kaznovanje dekleta ostro obsodila, med drugim so se spraševali, s kom je sedaj nekaj narobe – s storilcem, ki je hotel posiliti dekle, ali z dekletom, ker se je hotela obraniti napadalca? V zadnjih mesecih s številom migrantov v Evropi strmo naraščajo tudi spolni napadi na ženske, zato smo pri slovenski policiji preverili, kako je z uporabo solzivca pri nas in v kakšnih okoliščinah ga napadena žrtev sme uporabiti.
Različne vrste solzivcev. Foto: iStock
Različne vrste solzivcev. Foto: iStock

Samo v nujno potrebni obrambi …

Zakon o orožju dovoljuje posedovanje solzivca vsem polnoletnim osebam, njegova uporaba pa je dovoljena zgolj v primeru, ko vas nekdo napade oziroma – natančneje – v silobranu. V kazenskem zakoniku pa je definirano, da je “silobran obramba, ki je nujno potrebna, da storilec od sebe ali koga drugega odvrne sočasni protipravni napad.” 

Če mejo silobrana prekoračite, je uporaba razpršilca nedovoljena oziroma boste kaznovani.

Če se ubranite “premočno”, ste lahko kaznovani tudi s 500 evrov kazni
Policija pojasnjuje, da je neupravičena uporaba razpršilca (v tem primeru je prekoračena meja sile, s katero se žrtev brani pred napadalcem) kršitev zakona o varstvu javnega reda in miru. Za to je zagrožena kazen od 250,38 do 500,75 evrov. Policist v takšnem primeru osebi (žrtvi, ki je prekoračila silo obrambe) izda plačilni nalog z minimalno zagroženo globo (250,38 evrov). V primeru, da je oseba v preteklosti že storila enak prekršek, pa se višina kazni giblje do zgornje meje 500,75 €evrov

Policija “pretehta”, ali je bila uporaba solzivca res nujno potrebna
Zanimalo nas je, kako policija v praksi ugotavlja, kdaj je bila uporaba solzivca v silobranu in kdaj so te meje prekoračene. Odgovorili so, da “policija pri obravnavanju dogodka upošteva in preuči vse znane okoliščine”. Pri tem “pretehta, če je bila uporaba razpršilca nujno potrebna”, da bi se oseba zavarovala pred napadom glede na čas (istočasnost), moč in intenzivnost napada ter ali je bilo to sredstvo primerno, da bi se dosegel cilj, zaradi česar je bil uporabljen.

Odločitev, ali boste v primeru, da ste se s solzivcem obranili morebitnega posilstva, kaznovani, se torej skriva v tem, kako policija “pretehta” okoliščine.

Anja Dangubič

Sorodno

Zadnji prispevki

Policijska država ‘par excellence’: Nad nekdanjega ministra poslali policijo!

Danes zjutraj sta policistki obiskali nekdanjega ministra za kulturo...

Policija prikriva še eno posilstvo s strani “treh temnopoltih moških”?

Poročali smo že o dveh posilstvih sredi Ljubljane, za...

Na školjčiščih bo dovoljen ribolov

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni...