Finski eksperiment z univerzalnim temeljnim prihodkom se seseda sam vase

Datum:

Finska vlada se je odločila, da ne bo razširila omejenega poskusa univerzalnega temeljnega prihodka, ki je netil mednarodno zanimanje. Resnici na ljubo, Finci nikoli niso izvajali poskusa o univerzalnem temeljnem prihodku ampak samo glorificirano socialno podporo brezposelnim.

Dva tisoč brezposelnih finskih državljanov, ki sodelujejo v eksperimentu trenutno prejema mesečno izplačilo v vrednosti 560 evrov kot osnovni prihodek. “Navdušenje vlade izpareva,” je povedal eden od oblikovalcev eksperimenta Olli Kangas in dodal, da je vlada zavrnila predlog za dodatna sredstva.

Problem eksperimentov z univerzalnim temeljnim prihodkom je v njihovi majhnosti. Namreč univerzalni temeljni prihodek, naj bi bil prihodek, ki ga prejemajo vsi državljani. V omejenih majhnih eksperimentih, kjer znotraj celotnega sistema kakršen je država manj kot desetinka procenta vsega prebivalstva sodeluje ne bo željenih rezultatov.

Finska vlada obupala
Vseeno se zdi, da se zainteresirani raje odločajo za omejene eksperimente, ki zapravljajo davkoplačevalski denar v strahu, da ne bi zapravili še več denarja. Finska bo trenutni eksperiment po poročanju BBC izpeljala do svojega konca, ki je predviden naslednje leto, a obenem že išče druge rešitve za razbremenitev socialne blagajne. Raziskovalci, ki so sodelovali v poskusu so izrazili svoje razočaranje nad odločitvijo vlade.

Milijarder in predsednik Y Combinator (vir: twitter)

Ideja univerzalnega temeljnega prihodka je zanimiva tudi za številne milijarderje kot so Elon Musk, Mark Zuckerberg, Richard Branson in Sam Altman. Slednji tudi namerava izvesti lasten eksperiment, kjer naj bi naključno izbranih tisoč posameznikov v dveh ameriških zveznih državah v obdobju od treh do petih let prejemalo tisoč dolarjev vsak mesec.

Ali za vse, ali za nikogar
Ena od evropskih držav, ki je že imela priložnost glasovati na referendumu o univerzalnem temeljnem prihodku, je Švica, a so ga zavrnili. Podporniki referenduma so takrat predlagali mesečni prihodek v višini 2500 švicarskih frankov (cca 2100 evrov) na odraslo osebo in 625 frankov na mladoletnika (cca 525 evrov).

Potrebno je poudariti, da kakor so si podporniki referenduma zamislili univerzalen prihodek, bi zaposleni izgubili plačo v višini univerzalnega temeljnega prihodka, medtem ko bi brezposelni uživali v polnem prejemku. Tako ni čudno, da je predlog pogorel, kdo pri zdravi pameti pa bi želel sam sebi trgati od ust, zato da bi nekdo brez službe lahko polno izkoriščal vse ugodnosti univerzalnega temeljnega prihodka. Zdi se, da podporniki ideje pozabljajo ravno njen osnovni temelj, ki je univerzalnost.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki