Kulturnikom nekdanje pokojninske privilegije: Vsakemu kulturniku še vsaj 400 evrov k njegovi “penziji”

Datum:

“Po zadnjih podatkih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz leta 2017 se izjemna pokojnina izplačuje še 146 prejemnikom za dosežke s področja kulture. Podatke o zneskih ima ZPIZ. Dodeljevanje izjemnih pokojnin je že kar nekaj časa ustavljeno in bo ustavljeno do sprejema nove ureditve, saj po mnenju računskega sodišča obstoječa zakonodaja ni primerna. Zadnja podelitev izjemnih pokojnin na področju kulture je bila v letu 2008.”

Tako so z ministrstva za kulturo odgovorili na vprašanje, ali je zadnja leta kak kulturnik dobil izjemno državno pokojnino za zasluge. No, dejansko je vlada Janeza Janše med leti 2004–2008 za nekaj časa že ustavila dodeljevanje privilegijev zaslužnim in je bila zelo skromna v primerjavi s prejšnjimi vladami. V bolj daljni preteklosti so jih po tem zakonu dobivali tudi revolucionarji in podobni politično zaslužni.

Koliko dobijo in kdo je dobival?
Na ministrstvu se niso zelo potrudili s podrobnostmi o dodeljevanjih v preteklosti in višini teh pokojnin, a do podatkov je mogoče priti tudi brez njih. Računsko sodišče, ki je pregledalo podeljevanje izjemnih pokojnin do leta 2010 in ugotovilo, da je bilo pri tem narobe praktično vse, kar je lahko, je zapisalo, da je bilo izjemnih pokojnin leta 2009 na različnih področjih 342, skupaj je bilo zanje iz ZPIZ-a izplačanih 3,78 milijona evrov, doplačil (privilegija) države je bilo za 1,6 milijona. Če preračunamo: vsakemu od teh posebnih upokojencev je oblast mesečno k zasluženi pokojnini primaknila slabih štiristo evrov. Dosmrtno. Danes je vsota nekoliko višja zaradi usklajevanj. A dobivajo ta izjemen privilegij trenutno le športniki. Kako so vladi ministrstva v preteklosti predlagala izjemne pokojnine po letih in da je bila velika večina iz kulture, kaže graf:

Statistika, koliko izjemnih pokojnin je bilo na vladi po teh predlogih iz ministrstev, večinoma pa seveda iz kulturnega, res podeljenih, je po letih takšna:

Sedem predlagateljev, podpira skoraj nihče
Za pojasnila sem ministrstvo prosil, ker so poslanci DeSUS in SMC predlagali, da bi po Milanu Kučanu in športnikih privilegij višje pokojnine od zaslužene ponovno uvedli tudi za kulturnike in izstopajoče v raziskovalno-razvojni dejavnosti. Kar nekaj bralcev članka se je odzvalo, da brcam v temo, češ da se privilegirane pokojnine kulturnim delavcem zadnja leta delijo tudi brez spremembe, ki je predlagana.

Športnikom je na predlog Petra Vilfana (DeSUS) možnost, da dobijo najvišje pokojnine, ko izpolnijo pogoje za upokojitev, čeprav niso vplačevali toliko, da bi bili do tega upravičeni, lani že zagotovilo 54 poslancev iz vrst strank SMC, DeSUS, SD in NSi. Proti je glasovala poslanka DeSUS-a Marinka Levičar. Vzdržali so se poslanci SDS in ZL. Koliko bo to državo stalo dolgoročno, še vedno ni povsem jasno.

Po anketi v Spletnem časopisu je javnost odločno proti predlogu pokojninskega privilegija še za kulturnike, ki so ga podpisali Primož Hainz (DeSUS), Benedikt Kopmajer (DeSUS), Saša Tabaković (SMC), Marjan Dolinšek (SMC), Simon Zajc (SMC), Janja Sluga (SMC) in Anita Koleša (SMC). Za dosmrtna darila oblasti zaslužnim je bilo manj kot dva odstotka glasujočih. Grafično je bil rezultat konec tedna naslednji:

Po predlogu sedmih poslancev bi privilegirano pokojnino dobili prejemniki Prešernovih nagrad za življenjsko delo ali opus in Zoisovih nagrad. Vlada bi jih lahko dodelila še vsem, ki so za življenjsko delo prejeli stanovske nagrade ali mednarodno nagrado najmanj evropskega pomena in so prispevali k razvoju ter ugledu države.

Ministrstvo za kulturo je sodelovalo
Z ministrstva za kulturo so mi pojasnili, da so že nekajkrat sprožili postopke za obravnavo pobud prosilcev za dodelitev izjemne pokojnine po še veljavnem zakonu, vendar jih vlada ni obravnavala. Med ministrstvi usklajen predlog zakona o doživljenjski renti za izjemne dosežke na področju kulture, raziskovalno-razvojne dejavnosti in športa je bil pripravljen leta 2011, a je bil postopek ustavljen.

Na ministrstvu so pojasnili, da so “strokovno sodelovali pri pripravi zakona, ki ga je zdaj predlagalo sedem vladnih poslancev o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju kulture in raziskovalno-razvojne dejavnosti”. Po mnenju ministrstva glede na revizijsko poročilo računskega sodišča in mnenje pravne službe vlade o neustreznosti obstoječe pravne ureditve bo podeljevanje dodatkov k pokojninam spet mogoče šele po sprejetju novega zakona.

Kako je bilo finančno z izjemnimi pokojninami pred desetletjem, je računsko sodišče leta 2010 pokazalo s to grafiko:

Peter Jančič (spletnicasopis.eu)

Sorodno

Zadnji prispevki

V NSi želijo tudi tokrat ukrasti preiskovalno komisijo

Poslanska skupina Nove Slovenije je prejšnji teden prejela potrebno...

Pri 33-letniku zasegli kokain in nekaj manj kot 8 kilogramov ekstazija

Pri 33-letniku z območja Žalca so policisti pred mesecem...

Bo vodstvo RTVS stopilo pred protestnike na četrtkovem shodu?

"25. aprila 2024 se bo pred  RTV SLO, ki...

Slovenci ujezili Vučića

"Ne ve se, kdo je bil bolj odvraten, Slovenci...