Vojska v Mjanmaru razglasila izredne razmere in prevzela oblast za obdobje enega leta

Datum:

Potem, ko so se v Mjanmaru vse od konca parlamentarnih volitev, 8. novembra 2020, ukvarjali z absurdnim številom primerov volilne prevare v državi, ki jih je volilna komisija, povezana s stranko, ki je na volitvah osvojila več kot 80 odstotkov vseh glasov, ignorirala, se je vojska odločila, da naredi red. Vojska je aretirala vodilne politike vpletene v prevaro, razglasila izredno stanje za obdobje enega leta in napovedala ponovne volitve čez eno leto. Dogajanje v Mjanmaru so enoglasno obsodile ZDA, Evropska unija, Avstralija, Velika Britanija in Japonska.

Če kdo, potem vsaj vojska v Mjanmaru jemlje smrtno resno obtožbe kot je volilna prevara. Potem ko politika ni opravila svojega dela in se je na vse pretege otepala kakršnekoli odgovornosti v zvezi s preiskavo nepravilnosti na parlamentarnih volitvah 2020, na katerih je po poročanju Reutersa s kar 83 odstotki vseh glasov slavila Nacionalna zveza za demokracijo NLD, je mjanmarska vojska sredi noči aretirala voditelje vladajoče zmagovalne stranke.

Stranka solidarnosti in razvoja (USDP) je 15. januarja 2021 objavila seznam kar 94.242 primerov volilne prevare v šestih mestnih občinah in zahtevala ponovne poštene volitve, ki jih bo nadzirala vojska.

Po volilni prevari smrdelo že 2015
USDP je na volitvah 2010 in 2021 imela trdno večino v parlamentu z več kot 50 odstotki vseh poslanskih sedežev. Na volitvah 2015 pa so v zgornjem domu od prej 124 mest obdržali zgolj 11, v spodnjem domu pa od 222 zgolj 29 mest. Po takšnih rezultatih ne preseneča, da je bila stranka na letošnjih volitvah veliko bolj pozorna na potencialno volilno prevaro.

Predsednica Aung San Suu Kyi, zmagovalka volitev NLD leta 2015 z vrhovnim poveljnikom mjanmarske vojske Minom Aungom Hlaingom (foto: EPA)

Generalmajor Zaw Min Tun, tiskovni predstavnik Mjanmarske vojske je izpostavil, da je bilo v 314 mestnih občinah odkritih kar 8,6 milijonov nepravilnosti na zadnjih parlamentarnih volitvah. Glasovali naj bi mladoletni, nekatere so silili glasovati, nekateri so večkrat glasovali. “Če tega ne rešimo v skladu z zakoni bo to pomenilo politično krizo,” je generalmajor svaril prejšnji teden.

Volilna komisija, ki jo je imenovala vladajoča NLD si je pred volilno prevaro zatiskala oči, poroča National File. “Šibkosti in napake na seznamih volivcev ne morejo povzročiti volilne prevare,” so trdili.

Vojska predala oblast trenutnemu podpredsedniku
Na koncu je vojska vladajoči vladi NLD dala ultimat, ali se bo spoštovalo in sledilo mjanmarski ustavi, ali pa bo oblast začasno prevzela vojska. Niso blefirali. Vrhovni poveljnik mjanmarskih oboroženih sil general Min Aung Hlaing je izpostavil, da je naloga vojske preprečiti vladi zlorabo zakonodaje.

Vrhovni poveljnik mjanmarskih oboroženih sil general Min Aung Hlaing (foto: EPA)

Po razglasitvi izrednih razmer je general Min Aung Hlaing imenoval podpredsednika Myinta Sweja, nekdanjega generala za vršilca dolžnosti predsednika države, ravno tako pa so do nadaljnjega zaprli vse banke.

Dogajanje v Mjanmaru so enoglasno obsodile ZDA, Evropska unija, Avstralija, Velika Britanija in Japonska. Bolj zadržani so bili V Singapurju, Filipinih in Indoneziji. Na Filipinih so dogajanje označili za interno zadevo Mjanmara, medtem ko so v Singapurju izrazili upanje, da bo zmagala zmernost.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

Ironija: Ruski hekerji napadli rusofilni portal MMC

Domnevni ruski hakerji so zopet na delu. Pred kratkim...

[Video] Evropska komisija predlaga ustanovitev ministrstva za demografijo, ne le urada

Medtem ko v Evropi narašča kakovost življenja, se soočamo...

Ubila je tjulnja, ki ga je poskušala rešiti

Na spletu je zaokrožil žalosten posnetek poskusa reševanja tjulnja,...

ISIS med ramazanom napoveduje teroristične napade po Evropi

Samooklicana Islamska država je ponovno prevzela odgovornost za napad...