[Video] Černač: Referendum ne bo pomemben samo zaradi odprave škodljivega zakona, pač pa bo glas proti trenutni oblastni kliki

Datum:

SDS je zbrala dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na današnji novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh.

“Referendum ne bo pomemben samo zaradi odprave tega škodljivega zakona, pač pa bo glas proti trenutni oblastni kliki s predsednikom vlade Golobom na čelu, ki dokazano laže in manipulira ter dela v škodo ljudi,” je na novinarski konferenci povedal poslanec SDS Zvone Černač.

Po njegovih besedah zakon, ki ga je državni zbor sprejel konec januarja in določa dodatek k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, namenja pokojnine v višini od 2.000 do 3.200 evrov izbranim posameznikom iz umetniškega sveta. “Med upravičenci so tudi takšni, ki so sramota za slovensko kulturo in umetnost ter se iz nje celo norčujejo. Po tem zakonu bi bili nagrajeni z izjemnimi pokojninami, ki v dvajsetih letih presegajo polovico vrednosti Nobelove nagrade,” je opozoril poslanec Černač.

K temu je dodal: “Verjetno se France Prešeren obrača v grobu, ko vidi, komu vse so bile nagrade z njegovim imenom v preteklosti podeljene. Sedaj pa bi nekateri med njimi prejeli še dodatne privilegije v obliki izjemnih pokojnin.”

SDS se zahvaljuje vsem, ki so pripomogli pri zbiranju podpisov
SDS je v sporočilu za javnost sporočila, da se zahvaljuje vsem prostovoljcem, članicam in članom SDS ter podpornikom, ki so v vseh 20 dneh, ne glede na vremenske razmere, sodelovali na stojnicah in pomagali pri zbiranju podpisov. V tem času se je Slovenski demokratski stranki pridružilo več deset novih članov, politična družina SDS pa se je povečala za nekaj sto novih podpornikov.

SDS bo zbrane podpise v okviru zakonskega roka dostavila v parlament. Nato bo državni zbor v sedmih dneh dolžan razpisati naknadni zakonodajni referendum. Že danes so vsi državljanke in državljane vabljeni k udeležbi na referendumu ter k jasnemu in odločnemu glasovanju proti temu zakonu. “To bo tudi jasno sporočilo vladni koaliciji, da je čas za njihov odhod,” je zaključil poslanec Černač.

Sporni zakon
Zakon ureja pogoje in pravice do dodatka ter bi nadomestil obstoječo ureditev, ki jo je zaradi pomanjkljivosti in nejasnih kriterijev računsko sodišče že leta 2009 ocenilo kot neustrezno. Upravičenci do dodatka so prejemniki Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma letno, nagrade Prešernovega sklada, državnih odlikovanj in vsaj ene izmed več kot 20 drugih nagrad, od katerih več kot deset nagrajuje življenjsko delo ali celoten umetniški opus, a spomnimo, da je za levičarsko elito “kultura”, vredna priviligirane pokojnine, tudi dojenje psa in rezanje slovenske zastave s trebuha.

Umetnice Svetlana Makarovič, Simona Semenič in Maja Smrekar (Vir: Fotomontaža Demokracija; Facebook, BOBO)

Poleg tega naj bi bila do pokojnine upravičena tudi levičarska ekstremistka Svetlana Makarovič, ki je spesnila recimo pesem o “podganji stranki” v času volitev. Ministrica Asta Vrečko očitno zelo dobro skrbi za svoje levičarske izbrance.

SDS: Vlada bi morala najprej poskrbeti za pokojninsko reformo
V SDS zakon kritizirajo, saj menijo, da ne določa jasnih meril za dodeljevanje dodatkov ter ustvarja neupravičene privilegije za ozek krog posameznikov, namesto da bi bil pravičen do vseh upokojencev. Po njihovem bi morala vlada najprej izvesti pokojninsko reformo, ki bi izboljšala položaj vseh starejših.

Prvak SDS Janez Janša (Foto: Bobo)

Sredstva, namenjena tem dodatkom, bi bilo po mnenju največje opozicijske stranke bolje uporabiti za splošno zvišanje pokojnin ali izboljšanje socialne varnosti upokojencev, ki živijo na robu revščine. Kritizirajo tudi vlado premiera Roberta Goloba, ker je zakon sprejela brez širše javne razprave in ustrezne finančne analize.

Državni zbor mora v sedmih dneh razpisati referendum, pri čemer mora med razpisom in glasovanjem preteči najmanj 30 dni in največ eno leto. Če bi bil referendum razpisan več kot 45 dni po sprejetju sklepa, mora DZ to potrditi z dvotretjinsko večino prisotnih poslancev.

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Kaj morate vedeti o veliki noči

Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, ker ta dan...

Balkanska mafijska kontaminacija Slovenije se nadaljuje

Dobra tri desetletja po demokratizaciji in osamosvojitvi se v...