
Masovni protesti v čilenski prestolnici Santiago so se hitro sprevrgli v izgrede, požiganje in ropanje (foto: EPA)
Čilenski predsednik Sebastian Pinera je v izjavi za javnost opozoril, da je med izgredniki opaziti “stopnjo organiziranosti in logistike, ki je značilna za kriminalne organizacije,” ter pozval svoje državljane naj se “združijo v boju proti nasilju in prestopništvu.”
Prejšnji teden so se v Čilu začeli protesti proti zvišanju cen vozovnic za javni promet. Od takrat so se protesti sprevrgli v nasilne izgrede, v katerih je umrlo več ljudi. Skupine roparjev napadajo trgovine, vojska je vpeljala policijsko uro, vlada pa se je odrekla zvišanju cen vozovnic za javni prevoz, a izgredniki še vedno vztrajajo.
“To ni ukrep proti državljanom, to niso omejitve zaradi omejitev samih,” je od uvedbi policijske ure v Čilu povedal general Javier Iturriaga del Campo, “to počnemo, da bi zaščitili življenja ljudi.” V Čilu so namreč zaradi silovitih izgredov v prestolnici Santiago, ki so se razširili tudi drugod po državi, uvedli policijsko uro z namenom, da bi preprečili ropanje in požiganje.
#Santiago turns into battlefield as deadly protests rock capital #Chile pic.twitter.com/zlMyPY9f1t
— Ruptly (@Ruptly) October 22, 2019
Na ulicah je več tisoč vojakov, ki so preko vikenda patruljirali po mestu. Izredno stanje v državi je bilo po poročanju RT razglašeno prvič od konca vojaške diktature Augusta Pinocheta leta 1981.
V izgredih je do sedaj umrlo osem ljudi. Gasilci so našli pet mrtvih v kleti požganega skladišča, še trije pa so bili ubiti v dveh ločenih ropih in požigih veleblagovnic. Po poročanju CNN, se je ta številka povzpela na 11.
#ChileanArmy arresting communist activists for looting a store.
Listen to the sound that woman makes at the end… pic.twitter.com/2oVFfhPeCI
— BasedPoland (@BasedPoland) October 22, 2019
Poleg trgovin so vandali požigali tudi metro postaje in avtobuse, uničevali javno posest in ropali. Do nedelje so v okoli sto “resnih incidentih” aretirali okoli 1.500 ljudi. Od tega, samo v Santiagu 614.
Čilenski predsednik Sebastian Pinera je v izjavi za javnost opozoril, da je med izgredniki opaziti “stopnjo organiziranosti in logistike, ki je značilna za kriminalne organizacije,” ter pozval svoje državljane naj se “združijo v boju proti nasilju in prestopništvu.”
Izredno stanje se je v tem času s prvotno zgolj Santiaga razširilo še na pet drugih mest, na ulicah pa je prisotnih 9 tisoč vojakov. Pinera je to odločitev branil z besedami, da “demokracija ne samo, da ima pravico, temveč ima tudi dolžnost, da se brani z vsemi mogočimi sredstvi, ki jih nudita demokracija in vladavina prava v boju proti tistim, ki jo hočejo uničiti.”
Bliža se srečanje APEC
V novembru 2019 naj bi se v Čilu odvijalo srečanje držav članic APEC (Azijskopacifiško ekonomsko sodelovanje). V državi med drugim pričakujejo tudi obisk ruskega predsednika Vladimirja Putina in ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Ivan Šokić