Srbski parlament je v četrtek zvečer zavrnil predlog opozicije za prepoved nadaljnjih raziskav in pridobivanja litija in bora v državi. Poslanci srbskega parlamenta so štiri dni razpravljali o predlogu sprememb zakona o rudarstvu in geoloških raziskavah, ki ga je predlagalo 86 poslancev opozicije.
Od 214 navzočih poslancev jih je 84 glasovalo za, 128 proti, vzdržanih ni bilo, dva poslanca pa nista glasovala. Aktivisti, ki nasprotujejo rudarjenju litija, so v prvih odzivih obsodili odločitev srbskega parlamenta.
Litij, sestavina različnih sodobnih naprav, tudi mobilnih telefonov, je bil nekaj dni predmet spora poslancev vladajoče koalicije in opozicije v srbskem parlamentu. Opozicija vztraja pri preprečevanju raziskovanja in izkopavanja litija in bora na zahodu Srbije ter vztrajno opozarja na negativne posledice za ljudi in okolje, vladajoča koalicija, ki ima večino v parlamentu, pa trdi, da gre za zgodovinsko razvojno priložnost.
Srbska ministrica za rudarstvo in energetiko Dubravka Đedović Handanović je ob koncu razprave pozvala poslance, naj ne glasujejo za zakon, ki ga je vložila opozicija glede projekta družbe Rio Tinto “Jadar” za odprtje rudnika litija pri Loznici na zahodu Srbije. Dejala je, da bo Srbija prva država, ki bo prepovedala raziskovanje mineralov, ki je dovoljeno v Evropski uniji.

“Uvedba prepovedi raziskovanja in izkoriščanja litija in drugih mineralnih surovin bi povzročila številne posledice, ne samo za gospodarstvo, ampak tudi za geopolitični položaj Srbije,” je dejala, poročajo srbski mediji.
Aktivisti in opozicija obsojajo odločitev parlamenta
Aktivisti, ki nasprotujejo rudarjenju litija, so v prvih odzivih obsodili odločitev srbskega parlamenta. Srbska vlada je letos poleti obudila načrt mednarodnega rudarskega velikana Rio Tinto za odprtje rudnika litija v dolini Jadra na zahodu Srbije, čeprav je bil pred dvema letoma pod pritiskom okoljevarstvenih protestov projekt ustavljen.
Predsednica srbske skupščine Ana Brnabić je v razpravi prejšnjih dni dejala, da ni slišala nobenih argumentov, zakaj opozicija vnaprej zahteva prepoved raziskovanja in izkoriščanja litija in bora, ko podjetje še ni dokončalo študije o vplivu tega rudnika na okolje. Trdi, da rudnika ne bodo odprli, dokler študija ne pokaže, ali je nevaren za okolje, in opozicijo obtožila “politizacije” projekta. Opozicijski poslanci, ki zahtevajo prepoved rudarjenja litija, so opozorili na negativne posledice za okolje, če bi rudnik odprli, in oblasti obtožili, da so “promotorji” Rio Tinta.
Razprava v skupščini se je v preteklih štirih dneh na trenutke sprevrgla v prepire, prerekanja in žalitve, danes pa je spominjala na vzdušje nogometnih stadionov. Za to je odgovoren poslanec desnega opozicijskega bloka NADA, po nagovoru katerega so mu ostali čestitali, se pozdravljali in vzklikali: “Ne boste kopali,” kar je splošni slogan demonstracij proti potencialnemu rudniku mednarodne družbe Rio Tinto.

V preteklih mesecih so bili protesti proti odprtju rudnikov litija organizirani v desetinah mest po Srbiji. Del državljanov in okoljskih aktivistov nasprotuje izkoriščanju litija in bora zaradi, kot so navedli, velikega tveganja za okolje. Rio Tinto je pred tem v odgovoru za Radio Free Europe navedel, da so “domači in mednarodni strokovnjaki potrdili, da je projekt Jadar mogoče izvesti varno in v skladu z najvišjimi standardi varovanja okolja”.

A.H.