Slovenska policija ima nezakonito imenovanega šefa

Datum:

Upravno sodišče je razsodilo, da je bil sklep uradniškega sveta, da Senad Jušić izpolnjuje pogoje za mesto generalnega direktorja policije, nezakonit. 

Po tem, ko je vlada lanskega septembra na mesto generalnega direktorja policije s polnim mandatom imenovala Senada Jušića, je nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav sprožil upravni spor, saj je zagovarjal prepričanje, da Jušić ob nastopu položaja ni izpolnjeval pogojev.

Tako Jušić kot Lindav sta bila s strani posebne natečajne komisije uradniškega sveta, ki med drugim preverja usposobljenost uradnikov za določene položaje, ocenjena kot primerna kandidata. To pa je zmotilo Lindava, saj je slednji prepričan v to, da Jušić pogojev za položaj ni izpolnjeval.

Kandidat za generalnega direktorja policije mora imeti najmanj 15 let delovnih izkušenj v policiji in najmanj osem let izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju. Jušić je po navedbah STA med “vodstvenimi izkušnjami navedel delo na mestu pomočnika komandirja na Policijski postaji Koper in pomočnika vodje sektorja kriminalistične policije na Policijski upravi Koper”. Ravno slednje pa je bilo sporno za Lindava, ki se je oktobra lani odločil za sprožitev upravnega spora.

Ob imenovanju Jušića sta se vlada in notranje ministrstvo “zatekla k ohlapnejši definiciji vodstvenih izkušenj, po katerih se za te štejejo tudi izkušnje na delovnih mestih, pri katerih gre “po naravi stvari” za vodilna”, poroča Dnevnik. S tem pa je očitno soglašala posebna natečajna komisija uradniškega sveta, kar je vodilo do tega, da je bil Jušiću podeljen petletni mandat na vrhu policije.

Senat upravnega sodišča je izpostavil, da “na podlagi obrazložitve sklepa posebne natečajne komisije ni mogoče ugotoviti, kako, zakaj oziroma na podlagi česa je omenjena komisija zaključila, da ima stranka z interesom osem let delovnih izkušenj”. Po njihovih besedah je obrazložitev v tem delu tako pomanjkljiva, da ta ne more biti preizkušena s strani sodišča, in to navkljub dejstvu, da gre tukaj v resnici za zakonski pogoj. Iz tega razloga je sklep tudi nezakonit, ni pa bil ta s strani upravnega sodišča razveljavljen. “V tej zadevi ni podlage za meritorno odločanje sodišča o (ne)izpolnjevanju natečajnih pogojev stranke z interesom, saj bi to predstavljalo neutemeljeno poseganje sodišča v pristojnosti izvršilno-upravne oblasti,” so izpostavili.

Zavržena pa je bila tožba nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije zoper sklep vlade o imenovanju Jušića. Kot pravijo, naj ne bi prišlo do posega v njegove ustavne pravice.  “Delovno mesto je bilo tožniku dostopno, saj je bil kot kandidat, ki izpolnjuje natečajne pogoje in je primeren za položaj, uvrščen na seznam kandidatov, ki je bil predložen ministru,” so izpostavili na sodišču in dodali, da čeprav je bil izbran in nato imenovan kandidat, v zvezi s katerim se je kasneje ugotovilo, da “sklep posebne natečajne komisije ni zakonit, to še ne pomeni, da delovno mesto tožniku ni bilo dostopno”. “Nasprotno – dostopno mu je bilo vse do odločitve ministra, ki pa ni pravno vezana, ampak gre za politično diskrecijo,” so navedli.

“Pričakovana sodba!! Lindav je imel prav. Senad Jušić ni izpolnjeval pogojev, da postane generalni direktor slovenske ⁦policije, in tega mesta nikoli ne bi smel zasesti. V našem mandatu se kaj takega ni moglo zgoditi. Tudi v Italijo ga nismo poslali!” je v odzivu na družabnem omrežju X izpostavil nekdanji minister za notranje zadeve Aleš Hojs.

Pričakuje se, da vpleteni sprejmejo vsak svoj del odgovornosti
Informacijo o odločitvi upravnega sodišča je Lindav za Delo potrdil kmalu zatem, ko je zaokrožila neuradna informacija. Njegov odvetnik Gregor Verbajs pa je izpostavil, da je prejeta sodba potrdila, da je bil nezakonit “sklep uradniškega sveta, posebne natečajne komisije … z dne 4. 9. 2023, s katerim je bilo ugotovljeno, da … gospod Senad Jušić izpolnjuje natečajne pogoje in da je primeren za položaj generalnega direktorja policije”. “Nezakonitost sklepa posebne natečajne komisije pomeni, da je bilo imenovanje trenutnega generalnega direktorja policije nezakonito”.

“Ob dejstvu, da gre pri imenovanju na položaj generalnega direktorja policije s strani vlade za akt politične diskrecije izvršne veje oblasti,” je sodišče po besedah Verbajsa “tudi pravilno ugotovilo, da tožba zoper akt vlade ni utemeljena in jo je v tem delu zavrglo oziroma zavrnilo”.

Pravni zastopnik nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije je v zvezi s sodbo povedal, da s stranko “upravičeno pričakujeta, da bodo vpleteni sprejeli vsak svoj del odgovornosti”. “O nadaljnjih korakih glede uveljavljanja odškodnine pa se bova odločila v prihodnjih dneh,” je še dodal.

Nedavna odločitev sodišča bi lahko imela po navedbah Večera “usodne posledice za Jušićevo nadaljnjo pot v vrhu policije”. Kot so za omenjeni medij povedali nekateri sogovorniki iz vladajoče koalicije, obstaja pričakovanje, da bo vlada Jušića razrešila. “V zadnjem času so v političnem zakulisju krožile informacije, da se mu v primeru izgubljene tožbe obeta vloga policijskega atašeja v Črni gori,” še navajajo.

Ž. N.

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Zakaj nesrečni Nataši Pirc Musar “odstrelijo” večino kandidatov?

Nataša Pirc Musar lahko na seznam kadrov, ki jih...

Škofjeločani lahko o občinskih projektih glasujejo

Na spletni strani predlagam.skofjaloka.si lahko Škofjeločani oddajo svoj glas...

Z avtom zbil divjega prašiča, a ga je nato nekdo ukradel

V Novem mestu je včeraj, malo pred 22. uro,...

Vlada in koalicija zlorabljata institut nujnega zakonodajnega postopka; v SDS napovedali obstrukcije

Poslanci Slovenske demokratske stranke bodo obstruirali današnjo sejo Odbora...