Slovenija je za pridobivanje sončne in vetrne energije popolnoma neprimerna. To v študiji ugotavlja Svetovna banka, ki je o smotrnosti obnovljivih virov energije (OVE) preučila primernost 210 držav. Slovenija se je znašla v zadnji sedmini – na 180. mestu, piše J. B.
Obsedenost Slovenije (in Bruslja), da s pomočjo vetra in sonca postane brezogljična družba, požira in bo požrla milijarde in milijarde evrov. Že zdaj prihaja do popolnoma nepotrebnih stroškov za energijo, ki je vse večji strošek za posameznika in podjetja. In še slabše bo, ker ekoteroristi, okoljski norci, energetski amaterji in pohlepni dobičkarji vztrajajo, da je prihodnost v OVE. Da o tem, kako vetrnice in sončne celice kazijo lepo slovensko pokrajino in arhitekturo, niti ne govorimo.
Število sončnih ur med letom preveč niha
Svetovna banka se je pred leti odločila, da bo naredila študijo, katere države so najbolj primerne za vetrno in sončno energijo. Leta 2020 je objavila rezultate, kar pa ne pomeni, da ni aktualna, saj se od takrat ni nič spremenilo. Analitiki in znanstveniki so ugotovili, da je Slovenija na 180. mestu od 210 držav po primernosti za pridobivanje sončne in vetrne elektrike.

Zakaj? Zato ker število sončnih ur (sezonskost) niha, ker so pozimi dnevi zelo kratki (malo število ur obsijanosti s soncem) in ker ima dokaj neugodne krajinske pogoje (Slovenija je preveč gorata država). Vse to pomeni, da so pogoji za večjo proizvodnjo sončne energije v Sloveniji slabši (zelo mizerni) kot v drugih državah na svetu. Podobno je z vetrom.
Za dobro delujoč sistem vetrnih elektrarn moraš imeti stalne vetrove. Teh pa Slovenija nima. To so ugotovili tudi slovenski strokovnjaki: “Slovenija v primerjavi z zahodno Evropo ni tako zelo vetrovna, saj se za prevladujoče vetrove nad Evropo nahaja v zavetrju Alp. Hribi in gorovja po eni strani ustvarjajo pregrado vetrovom, po drugi pa odklanjajo tok zraka, ki se zato prilagaja površju.”
Slovenija je toliko primerna za OVE, kot je primerna za pridelavo riža. Ob teh rezultatih je zanimivo primerjavo ponudila spletna stran Science Files. Avtor članka je navedel, da je trmasto vztrajanje pri vetrni in sončni energiji v Evropi (večina Evrope ni primerna za vetrne in sončne elektrarne) podobno, kot bi se v tem delu sveta odločili za pridelavo riža, ki potrebuje posebne pogoje. To je žito za topla podnebja. Najbolje uspeva pri daljši temperaturi med 21 in 37 stopinjami Celzija, saj je riž počasi rastoče žito. Riž res ne mara nočnih temperatur pod 15 stopinj Celzija, ima pa zrno veliko potrebo po vodi. Skratka, letina riža v Sloveniji bi bila nesmiselna – kot je nesmiselno vztrajanje pri OVE.
Žal pa imamo politike in “vrhunske” energetike, ki si prizadevajo za širitev OVE, čeprav je država zelo neprimerna za učinkovito proizvodnjo. Vlaga se milijarde, vse zato, da se uresničijo njihove ideološke sanje, da postanejo “rešitelji” sveta. Ali pa preprosto ne marajo drugih in je njihov edini cilj, da škodujejo, uničijo in zasužnjijo pridne delovne ljudi.
Glede na študijo Svetovne banke je najbolj primerna država za OVE Namibija, sledijo Čile in države Arabskega polotoka.
Domen Mezeg