
Prizorišče zločina v Chicagu Foto: STA
Lani je v ZDA, še posebej v New Yorku naraslo število vlomov, oboroženih ropov in požigov. Nasilni kriminal je v ZDA upadal med letoma 2001 in 2004, kar je bila najverjetneje posledica napadov 11. septembra in z njimi povezanih ukrepov, od leta 2005 pa spet narašča.
Čeprav je bilo leta 2015 in 2016 ubitih 1500 Američanov, ameriški predsednik Barack Obama zanika, da v državi narašča kriminalni val, kot zatrjuje, je kriminal na zgodovinsko najnižji ravni. Pred iztekom predsedniške funkcije je Obama pomilostil 214 obsojencev, ki so bili zaprti zaradi zločinov, povezanih z mamili. Gre za največje število pomilostitev, če primerjamo pomilostitve z njegovimi devetimi predhodniki. Obama je skrajšal kazni tudi 67 zapornikom, ki so prestajali dosmrtno zaporno kazen. Večina je bila obsojena zaradi nenasilnih zločinov, mnogi zaradi posedovanja in distribucije kokaina in cracka.
Poročilo zveznega preiskovalnega urada FBI ne pritrjuje Obamovim izjavam o zgodovinsko nizki ravni kriminala. Zapisali so, da se je leta 2015 za 10,8 odstotkov povečalo število umorov v primerjavi z letom 2014. Gre za največje povečanje v enem letu od leta 1971. Levičarski Brennan Center poroča, da je bilo leta 2016 nasilnega kriminala več za 5,5 odstotka. V Los Angelesu za 13,3 odstotka in Chicagu za 16,2 odstotka. Na nacionalni ravni je bilo v obdobju od leta 2014 do 2016 umorov več za 31,5 odstotka. Najbolj krvavo je bilo v Baltimoru, Chicagu in Houstonu. Toda Obama še naprej vztraja, da kriminalni val ne narašča in očitno ignorira 1500 umorov po letu 2014. Trditev Obame o državljanskem miru je v nasprotju s televizijskimi posnetki rasnih nemirov, odmevnih policijskih pobojev, posilstev, umorov in kaosa, ki se širi po vsej državi v drugem mandatu njegovega predsedovanja. Nasilnega kriminala, zlasti umorov, je več v velikih mestih.

Po napadu na gejevski lokal na Floridi (Foto: epa)
Branka Jurhar