Starši otrok v zasebnih vrtcih: Zakon je trojanski konj, ki bi vrtce naredil dostopne le za elito

Datum:

V Iniciativi staršev otrok v zasebnih vrtcih so odločno izrazili nasprotovanje novemu predlogu sprememb zakona o vrtcih, ki ga je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vodja iniciative, Gregor Benzenšek ml., je poudaril, da gre za predlog spremembe zakona o vrtcih, ki je “nadvse škodljiv, diskriminatoren in spodbuja neenakost v naši družbi”, ki ogrožajo pravico do sofinanciranja za otroke v zasebnih vrtcih.

Po njegovem mnenju je predlog sprememb zakona “nič drugega kot trojanski konj,” ki bi privatne vrtce naredil dostopne le za elito, kar bi na dolgi rok lahko pomenilo tudi njihovo ukinitev.

“Gre za nadvse škodljiv predlog, ki spodbuja neenakost v naši družbi in tepta manjšino, ki ima svoje poglede na življenje in izobraževanje,” je dejal Benzenšek. Hkrati je opozoril, da gre le za pet odstotkov otrok v Sloveniji, ki obiskujejo zasebne vrtce, in ti nikomur ne jemljejo ničesar. Iniciativa je Ministrstvu za vzgojo in izobraževanje sporočila, naj ne posega v obstoječi zakon, ki je, kot so dodali, že relativno dober. “Pustite te otroke pri miru, dopustite zakon takšen, kot je bil,” je poudaril Benzenšek. “Če ne bomo uslišani, bomo napovedali tudi proteste in zahtevamo 100-odstotno sofinanciranje otrok v zasebnih vrtcih.”

Foto: zajem zaslona

V Sloveniji trenutno zasebne vrtce obiskuje 5,8 odstotkov vseh otrok, kar pomeni približno 5.108 otrok. Benzenšek je zgrožen nad namero, da bi otrokom v zasebnih vrtcih ukinili pravico do sofinanciranja, medtem ko bi otroci, ki obiskujejo javne vrtce, to pravico obdržali.

Del zakona je manipulativno “zapakiran”
“Na prvi pogled zakon izgleda v redu, a manipulativno zapakiran drugi del prehoda, ki prej ni bil zapisan, nakazuje težave,” je pojasnil Benzenšek. Zasebni vrtci bi po novem lahko obdržali sofinanciranje, vendar zgolj pod pogojem, da obdržijo enako število otrok iz istih občin na datum sprejetja zakona. To bi lahko dolgoročno privedlo do neustreznega delovanja zasebnih vrtcev.

Dr. Pascale Emily Pečnik, koordinatorka iniciative, je dodala, da določbe zakona določajo, da bodo lahko zasebni vrtci sprejemali le otroke iz občin, s katerimi imajo sklenjene pogodbe na dan uveljavitve zakona. To pomeni, da bi lahko zasebni vrtec, na primer iz Celja, dolgotrajno sprejemal le otroke iz tega mesta, kar bi omejevalo dostopnost za otroke iz drugih občin. Starši v iniciativi se zavedajo, da države Evropske unije z enakim ali večjim deležem zasebnih vrtcev že obstoječe prakse ne bi smele kršiti. “Želimo, da se preneha s kratenjem pravic naših otrok. Starši moramo obdržati možnosti izbire med javnim in zasebnim vrtcem,” je pozvala Pečnik in dodala, da bi bila nedopustna situacija, kjer bi si zasebni vrtec lahko privoščili le najbogatejši.

Vprašanje ostaja: Koga moti teh pet odstotkov otrok v zasebnih vrtcih? Starši napovedujejo ustavno pritožbo, če bo predlog novele zakona o vrtcih s spremenjenim financiranjem zasebnikov sprejet.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

“Operativci” SD se pripravljajo na bogate razpise

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je po naših informacijah,...

Bo Golob danes še bolj lagal javnosti in poslancem?

Poslanci državnega zbora bodo danes obravnavali interpelacijo o delu...

Ali tudi RTV bojkotira referendumsko kampanjo in s tem tudi krši veljavno zakonodajo?

"A RTV Slovenija bojkotira Zakon o volilni in referendumski...

Japonska bo Ukrajini zagotovila geoprostorske obveščevalne podatke

Japonska je sklenila pomemben sporazum, s katerim bo prvič...